

LEHTIKUVA
Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista
Hyvin toimeentuleva väki miettii nyt sitä, löytyykö kansankodista enää turvallista asuinpaikkaa. Luoteja, nyrkkejä ja rasismia saa tänään väistellä jo hyvämaineisillakin alueilla. Kysymys on valtion kannalta kuolemanvakava, sillä lähdössä ovat veronmaksajat.
– Ystäväni pohtivat muuttoa Ruotsista. Kun puhe on koulutetuista ja urallaan eteenpäin haluavista nuorista, moni aikoo lähivuosina nostaa kytkintä. Näin kirjoittaa Catarina Kärkkäinen Smedjan-verkkolehdessä. Hyvin toimeentulevan väestönosan poistuminen maasta johtaisi verotulojen vähentymiseen ja sitä kautta ongelmiin julkisessa taloudessa, kun maahan jää vain nettosaajia.
Kärkkäinen ei ole ajatuksineen yksin, toteaa Expressen pääkirjoituksessaan. Yli puolet ruotsalaisista on sitä mieltä, että poliitikot tahi viranomaiset ovat enemmän tai vähemmän kädettömiä jengirikollisten edessä. Törkeä väkivalta, joka ennen pysyi ongelmalähiöiden sisällä, leviää nyt keskiluokkaisille alueille.
Maasta tai maan sisällä
– Omat ystäväni eivät ole lähtemässä maasta. Mutta yhä useampi pohtii muuttoa pois suurkaupungeista, kertoo pääkirjoitustoimittaja Linda Jerneck.
Eräänä syynä poismuuttoon on asuntojen hinta, joka on karkaamassa palkansaajien ulottumattomiin. Mutta sitten tuleekin tenkkapoo: Tukholman reuna-alueilla jengiväkivaltaa on hankalaa tai mahdotonta saada pois takaraivostaan, se on aina läsnä. Sitten pitääkin mennä yhä kauemmaksi, kymmenien kilometrien päähän suurkaupungin valoista.
– Ja kun nuoret kuitenkin haluavat keskustaan, he voivat kaupunkireissujen aikana joutua ryöstetyksi, pohditaan pääkirjoituksessa.
Lopputulemakin pääkirjoitukselle löytyy: koronapandemia on nähty mahdollisena loppuna kukoistaville suurkaupungeille. Jengisodat ovat paljon suurempi riski, joka saa keskiluokan muuttamaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyintoimeentulevat nuoret Linda Jerneck Catarina Kärkkäinen suurkaupungit maastamuutto maallemuutto koronapandemia pandemia jengisodat ongelmalähiöt jengiväkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Rantanen Malmön mellakoille annetuista syistä: ”Täyttä potaskaa!”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – “Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Rikollisklaanit yrittävät ujuttautua kuntien hallintoon Ruotsissa – kohteena miljardien rakennusurakat ja sosiaalituet

Koraaninpolttaja Paludan suunnittelee uutta provokaatiota lauantaiksi – huoli mellakoista kasvaa Ruotsin Rinkebyssä
Viikon suosituimmat

Yhdysvallat otti pakolaisia Etelä-Afrikasta – vasemmistolaiset raivoissaan
Yhdysvaltain hallitus on alkanut ottaa vastaan Etelä-Afrikasta valkoisia buureja pakolaisina. Trumpin mukaan Etelä-Afrikassa on meneillään kansanmurha, josta media vaikenee. Episkopaalinen kirkko kieltäytyy auttamasta valkoisia pakolaisia edes rahasta. Monet toimittajat ja mielipidevaikuttajat tuntuvat olevan sitä mieltä, että nyt on Afrikasta otettu vastaan aivan väärän värisiä pakolaisia.

Perussuomalaiset Opiskelijat: Ammattikorkeakoulussa umpiwokea englannin opetusta
Perussuomalaiset Opiskelijat sanoo vahingollisen woke-kulttuurin levinneen läpeensä vihervasemmistolaisista yliopistoista jo suomalaisiin ammattikorkeakouluihinkin.

Puhemies Halla-aho: Hyvin toimeentulevat kärsivät harvemmin maahanmuuton kielteisistä vaikutuksista
Puhemies Jussi Halla-aho painotti EU-puhemiesten konferenssissa, että Euroopan on vahvistettava kykyään huolehtia itsestään ja selviytyä kriiseistä.

PS-Nuoriso: Kokoomuksen tuella puhallettiin yli 7 miljardia euroa suomalaisten verorahoja ympäri Eurooppaa
Perussuomalainen Nuoriso pitää kokoomuksen kritiikkiä EU:n yli 700:n miljardin euron elpymispakettia kohtaan teennäisenä yrityksenä pestä kädet puhtaaksi sen jälkeen, kun kokoomus päästi paketin läpi eduskunnassa 2021.

Garedewin Facebook-kirjoitus šaria-laista hurjistutti opetusministerin – Junnila: ”Julkinen keskustelu näistä on tervetullutta erityisesti Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew julkaisi lauantaina Facebookissa kirjoituksen, joka sai oikeusministeri Anders Adlercreutzin (r.) näkemään punaista. Edustaja Garedewin mukaan suomalaisten tulee tietää, millaista toimintaa islamilaisen lain eli šarian tulkinnat voivat sallia. Hän mainitsi esimerkkinä naisten ja tyttöjen heikommat oikeudet sekä kunniaväkivallan. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila toivottaa tervetulleeksi näistä asioista keskustelun Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa.

Pudasjärvi ei enää ota kiintiöpakolaisia vastaan – PS-valtuutettu: ”Taloudellinen realismi palasi muihinkin puolueisiin”
Kiintiöpakolaisten vastaanottaminen Pudasjärvelle on loppunut tämän vuoden alusta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän jäsen Sirkka Pankinaho kertoo, että kaupungin päätöksen taustalla vaikuttivat vahvasti taloudelliset syyt sekä etenkin vuoden alussa voimaan tulleet kotoutumislain muutokset, joilla kotoutumiseen liittyviä valtion korvauksia kunnille vähennetään.

Mari Rantanen: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto muille puolueille – ”Jos ja kun maahan halutaan toisenlainen hallitus, sieltä tulee lisää maahanmuuttoa, avoimet rajat, lisää kehitysapua ja veroja”
Sisäministeri Mari Rantanen ihmettelee somekirjoittelua, jonka mukaan perussuomalaisten linja on väärä. - Kun luen puolueohjelmiamme, on hallitusohjelma varsin hyvin linjassa. Me ajamme Suomea, jossa työ ja yrittäjyys on hyvinvoinnin perusta. Sosiaaliturva on tukiverkko heikoimmille. Siis niille, jotka eivät ole työikäisiä tai työkykyisiä.

Hallitus pyrkii tehostamaan ulkomaalaisten vankien siirtoa istumaan tuomionsa omissa kotimaissaan
- Ulkomaalaisten vankien siirtoa on tärkeä edistää, sillä Suomen vankiloissa on huomattava määrä ulkomaisia vankeja tälläkin hetkellä. Tarkoitus on etsiä uusia keinoja tehostaa vankiensiirtojärjestelmän toimintaa, toteaa oikeusministeri Leena Meri.

Amerikkalainen laatujulkaisu ylistää porvarihallituksen talouslinjauksia – ”Jättäkää homma pienen mutta sisukkaan Suomen hoidettavaksi”
Amerikkalainen arvostettu talousmedia suitsuttaa surutta Suomen hallituksen talouspäätöksiä ja toteaa ”linjan olevan oikea”. Wall Street Journal tiivistää arvionsa toteamalla, että Suomi ”näyttää nyt muille mallia”. Jospa maamme valtamediakin perehtyisi edes ajoittain ulkomaiseen uutistarjontaan oman agendansa ajamisen sijasta.

Trumpia jahdanneen syyttäjän omat asuntolainat tutkinnassa – syyllistyikö demokraattisyyttäjä itse väärien tietojen antamiseen?
New Yorkin osavaltion pääsyyttäjä on FBI:n esitutkinnassa. Kyse on siitä, syyllistyikö demokraattisyyttäjä itse väärien tietojen antamiseen hakiessaan asuntolainaa vain muutamaa viikkoa ennen kuin käynnisti oikeudenkäynnin Trumpia vastaan samasta asiasta. Nyt katsotaan, päteekö pääsyyttäjän lempilause "kukaan ei ole lain yläpuolella" myös häneen itseensä.