
Saksalaisdemari: ”Aika on kypsä Vaihtoehto Saksalle -puolueen kieltämiselle”
Vaihtoehto Saksalle -puolue laitettiin suojelupoliisin tarkkailuun, koska sen näkemystä Saksan kansasta etnisesti yhdenmukaisena kokonaisuutena pidetään ”demokratian vastaisena”. Nyt demaripoliitikko on sitä mieltä, että koko puolue pitäisi kieltää sillä perusteella, että se on laitettu suojelupoliisin tarkkailuun.
Keski-Saksassa sijaitsevan Thüringenin osavaltion senaatin jäsen Dorothea Marx (SPD) vaatii maan hallitukselta kovempia toimia Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puoluetta vastaan, kertoo Focus-lehti. Marxin mukaan ”aika on nyt kypsä Vaihtoehto Saksalle -puolueen kieltämiselle”. Erityisesti hän haluaisi kieltää Thüringenin osavaltiossa toimivan AfD:n paikallisosaston.
Viitisen miljoonaa äänestäjää
AfD:ta äänestää viitisen miljoonaa saksalaista. Sillä on parhaimmillaan ollut 12,6 prosentin kannatus liittopäivävaaleissa: vuonna 2017 puolue sai 94 paikkaa liittopäivillä. Yhteensä Saksan eduskunnassa on 736 kansanedustajaa.
Thüringenin osavaltio – kuten muutkin entiset Itä-Saksan alueet – ovat AfD:n erityisen vahvaa kannatusaluetta. Thüringenin osavaltiosenaatin jäsen Dorothea Marx perustelee puolueen kieltämistä sillä, että useat sen paikallisosastot ovat Saksan suojelupoliisin tarkkailussa.
– Seuraava looginen askel on koko puolueen kieltäminen, sanoo Marx, joka on koulutukseltaan juristi.
AfD suojelupoliisin tarkkailussa useissa osavaltioissa
Saksan suojelupoliisi Verfassungsschutz on ottanut AfD:n erityistarkkailuun useissa osavaltioissa, koska se epäilee puoluetta äärioikeistolaiseksi ääriliikkeeksi. Suojelupoliisin mukaan puolueen näkemys Saksan kansasta etnisesti yhdenmukaisena kokonaisuutena on ”demokratian vastainen”.
Useissa osavaltioissa, kuten Baijerissa suojelupoliisi voi kohdistaa televalvontaa ja telekuuntelua AfD:n jäseniin ilman erillistä telekuuntelulupaa. Osavaltiosenaatissa, liittopäivillä tai Euroopan parlamentissa istuvat AfD:n edustajat ovat suojassa yleiseltä telekuuntelulta asemansa perusteella. Heidän telekuuntelunsa vaatii tapauskohtaisen perustelun. Suojelupoliisi voi käyttää myös ilmiantajia ja soluttautujia AfD:tä vastaan.
Oman mausteensa soppaan tuo AfD:n lämmin suhde hyökkäyssotaa käyvään Venäjään. Vaikka tutkimukset osoittavat Venäjä-sympatioiden olevan laskusuunnassa, on puolueen toiminta silti poikkeuksellista. Puolueen riveistä on osoitettu tukea Venäjää vastaan. AfD:n Saksi-Anhaltin osasto kertoi äskettäin kahden osavaltioparlamentaarikon matkasta Itä-Ukrainaan. Yhteistoiminta hylkiö-Venäjän kanssa ei ole omiaan karistamaan julkisia epäilyksiä.
Kielto vaatii perustuslakituomioistuimen päätöksen
Puolueen kieltäminen ei kuitenkaan ole helppoa, vaan siihen vaaditaan perustuslakituomioistuimen päätös. Vuonna 2017 Saksassa vaadittiin äärioikeistolaisen NPD-puolueen kieltämistä sillä perusteella, että se pyrkii kumoamaan maan demokraattisen järjestelmän.
Perustuslakituomioistuin tuli kuitenkin siihen tulokseen, että NPD:llä on niin vähän poliittista vaikutusvaltaa, että se ei pysty saavuttamaan tavoitettaan. Niin muodoin sitä ei myöskään voida kieltää.
Marx on sitä mieltä, että AfD:llä on todistetusti paljon vaikutusvaltaa Saksan politiikassa. Siksi se pitäisi kieltää.
– AfD:n levittämää vihaa ja vihapuhetta ei saa enää laskea demokraattisen sananvapauden piiriin, Marx sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Saksan suojelupoliisi Dorothea Marx Verfassungsschutz perustuslakituomioistun NPD Vaihtoehto Saksalle Demokratia Sananvapaus AfD Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari: ”AfD:n valvonta voi rikkoa EU:n perussopimusta”

”Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Berliini haluaa salata koulujen maahanmuuttajaprosentit – keskimäärin 41 % oppilaista vieraskielisiä

Perustuslakituomioistuin: Merkel rikkoi AfD:n poliittisia oikeuksia

AfD-puolueella huippukannatus Saksassa – sosialidemokraatit haluavat antaa pakolaisille äänioikeuden
Viikon suosituimmat

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













