

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisklaanit yrittävät ujuttautua kuntien hallintoon Ruotsissa – kohteena miljardien rakennusurakat ja sosiaalituet
Ruotsalainen hyvinvointiyhteiskunta on perustunut molemminpuoliseen luottamukseen, kansalaisten ja valtion väliseen näkymättömään sopimukseen. Ulkomailta tullut järjestäytynyt rikollisuus käyttää säälittä hyväkseen ruotsalaisten hyväuskoisuutta. Tähtäimenä ovat kuntien rakennus- ja sote-miljardit ja keinona soluttautuminen julkiseen hallintoon.
– Ruotsissa toimii vajaat 40 sukulaisuuteen perustuvaa rikollisverkostoa, jotka ovat tulleet tänne ainoastaan tehdäkseen rikoksia. Heillä on paljon vaikutusvaltaa ja myös kyky käyttää huomattavaa väkivaltaa. He tekevät rahaa huumekaupalla ja painostamalla väkivaltaisesti ihmisiä sekä yrityksiä. Klaanit ovat tulleet mukaan liike-elämään sekä politiikkaan ja yrittävät saada vaikutusvaltaa kunnissa ja jopa valtiotasolla, sanoo vt. poliisiylijohtaja Mats Löfving Ruotsin radion haastattelussa.
Klaanien rooli on poliisipäällikön mukaan erityisen huomattava Södertäljessä, Malmössä, Landskronassa, Jönköpingissä sekä Göteborgissa. Keskustelu maahanmuutosta ja sopeutumisesta on ollut naiivia:
– Lapset vihkiytyvät syntymästä alkaen rikollisuuteen ja klaaneja hitsataan yhteen jopa avioliitoilla. Läheskään kaikki ihmiset eivät halua osaksi ruotsalaista yhteiskuntaa.
Mafia haluaa mukaan päätöksentekoon
Södertäljen kunnanvaltuutettu Boel Godner on Svenska Dagbladetissa samoilla linjoilla Löfvingin kanssa järjestäytyneestä rikollisuudesta, joka etsii kaiken aikaa uusia ansaintamahdollisuuksia ja yrittää tunkeutua myös kunnallishallintoon.
– Olemme todella varuillamme ja meillä on nollatoleranssi korruptioon; palveluksia ei tehdä palvelusta vastaan. Meillä on ollut rakennuslupiin ja sosiaalitukiin liittyviä tapauksia, jotka ovat johtaneet työntekijöiden irtisanomisiin, Godner kertoo.
Södertälje on ottanut käyttöön myös maanluovutuspolitiikan, jonka mukaan kuka hyvänsä ei voi ostaa maata tai kiinteistöjä.
– Vuosien varrella olemme myös nähneet, kuinka rikolliset siirtävät varojaan ravintolatoiminnasta tukihuijauksiin, joissa hyödynnetään valinnanvapausjärjestelmää ja tuensaajan oikeutta valita itse oma henkilökohtainen avustajansa.
Yhteiskuntasopimus ei enää toimi
Kunnanvaltuutettu Godner on samoilla linjoilla vt. poliisiylijohtaja Löfvingin kanssa myös siitä, että suhtautuminen klaanirikollisuuteen on ollut lapsellista. Kansankodin yhteiskuntasopimus on poljettu lokaan.
– Ruotsin hyvinvointijärjestelmä on rakennettu sen varaan, että kansalaisella ja valtiolla on olemassa ikään kuin näkymätön sopimus. Tänään tuo ajatus on todella naiivi. Rikolliset hyödyntävät surutta nykyistä tilannetta ja keksivät erilaisia tapoja huijata yhteiskuntaa. Meillä Ruotsissa on lakeja, joka helpottavat järjestäytyneen rikollisuuden elämää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukihuijaus Boel Godner Mats Löfving Jönköping Landskrona Södertälje Klaanit järjestäytynyt rikollisuus petos ongelmalähiöt Malmö Jengirikollisuus Göteborg maahanmuuttajat Yhteiskuntasopimus korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Rantanen Malmön mellakoille annetuista syistä: ”Täyttä potaskaa!”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista

Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: ”Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Ruotsissa sosiaalitukia nauttinut, sotarikoksista epäilty Irakin puolustusministeri palasi jälleen Ruotsiin – samalla rikosepäilyt katosivat

Jukka Mäkynen kysyi, ja sai vastauksen: Sisäministeri Ohisalo ei näe ongelmaa turvallisuustilanteessa
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












