

LEHTIKUVA
Sampo Terho lupaa: Nuorisojärjestöjen rahoitukseen saadaan järjestys
Tuore eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho (ps.) esitti ensimmäisen painavan linjauksensa heti nimittämisensä jälkeen.
– Ensiksi haluan edistää kulttuurialan yrittäjien toimintamahdollisuuksia Suomessa. Toiseksi tehtäviini kuuluu korjata monien nuorisojärjestöjen tukiin liittyvät epäkohdat, Terho linjasi valtioneuvoston linnassa perjantaina ministerivalan jälkeen.
Terho viittasi ongelmilla jo vuosia jatkuneeseen riesaan, joka Perussuomalaiset Nuoret –järjestöllä on ollut valtion avustusten saannissa. Perussuomalaiset nuoret ovat saaneet vuodesta toiseen vain murto-osan siitä, mitä vanhojen puolueiden nuorisojärjestöt saavat.
Näin kävi sittenkin, kun perussuomalaisista tuli suuri puolue ja myös nuorisojärjestö kasvoi siinä mukana. Asiasta väännettiin kättä etenkin Paavo Arhinmäen (vas.) vaikuttaessa kulttuuriministerinä. Hän vaikutti asiaan niin, ettei lisärahaa herunut nuorille edes valitusten jälkeen.
Vuosikausien taisto
Perussuomalaiset Nuoret haki avustuksiin korotusta vuodesta 2012 alkaen. Vuonna 2014 järjestö sai tukea 30 000 euroa, kun kokoomusnuoret saivat 600 000 euroa. Asiasta päätti kulttuuriministeriö. Perusteena kuului mm, ettei nuorella järjestöllä ollut muka tuen vaatimaa laajaa toimintaa, minkä nuorisojärjestö kiisti.
PS-nuorten tuolloinen puheenjohtaja, nykyinen kansanedustaja Simon Elo vaati asiaan korjausta ja ihmetteli, että yhden järjestön ajatukset eivät kelpaa tuen saantiin.
– On myös erikoista väittää, että me syrjisimme jotain. Mitään sellaista emme ole tehneet, ja mitään sellaista ei opetus- ja kulttuuriministeriön päätöksessä näytetä toteen, Elo sanoi lokakuussa 2014 Turun Sanomissa.
Tuossa vaiheessa asiasta päätti kulttuuriministerinä toiminut Pia Viitanen (sd.).
Suomen Uutiset on seurannut tukiasiaa jo vuosien ajan. Valtakunnallisten nuorisojärjestöjen tukirahoista on lohkaistu vuosittain miljoonakaupalla rahaa poliittiseen toimintaan. Toiminta hakee tökeryydessään vertaistaan. Tämän jutun lopusta löydät aikaisempia kirjoituksia tästä aiheesta.
Kielikokeilu jatkuu
Terholta kysyttiin, miten lähellä ruotsin kieli on häntä kulttuuriministerinä. Terho vakuutti, että hallituksen linja pysyy ennallaan, mutta kielikokeilu jatkuu.
– Olen itse kotoisin alun perin ruotsinkielisestä suvusta, joka muutti nimensä Terhoksi vuonna 1906. Olen kasvanut kaksikielisellä Kirkkonummella. Olen elänyt suurimman osan elämääni ympäristössä, joka on kaksikielinen. Mutta se ei tietenkään muuta oman puolueeni eikä henkilökohtaista kielipoliittista linjaani siinä, että ajamme kielipoliittisen vapauden toteutumista. Tällä vaalikaudella tehdään mitä hallitusohjelmassa luvataan eli kielikokeilu jatkuu, Terho lupasi.
Kielikokeilussa 2200 oppilasta saa valita, opiskeleeko ruotsia vai jotakin muuta kieltä. Alueellinen kokeilu koskee myös lukioita ja ammatillisia kouluja. Hallituksen esitys on parhaillaan lausuntokierroksella.
Meidän tulee olla ylpeitä
Terho korosti, kuinka suomalaisten tulee olla ylpeitä kulttuuristaan itsenäisyytemme sadantena juhlavuonna.
– On suuri kunnia vastaanottaa kulttuuriministerin tehtävät tänä itsenäisyyden juhlavuonna. Juhlimme itsenäisyyttä yhdessä, yhtenäisinä ja iloisesti. Meidän tulee olla ylpeitä kulttuurisaavutuksistamme. Meidän tulee yhdessä viedä niitä eteenpäin ja katsoa tulevaisuuteen. Kulttuuri on kansakunnan sielu, Terho tiivisti.
Samalla presidentti nimitti maa- ja metsätalousministeriksi Jari Lepän (kesk.) ja oikeusministeriksi Antti Häkkäsen (kok.).
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomusministeri myönsi nuorilleen yli kuusinkertaisen tuen verrattuna PS-Nuoriin – epäoikeudenmukainen päätös haastetaan oikeuteen

Helsingin PS-Nuoret: Kaupungin tuet pois poliittisilta nuorisojärjestöiltä – rahat aitoon nuorisotyöhön!

Taviolta kirjallinen kysymys PS-Nuorten epäreilusta kohtelusta: ”Vanhat puolueet kähmivät rahaa omille järjestöilleen”

Arhinmäen ”pärstäkerroinpäätös” oli laiton – sananvapaus koskee myös PS-nuoria

RKP:läiseltä virkamieheltä jatkossakin keppiä Perussuomalaisille nuorille

PS-Nuorille vain muodollinen avustuskorotus: ”Ministeriö pitää meitä sylkykuppina”

PS-Nuoret vaativat jälleen tukipäätöksen oikaisua

PS-Nuoret: Opetus- ja kulttuuriministeriö syrjii poliittisen mielipiteen perusteella

SDP:n mainostamaa yhdenvertaisuutta ei riittänyt PS-nuorille
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.















