

LEHTIKUVA
Saarakkala: Otto-automaatit pelastettava
Kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala jätti kirjallisen kysymyksen Otto-automaattien verkoston turvaamisesta.
Suomessa on jäljellä arviolta 1600 Otto-automaattia. Otto-automaattien lukumäärä on vähentynyt ja joka vuosi noin 20 automaattia suljetaan pysyvästi.
– Käteisnostojen määrä on vähentynyt automaattien ylläpidon kannalta taloudellisesti kannattamattomalle tasolle. Syynä tälle automaattien sulkemistrendille on ollut maksuliikenteen digitalisoituminen korttimaksun ja verkkopankin käytön yleistymisen myötä, mikä on vähentänyt ihmisten tarvetta käteiselle rahalle, Vesa-Matti Saarakkala tietää.
Automaatteja suojellaan paikallisella rahalla
Pienillä paikkakunnilla on taisteltu automaattien lopettamista vastaan mm. ottamalla niiden ylläpitokustannuksia seutujen omalle vastuulle. Rahallisina tukijoina automaattien säilyttämisessä ovat yleensä toimineet kyseisen seudun kauppakeskukset, kunnat tai pankit.
– Toisaalta ratkaisuna Otto-automaattien sulkemisten aiheuttamiin ongelmiin käteisautomaattiverkoston ylläpidosta vastaava Automatia Oy otti viime vuoden lopulla käyttöön talletusottoautomaatit. Tarkoituksena on, että näiden talletusautomaattien verkosto kattaisi pian koko maan alueen. Voidaan kuitenkin esittää perustellusti epäilys siitä, onko uudella talletusautomaattiverkostolla todella kykyä sijoittautua kaikille niille alueille, joissa käteisnostopalveluita tarvitaan, Saarakkala varoittaa.
Syrjäytymisen ehkäisyä
Saarakkalan mielestä käteisen rahan tosiasiallisten käyttömahdollisuuksien tulisi olla valtion vastuulla eikä hyväntekeväisyyden varassa.
– Valtio voisi viime kädessä – omin toimenpitein – jatkossa turvata automaattien säilymisen. Tämä olisi myös valtion aluepolitiikan pitkän aikavälin suuntaviivojen mukainen toimenpide. Samalla se lisäisi taloudellista toimeliaisuutta ja ehkäisisi syrjäytymistä, jota esiintyy niiden henkilöiden kohdalla, joilla ei tietoteknisten taitojen tai maksukorttien puutteen vuoksi ole mahdollista suorittaa maksutoimenpiteitä muuten kuin käteisellä rahalla, Saarakkala muistuttaa.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.