

RKP:läiseltä virkamieheltä jatkossakin keppiä Perussuomalaisille nuorille
Helsingin Sanomat nosti tänään näyttävästi esiin Opetus-ja kulttuuriministeriön (OKM) johtajan Georg Henrik Wreden näkemykset Perussuomalaisia nuoria koskevassa tukiasiassa. Korkein hallinto-oikeus oli eilen todennut OKM:n tukipäätöksen laittomaksi.
Ministeriö oli perustellut niukkaa tukea muun muassa netistä löytämillään Perussuomalaisten nuorten esittämillä monikultturisuuskannanotoilla. Nuoret olivat kannanotoissaan vaatineet muun muassa sitä, että maahanmuuttajia ei tule syrjiä millään tavoin, ei myöskään positiivisesti. Ministeriö oli tulkinnut tällaisten kommenttien rikkovan nuorisolain arvopohjaa, ja tämä johti osaltaan tuen leikkaukseen. Korkein hallinto-oikeus katsoi ministeriön ylittäneen harkintavaltansa ja piti menettelyä laittomana. Asia palautettiin takaisin ministeriöön uudelleenkäsittelyä varten.
Ministeriössä työskentelevä Wrede ei tuntunut pitävät laitonta päätöstä kummoisenakaan ongelmana, vaan totesi Helsingin Sanomille:
– Virhe oli, että puhuimme kahdesta eri asiasta samaan aikaan.
Wreden mukaan ministeriö aloittaa nyt alusta perussuomalaisten nuorten avustuksen käsittelyn. Avustuksen määrä ei välttämättä muutu miksikään.
– Teimme harkinnan järjestön toimintaan liittyen, ja argumentit olivat silloin ok, Wrede sanoi Helsingin Sanomille.
Hallintolaki velvoittaa perustelemaan päätökset
Perussuomalaiset nuoret muistuttivat KHO:lle toimittamassaan valituksessa siitä, että ministeriö ei ollut liittänyt alun perinkään perusteluja. Ministeriä oli päin vastoin katsonut, että se olisi ollut vapautettu perustelemasta avustuspäätöksiään.
Wreden kommentti harkinnasta on kummallinen, sillä hallintolain mukaan päätökset on aina perusteltava. Ellei näin tehdä, ei päätöksen perusteella pystytä arvoimaan, minkä vuoksi eräät järjestöt saavat runsaskätisiä avustuksia ja toiset eivät. Kyse on myös oikeusturvasta. Perustelematon päätös ei mahdollista asian saattamista edes tuomioistuimen arvioitavaksi.
Mikäli päätökset ovat pelkän harkinnan varassa, on ilmeisenä vaarana se, että tuet suuntautuvat niille tahoille, jotka ovat tuesta itse poliittisessa toimielimessä päättämässä.
- Lautakunta, joka nämä päätökset käsittelee, koostuu käytännöstä entisistä poliittisista nuorisojärjestöjen puheenjohtajista. Ne jakavat tukia sulle–mulle-periaatteella, vaikka niin sen ei pitäisi olla. Tuet pitäisi sitoa johonkin, eikä jakaa niitä mututuntumalla, perussuomalaisten nuortenvarapuheenjohtaja Samuli Voutila muistutti äskettäin Turun Sanomien haastattelussa.
Onkin kuvaavaa, että RKP:n nuorisojärjestö Svensk Ungdomille heltisi 222 500 euron tukipotti. Tämä ylittää viisinkertaisesti sen, minkä esimerkiksi Suomen varusmiesliitolle heltiää ja kymmenkertaisesti sen mikä perussuomalaisille nuorille myönnettiin.
Soini jyrähti Wredelle
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soinilta ei riitä ymmärrystä Wreden näkemyksille.
– Voiko tämä olla totta? Ministeriö syyllistyy mielipiderasismiin ja siitä ilmeisesti seuraa vain se, että sama päätös tehdään poistamalla rasistinen ja vääräksi tuomittu perustelu, Soini jyrähtää blogissaan.
Soini muistuttaa, että Paavo Arhinmäki (vas.) nieli ministeriön mielipidevapauden vastaiset perustelut kakistelematta.
– Vasemmistoliitto antoi mielipidesorron rehottaa. Missä viipyvät pahoittelut, poliittinen vastuunkanto, hän kysyy?
Entä ministeri Viitanen?
Perussuomalaiset nuoret muistuttivat torstaina lähettämässään tiedotteessa, että nykyinen opetus- ja kulttuuriministeri Pia Viitanen on todennäköisesti myös allekirjoittanut lainvastaisen tukipäätöksen.
– Kulttuuri- ja asuntoministeri Pia Viitanen (sd) on joko tietämättään tai tahallaan puhunut muunneltua totuutta väittäessään, että Perussuomalaisten Nuorten näkemys monikulttuurisuudesta ei ole vaikuttanut vuoden 2014 tukipäätökseen, tiedotteessa todetaan.
Perussuomalaiset Nuoret on jättänyt valituksen korkeimpaan hallinto-oikeuteen koskien myös vuoden 2014 valtiontukia. Nuorisojärjestö haluaa korostaa, että entinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas) ei ole ainoa, joka on tehnyt vääriä päätöksiä.
Opetus- ja kulttuuriministeriön antamassa oikaisuvaatimuksen hylkäävässä päätöksessä on yhtenevät perustelut kuin Paavo Arhinmäen hyväksymässä päätöksessä vuonna 2013:
”Samoin järjestön näkemykset monikulttuurisuusasioissa ovat olleet ristiriidassa nuorisolain arvopohjan kanssa. Järjestön tulisi huomioida toiminnassaan lain arvopohja, ja sitä on mm. monikulttuurisuus ja syrjimättömyys […].”
Timo Soini kysyykin nyt Viitaselta:
– Ministeri Pia Viitanen. Pallo on nyt teillä. Mitä ministeriö aikoo tehdä, ettei mitään mielipidesuuntaa poliittisesti syrjitä. Mielipiderasismi on vakava asia. Katsotteko asiaa läpi sormien?
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sampo Terho lupaa: Nuorisojärjestöjen rahoitukseen saadaan järjestys
Viikon suosituimmat

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta
Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Lehtinen iloitsee: Turvapaikanhakijoiden uusintahakemuksilla venkoilu loppuu ja maasta karkottaminen nopeutuu
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen ulkomaalaislain muuttamisesta äänin 103-53. Esityksen myötä turvapaikanhakijoiden tekemät uusintahakemukset vähentyvät merkittävästi eikä niiden avulla voi enää estää maasta poistamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä vanha laki on ollut hyvin ongelmallinen.

Tutkimus: Juutalaisviha tulee nyt vasemmalta – äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut
Tutkimusraportin mukaan antisemitismia oli vuonna 2024 ennätysmäisen paljon. Hamas-terroristien lokakuussa 2023 Israeliin tekemä terrori-isku ja Israelin vastaisku Gazaan ovat aiheuttaneet vakavimman antisemitismin aallon sitten toisen maailmansodan. Nyt ylivoimaisesti suurin osa juutalaisvastaisuudesta tulee äärivasemmistolaisilta tahoilta. Äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut kun taas äärioikeiston antisemitismi on vähentynyt alle puoleen edellisvuoden tapauksista.

Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun
Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.

Saksan uusi sisäministeri määräsi estämään laittoman maahantulon kaikilla rajoilla – Merkelin avoimet rajat siirtyvät historiaan
Saksan tiistaina virkaansa astuneen mustapunaisen hallituksen sisäministeri Alexander Dobrindt (CSU) on määrännyt liittovaltion poliisin käännyttämään laittomat maahantulijat kaikilla rajoilla.

Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”
Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.

Mira Nieminen: Naudanliha loppuu – joko nyt ymmärretään alkutuotannon arvo?
Naudan jauheliha on loppu kaupasta. Ihmiset huolestuvat vasta silloin, kun lihatiskiltä ei enää löydy sitä, mitä on totuttu ostamaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen.

Perussuomalaiset Opiskelijat: Ammattikorkeakoulussa umpiwokea englannin opetusta
Perussuomalaiset Opiskelijat sanoo vahingollisen woke-kulttuurin levinneen läpeensä vihervasemmistolaisista yliopistoista jo suomalaisiin ammattikorkeakouluihinkin.

Hallituksen uudet kiristykset turvapaikkapolitiikkaan läpi – Vigelius: Jos pakolainen lomailee lähtömaassaan, suojelu voidaan päättää
Hallitus rajoittaa kansainvälistä suojelua saaneiden oikeutta matkustaa takaisin kotimaahansa, josta he ovat ilmoittaneet paenneensa. Jos suojelua saanut henkilö matkustaa vapaaehtoisesti alkuperämaahansa, voidaan suojeluasema lakkauttaa.

Raisio lähti mukaan woke-porukan noitavainoihin – Junnila: Aikuisten kehittämät mielikuvitusongelmat ulottuvat lasten peleistä jo lastenkirjoihinkin
Raision kaupungin saaman palautteen vuoksi lapsille ja nuorille suunnattu Harry Potter -tapahtuma korvataan Taikuutta Raisiossa -tapahtumalla (TS 3.5.). - Ahdasmielisyys, joka ei lautapeli Afrikan tähden kanssa Turussa onnistunut, kohdistetaan nyt Raisiossa Harry Potteriin, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää