
Ruotsissa sosiaalitukia nauttinut, sotarikoksista epäilty Irakin puolustusministeri palasi jälleen Ruotsiin – samalla rikosepäilyt katosivat
Najah al-Shammari toimi Irakin puolustusministerinä täydellä palkalla ja nosti samalla sosiaalitukia Ruotsista. Häntä epäiltiin törkeistä tukipetoksista. Nyt ex-ministeri on palannut Ruotsiin, ja rikosepäilyt ovat kadonneet. Irakiin tosin jäi selvittämättömiä asioita.
Viime vuoden marraskuussa kävi ilmi, että Irakin silloinen puolustusministeri Najah al-Shammari oli sekä Irakin että Ruotsin kansalainen. Samassa yhteydessä selvisi, että ministeriä vaimoineen epäiltiin törkeistä tukipetoksista. He olivat saaneet asumistukea ja lapsilisää Ruotsista siitä huolimatta, että he olivat asuneet jo useita vuosia Irakissa ja al-Shammari nosti täyttä palkkaa Irakin valtiolta.
Puolustusministeri joutui samoihin aikoihin vaikeuksiin myös Irakissa. Häntä epäiltiin sotarikoksista ja osallisuudesta 420 ihmisen kuolemaan rauhanomaisissa mielenosoituksissa viime vuoden lopulla. Al-Shammari jo koko Irakin hallitus joutuivat lopulta eroamaan juuri korruption vastaisten mielenosoitusten takia. Sen koommin ex-ministeri ei ole vastannut median kyselyihin.
Takaisin Ruotsiin
Expressen on saanut selville, että ministeri on muuttanut takaisin toiseen kotimaahansa.
-Hän poistui Irakista pari kuukautta sitten, vahvistetaan puolustusministeriön lähteistä Bagdadissa.
-Jouduttuaan eroamaan hän ilmaantui pari kertaa julkisuuteen, ja katosi sitten kokonaan.
Tukholmassa verovirasto vahvistaa, että että Najah al-Shammari – jota kutsutaan myös nimellä Najah al-Adli – on Ruotsissa.
-Hän jätti paluuilmoituksen 30. kesäkuuta, kerrotaan Solnan verotoimistosta.
Petosepäilyt nurin
Epäilyt törkeistä tukipetoksista al-Shammaria ja tämän vaimoa vastaan ovat yllättäen hälvenneet ja esitutkinta on lopetettu. Syyttämättäjättämispäätöksen tehnyt syyttäjä Neela Frisell on lomalla, eikä Expressen saanut häneltä kommenttia ratkaisuun.
-Esitutkinnan loppuunsaattamiselle ei ole enää perusteita. Saatavilla olevan aineiston perusteella ei ole mahdollista osoittaa, että henkilö tai henkilöt olisivat syyllistyneet rikokseen, todetaan tapauksen päätöstekstissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ielenosoitus sotarikos Neela Frisell Valtionsyyttäjä Ruotsin verovirasto Najah al-Adli tukipetosepäily kaksoiskansalainen Irakin puolustusministeri Najah al-Shammari esitutkinta Bagdad
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit panostaisivat kansalaisten ostovoimaan ja uusiin työpaikkoihin: ”Koronatonni jokaiselle ruotsalaiselle”

Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea
Uusimmat

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”

Kolumni: Kallis kaksivuotinen esikoulukokeilu – laiha näyttö

Sisäministeriö julkaisi uudet väestönsuojien yleisoppaat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









