

LEHTIKUVA
Saksassa kolmasosa väestöstä maahanmuuttajataustaisia vuonna 2040
Saksalaistutkijan mukaan 20 vuoden kuluttua yli kolmasosa maan väestöstä tulee olemaan maahanmuuttajataustaisia. Suurimmissa kaupungeissa maahanmuuttajien osuus saattaa nousta jopa 70 prosenttiin.
Työvoimatutkimusviraston maahanmuuttotutkimusosastoa johtava Herbert Brücker sanoi äskettäin lehtihaastattelussa, että vuoteen 2040 mennessä 35-40 prosenttia Saksan asukkaista on maahanmuuttajia tai näiden jälkeläisiä, uutisoi Saksan yleisradio. Tällä hetkellä noin neljäsosa Saksan asukkaista on maahanmuuttajataustaisia.
Brücker ennustaa, että suurissa kaupungeissa asukkaiden ylivoimainen enemmistö tulee olemaan maahanmuuttajataustaisia.
– Frankfurtin kaltaisissa kaupungeissa osuus saattaa kohota jopa 70 prosenttiin, Brücker sanoo.
Talous vaatii jopa 400 000 siirtolaista vuodessa
Hänen mukaansa väestön monikulttuuristuminen tulee olemaan ratkaisevan tärkeää Saksan talouden kannalta. Työvoimatutkimusviraston laskelmien mukaan Saksa tarvitsee noin 400 000 siirtolaista joka vuosi vuoteen 2060 asti, jotta talous ei kääntyisi laskuun.
Ongelmana on kuitenkin se, että Saksan pitäisi kyetä houkuttelemaan korkeasti koulutettuja siirtolaisia.
Työperäinen maahanmuutto puhuttaa
Yle julkaisi tiistaina Taloustutkimukselta tilaamansa kyselyn kansalaisten suhtautumisesta työperäiseen maahanmuuttoon.
Kyselyn tulosten mukaan 41 prosenttia suomalaisista toivoo lisää maahanmuuttajia töihin Suomeen. Lähes yhtä moni, eli 38 prosenttia on sitä mieltä, että työperäisen maahanmuuton nykytahti on sopiva. 19 prosenttia vastaajista haluaa hidastaa työperäisen maahanmuuton tahtia.
Perussuomalaiset ovat ainoa puolue, jonka kannattajissa on enemmän työperäisen maahanmuuton vähentämisen kuin sen kasvattamisen puolesta olevia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestörakenteen muutos kyselytutkimus Työperäinen maahanmuutto Siirtolaisuus Suomi Saksa maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pappi auttoi pakolaisia ryhtymällä huumekauppiaaksi

Mielipiteenvapaus Saksassa: Vain poliittisesti korrekteja asioita uskalletaan sanoa

Mitä Saksassa oikein tapahtuu – vasemmisto flirttailee juutalaisvihalla ja syyttää ihmisvihamielisyydestä konservatiiveja

Perussuomalaiset tyrmäävät suunnitelmat uudesta siirtolaisten taakanjakomekanismista: ”Afrikan väkiluku voi nelinkertaisua tällä vuosisadalla – tulijat eivät lopu”

Tutkimus: Pakolaiset ja maahanmuutto saksalaisten suurimmat pelot
Viikon suosituimmat

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













