

Saksan vihreiden riehakkaita Twitter-päivityksiä. / TWITTER
Saksan vihreät euforian vallassa – Koskenkylä: vaaliohjelma on täyttä utopiaa, 137-sivuisen vaaliohjelman kustannuksia ei laskettu
VTT Heikki Koskenkylän mediakatsaus Saksasta, jossa gallup-nosteesta nauttivien vihreiden jalat ovat irtoamassa maan pinnalta.
Saksassa on liittopäivävaalit syyskuun lopulla. Koko Eurooppa odottaa vaalien tulosta. Saksa on EU:n suurin ja johtava maa. Angela Merkelin valtakausi liittokanslerina kesti peräti 16 vuotta. Saksa hakee uutta suuntaa talouspolitiikassa ja EU-politiikassa. Avoimia kysymyksiä on EU-tasolla paljon.
Useiden puolueiden liittokansleriehdokkaat on nyt nimetty. Kolmen suurimman puolueen ehdokkaat ovat CDU/CSU:n Armin Laschet, vihreiden Annalena Baerbock ja SPD:n Olaf Scholz. Vaaliohjelmissa on poikkeuksellisen suuria eroja. Selvimmin erottuvat muista puolueista vihreät. Der Spiegelissä on hyvin kriittinen arvio vihreiden vaalilupauksista. Valtavasti uudistuksia, julkisten menojen lisäyksiä, lisää velkaa ja verojen korotuksia.
Vihreät haluavat nopeaa ilmastonmuutoksen torjuntaa, sosiaalisia uudistuksia, talouspolitiikassa uutta linjaa ja EU:ssa yhteisvastuita lisää. He pyrkivät radikaaliin muutokseen koko yhteiskunnassa. Uusimman gallupin mukaan vihreät on Saksan suurin puolue, 27 prosenttia, CDU/CSU 26 prosenttia ja demarit vain 16 prosenttia kannatus. Vihreät ovat Spiegelin mukaan euforian vallassa ja uskovat voittavansa vaalit, jolloin Annalena Baerbock olisi uusi liittokansleri. Hän ei ole ollut koskaan hallituksen ministerinä.
Vihreiden vaaliohjelma on 137 sivua pitkä. He haluavat ilmastonmuutoksen tavoitteet perustuslakiin. Hiilidioksidipäästöjä tulisi supistaa peräti 70 prosenttia jo vuoteen 2030 mennessä verrattuna 1990 tasoon. Päästöoikeuksien hintoja tulisi korottaa huomattavasti. Polttomoottoriautojen myynti tulisi lopettaa jo vuoteen 2030 mennessä. Lyhyiden matkojen lennot tulisi lopettaa kokonaan. Pitkien matkojen lentoja tulisi vähentää huomattavasti.
Vihreät haluavat uudistaa sosiaalipolitiikkaa. Lisää tukia tulisi myöntää, myös maahanmuuttajille. Lisää julkista tukea lukuisiin hankkeisiin kuten tutkimukseen, ilmastonmuutoksen torjuntaan ja infrastruktuurin kehittämiseen.
Talouspolitiikkaan halutaan lisää väljyyttä poistamalla perustuslaista velkajarru, jotta lisää velkaa voidaan ottaa ilman rajoituksia. EU:n budjettia ja yhteistä velanottoa voidaan kasvattaa ja budjettikuria löysentää.
Vihreät eivät ole arvioineet, mitä heidän ehdotukset maksaisivat kaikkiaan. Summa on valtavan suuri. Rahoitus tulisi suurelta osin julkisen velan lisäyksellä. Vihreät eivät näe tässä ongelmaa, koska Saksan velka-aste eli velka suhteessa BKT:hen on selvästi alle EU:n keskitason. Vihreät haluavat korottaa monia veroja. He haluavat palauttaa varallisuusveron ja korottaa yritysten verotusta.
Der Spiegelin pääkirjoituksessa suhtaudutaan vihreiden ohjelmaan hyvin kriittisesti. Julkisia menoja halutaan lisätä valtavasti. Rahoitus tulisi pääosin velanotolla. Verojen korotukset heikentäisivät Saksan kilpailukykyä. Energian hintaa korotettaisiin, vaikka sähkön hinta on jo nyt EU:n korkein. On hyvin mahdollista, että saksalaiset eivät lopulta usko vihreiden vaaliohjelmaan. Se on tavalliselle kansalaiselle liian radikaali. Kansa saattaa lopulta luottaa enemmän CDU:n Armin Laschetiin ja demarien Olaf Scholziin.
HEIKKI KOSKENKYLÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan kannatusmittauksissa historiallinen tulos: Sosiaali- ja liberaalidemokraatit tasoissa

Saksan valtapuolueet eri linjoilla talouspolitiikan ja EU-politiikan suhteen – CDU budjettikurin kannalla, vihreät paisuttaisi velkaa ja yhteisvastuuta, demarit putoamassa kokonaan kyydistä

Münchau: Angela Merkel on aikamme yliarvostetuin poliitikko
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.















