

Ville Vähämäki. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
”Säädöksiä pitäisi vapauttaa niin, että uudenlainen raja-aitoja rikkova teknologia voisi kukoistaa”
Perussuomalaisten toisen kauden oululaisedustaja Ville Vähämäki puhui tiistaina eduskunnan kansalaisinfossa sujuvammasta Suomesta ja sääntelyn vähentämisestä. Diplomi-insinöörinä Vähämäki keskittyi tekniikan antamiin mahdollisuuksiin.
Ensimmäisen esimerkin hän löysi tekniikan ja maatalouden väliseltä hetteiseltä suolta. Uusinta maataloutta edustavat ledien avulla tehdashalleissa viljeltävät silmut. Se on kaupunkikerrosviljelyä, jota eduskunnan tulevaisuusvaliokunta pitää suurena tulevaisuuden lupauksena.
– Ledien avulla viljellään silmuja tehdashalleissa. Näin ollen ne eivät saa maataloustukea, kun se tapahtuu tehtaassa. Ne eivät saa myöskään Tekesin tukea, koska viljely on alkutuotantoa, Vähämäki kuvasi.
”Meidän täytyy ottaa nopeasti ulkomailla kehitettyjä teknologioita osaksi Suomea ja kehittää niitä eteenpäin.”
– Kuitenkin olemme havainneet, että tämä on ihan keskeisiä tulevaisuuden innovaatioita, koska tämä tuo kulutuksen ja tuotannon lähemmäksi toisiaan ja voimme viljellä ituja myös talvella. Kasvit nauttivat, kun niitä säteilytetään tietyillä aallonpituuksilla, Vähämäki kertoo.
Mitä pitäisi siis tehdä? Säädöksiä pitäisi vapauttaa niin, että tällainen uudenlainen raja-aitoja rikkova teknologia voisi nousta kukoistamaan.
– Voisimmeko kehittää systemaattisen menetelmän, jolla tarkasteltaisiin, mitkä säädökset näihin teknologioihin vaikuttavat? Kenties näin voisi tehdä, Vähämäki totesi.
Uusi teknologia tuo uusia työpaikkoja
Mihin vapaampia säädöksiä sitten tarvitaan? Vähämäen mukaan lähivuosina pitää luoda jopa 800 000 uutta työpaikkaa poistuvien työpaikkojen tilalle. Kun yksiä tehtäviä katoaa, täytyy luoda uusia tilalle.
– Mihin muualle ne syntyisivät, ellei uusien teknologioiden alalle. Jostain meidän täytyy lähteä etsimään, mistä ne työpaikat saataisiin. Meidän täytyy pystyä johtamaan tätä Suomea. Etsimällä systemaattisesti asioita, jotka estävät meitä ottamasta uusia tekniikoita osaksi yhteiskuntaa, Vähämäki aprikoi.
Hän esittää järjestelmällistä suunnittelua, joka uudistaisi menetelmät, jotka tuottavat yhteiskunnalle hyötyä vuoteen 2030 mennessä. Siinä katsottaisiin, mihin syntyisi uusia työpaikkoja ja mitä säädöksiä pitäisi sen vuoksi poistaa, muuttaa tai tehdä.
– Tämä voitaisiin tehdä systemaattisesti ohjausvaikutusten listauksen avulla, Vähämäki kertoi.
Eduskunnan malli ennustaa kehitystä
Hän kertoi sadasta innovaatiosta, jotka on listattu eduskunnassa kehitellyllä mallilla, joka on alallaan ykkönen teknologioiden vertailussa.
– Mallillamme voidaan ennustaa, mitkä teknologiat kehittyvät nopeasti ja todennäköisimmin. Tätä voidaan käyttää myös sijoittamisen tai koulutuksen apuna tai mihin vaan. Itse olen sitä mieltä, että tällä voitaisiin saada huomattavan hyviä tuloksia, Vähämäki totesi.
Vähämäen mukaan pääasia on se, että yhteiskuntien pitää sopeutua muuttuviin oloihin. Meidän täytyy ottaa nopeasti ulkomailla kehitettyjä teknologioita osaksi Suomea ja kehittää niitä eteenpäin.
– Tällaiset yhteiskunnat ovat tulevaisuudessa voittajia. Emme saa taantua tässä. Jatkuvasti pitää etsiä maailmalta uusia teknologioita osaksi yhteiskuntaa, Vähämäki kannusti.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
















