

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Porissa maanantaina 29. elokuuta 2016. / Jussi Nukari
Sampo Terho: ”Kun punavihreät pilvilinnat hajoavat, niiden takaa paljastuu ..”
Tavallisen suomalaisen on voitava nauttia vapaudesta ilman, että byrokraatti, komissaari tai mediamoguli ohjaa hänen jokaista ajatustaan ja askeltaan. Näin asetteli sanansa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho (ps.) kesäkokouksen puheessaan.
Terho puolusti kärkevästi perussuomalaisten tähän mennessä tekemiä toimia ja moitti samalla populisteiksi täysin rinnoin heittäytyneitä oppositiopuolueiden edustajia. Hän muistutti äärimmäisen rajun kritiikin kohteeksi joutuneiden perussuomalaisten olleen kerta toisensa jälkeen oikeassa.
– Aina kun punavihreät pilvilinnat hajoavat, niiden takaa paljastuu perussuomalainen totuus. Näin on käynyt viime vuosina esimerkiksi euron ja maahanmuuton suhteen. Paljon paheksuntaa herättäneet arviomme ja varoituksemme tulevasta ovat paljastuneet lopulta kaikessa yksikertaisuudessaan .. tosiksi.
– Niin hyvät ystävät. Eliitin ja niin kutsutun älymystön muotivillitykset katoavat muutaman vuoden välein kuin savu tuuleen. Suurimmatkin poliittiset rakennelmat sortuvat ilman tavallisen kansan tukea, ja siksi Neuvostoliitot ja Eurostoliitot tulevat ja menevät.
Tietyt asiat eivät muutu, Terho totesi ja jatkoi: Perussuomalaisten politiikan peruskivet ovat koti ja perhe sekä rauha, jonka valtiovalta turvaa. Näiden paras turvaaja on kansallisvaltio.
– Kansalaisen oikeudet ja vapaudet turvaa parhaiten lähellä kansaa oleva demokraattinen hallinto, jossa kansallisvaltio on yhä ylivertainen hallintomalli. Kansakunnan hyvinvointi syntyy yksilön työstä ja yrittämisestä, siis jokaisen kansalaisen ahkeruudesta ja moraalisesta selkärangasta antaa omastaan myös yhteisölle.
Media ei erityisen kiinnostunut opposition populismista
– Kun tuomme esiin puolueen oman linjan, meidän väitetään olevan edesvastuuton hallituslinjan hajottaja. Kun sitten muut hallituspuolueet tuovat esiin oman linjansa, niiden sanotaan tekevän rohkeita keskustelunavauksia, eikä hajotussyytöksistä ole puhettakaan.
Terho kummasteli myös sitä, miksi nykyisen opposition todellisuuspakoinen populismi ei lehdistössä ole herättänyt minkäänlaista huolta tai ammatillista tarvetta paljastaa epätosia väitteitä.
Poliittinen linja pysyy
Oppositiotyö on puhumista, hallitustyö tekemistä, Terho kiteytti perussuomalaisten omaan pitkään oppositiokokemukseen vedoten.
– Tärkeintä on, ettei perussuomalaisten poliittinen linja ole muuttunut yhdessäkään asiassa. Meillä on aate, meillä on ohjelma ja meillä on kyky ajaa tavoitteitamme läpi. Kun keväällä listasimme pelkästään ensimmäisenä vuonna edenneitä tavoitteitamme, niitä kertyi listaan noin 50, Terho jatkoi.
– Työ on silti kesken ja jatkuu. Mikään puolue ei saa kaikkea haluamaansa läpi juuri haluamassaan muodossa, varsinkaan toivomassaan aikataulussa. Mutta jokainen järkevä kompromissi on aina askel oikeaan suuntaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päivän perussuomalaiset puheenvuorot suorina Periscope-lähetyksinä

Soini: Kiky-sopimus on niin hyvä, ettei oppositiokaan sitä kehtaa haukkua

Terho: Suomen maahanmuuttopolitiikkaa on muutettu järkevämmäksi ja tiukemmaksi

Ääridemarit – uskon voimalla

Soini väänsi rautalangasta: ”GUG-GEN-HEI-MIIN EI TU-LE VAL-TI-ON RA-HAA” (video)
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää