
Ruotsissa sosiaalitukia nauttinut, sotarikoksista epäilty Irakin puolustusministeri palasi jälleen Ruotsiin – samalla rikosepäilyt katosivat
Najah al-Shammari toimi Irakin puolustusministerinä täydellä palkalla ja nosti samalla sosiaalitukia Ruotsista. Häntä epäiltiin törkeistä tukipetoksista. Nyt ex-ministeri on palannut Ruotsiin, ja rikosepäilyt ovat kadonneet. Irakiin tosin jäi selvittämättömiä asioita.
Viime vuoden marraskuussa kävi ilmi, että Irakin silloinen puolustusministeri Najah al-Shammari oli sekä Irakin että Ruotsin kansalainen. Samassa yhteydessä selvisi, että ministeriä vaimoineen epäiltiin törkeistä tukipetoksista. He olivat saaneet asumistukea ja lapsilisää Ruotsista siitä huolimatta, että he olivat asuneet jo useita vuosia Irakissa ja al-Shammari nosti täyttä palkkaa Irakin valtiolta.
Puolustusministeri joutui samoihin aikoihin vaikeuksiin myös Irakissa. Häntä epäiltiin sotarikoksista ja osallisuudesta 420 ihmisen kuolemaan rauhanomaisissa mielenosoituksissa viime vuoden lopulla. Al-Shammari jo koko Irakin hallitus joutuivat lopulta eroamaan juuri korruption vastaisten mielenosoitusten takia. Sen koommin ex-ministeri ei ole vastannut median kyselyihin.
Takaisin Ruotsiin
Expressen on saanut selville, että ministeri on muuttanut takaisin toiseen kotimaahansa.
-Hän poistui Irakista pari kuukautta sitten, vahvistetaan puolustusministeriön lähteistä Bagdadissa.
-Jouduttuaan eroamaan hän ilmaantui pari kertaa julkisuuteen, ja katosi sitten kokonaan.
Tukholmassa verovirasto vahvistaa, että että Najah al-Shammari – jota kutsutaan myös nimellä Najah al-Adli – on Ruotsissa.
-Hän jätti paluuilmoituksen 30. kesäkuuta, kerrotaan Solnan verotoimistosta.
Petosepäilyt nurin
Epäilyt törkeistä tukipetoksista al-Shammaria ja tämän vaimoa vastaan ovat yllättäen hälvenneet ja esitutkinta on lopetettu. Syyttämättäjättämispäätöksen tehnyt syyttäjä Neela Frisell on lomalla, eikä Expressen saanut häneltä kommenttia ratkaisuun.
-Esitutkinnan loppuunsaattamiselle ei ole enää perusteita. Saatavilla olevan aineiston perusteella ei ole mahdollista osoittaa, että henkilö tai henkilöt olisivat syyllistyneet rikokseen, todetaan tapauksen päätöstekstissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ielenosoitus sotarikos Neela Frisell Valtionsyyttäjä Ruotsin verovirasto Najah al-Adli tukipetosepäily kaksoiskansalainen Irakin puolustusministeri Najah al-Shammari esitutkinta Bagdad
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit panostaisivat kansalaisten ostovoimaan ja uusiin työpaikkoihin: ”Koronatonni jokaiselle ruotsalaiselle”

Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











