

Ulkomaalaistaustaiset jengit häiriköivät ympäri Ruotsia. Väkivalta ja tuhopoltot ovat lisääntyneet varsinkin ongelmalähiöissä. / LEHTIKUVA
Scanian ex-toimitusjohtaja: Ruotsi ajautumassa sisällissotaan
Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ovat niin suuria, että Ruotsi voi ajautua jopa sisällissotaan, sanoo Scanian entinen toimitusjohtaja. Hän on sitä mieltä, että nykyisenlainen maahanmuutto on lopetettava, koska Ruotsi ei enää kertakaikkiaan kestä sitä.
Riippumaton ruotsalainen kansalaismedia Swebbtv haastatteli lauantaina Scanian entistä toimitusjohtajaa Leif Östlingiä. Pohjois-Ruotsissa Luulajassa syntynyt Östling teki pitkän uran Scaniassa siirtyen sen jälkeen Volkswagenin konsernihallintoon.
Ennen eläkkeelle jäämistään Östling toimi Ruotsin elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtajana.
Yhteiskunnan järjestys alkaa kouluista
Aluksi haastattelija Mikael Willgert ja Östling keskustelevat talousasioista, kuten verotuksesta, ilmastokysymyksistä, sähköautojen akuista ja teollisuuden siirtymisestä Kiinaan. Haastattelun loppupuolella tulee esille, että Volvon toimitusjohtaja Håkan Samuelsson on nostanut puheeksi ruotsalaisen yhteiskunnan turvattomuuden.
Scanian Leif Östling sanoo kaipaavansa enemmän poliiseja kaduille ja lähiöihin ja kovempia rangaistuksia rikoksista. Yhteiskunnassa pitää olla selvät säännöt.
– Jos yhteiskunnassa ei ole järjestystä, se romahtaa, Östling toteaa.
Hänen mukaansa yhteiskunnan järjestyksen on alettava jo kouluista, ja opettajilla on oltava riittävät valtuudet koulurauhan ylläpitämiseen. Östlingin tuntemat maahanmuuttajat laittavat lapsensa yksityiskouluihin, koska ne ovat ainoita, joissa on järjestys. Leif Östling kehuu naapurimaa Suomen koululaitosta ja Pisa-tuloksia.
Sisällissodan vaara ongelmalähiöissä
Keskustelun kääntyessä maahanmuuttoon ja sen seurauksiin, Östling pitää Ruotsin yhteiskunnallisia ongelmia hyvin vakavina. Tilanne on saatava kuriin.
– Jos tämä meno jatkuu, me voimme ajautua hallitsemattomaan tilanteeseen, jossa me joudumme jopa turvautumaan asevoimiin ja maassa syttyy sisällissota näissä ongelmalähiöissä, Östling sanoo.
Östlingin mukaan maahanmuutossakin liika on liikaa.
– Se on ihan yksinkertaista, me olemme ottaneet ulkomailta aivan liikaa väkeä. Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat ovat eläneet sellaisessa yhteiskunnassa, jonka me jätimme taaksemme jo sata vuotta sitten.
Tuotantoprosessit ovat monimutkaistuneet
Scanialla työskenteli Lähi-idästä ja Afrikasta tulleita Östlingin toimitusjohtajakaudella, mutta heidän tullessaan töihin tuotantoprosessi oli huomattavasti yksinkertaisempi.
– Se oli helpompi ymmärtää, koska se oli lähempänä heidän kokemuspohjaansa. Nykyään meillä on uskomattoman paljon monimutkaisemmat prosessit. Ja näiden ihmisten on valtavan vaikea sopeutua niihin.
– Meillä oli jonkin verran somaleja töissä Oskarshamnin tehtaalla, Östling kertoo. Heitä oli alussa lähes sata, mutta he eivät oikein tykänneet, kun piti tulla ajoissa töihin. He eivät olleet tottuneita kiinteisiin työaikoihin ja tiimityöhön. Sadasta meillä aloittaneesta vain kymmenen jaksoi jäädä. Muut palasivat työttömyyskorvaukselle.
Östling korostaa, että osaamisvaje on valtava ongelma, jota Ruotsissa aliarvioidaan. Hänen mukaansa osaamisen siirtäminen maahanmuuttajille vaatii vähintään yhden sukupolven ajan, koska Ruotsi on niin uskomattoman monimutkainen yhteiskunta.
Ruotsi ei enää kestä nykyisenlaista maahanmuuttoa
Kun haastattelija kysyy, pitäisikö maahanmuutto pysäyttää, Östling sanoo, että hänen mielestään Ruotsi ei enää kertakaikkiaan kestä ”näiden ihmisryhmien” maahanmuuttoa. Hänen mukaansa Ruotsiin ei kannata ottaa sellaisia ihmisiä, jotka eivät siellä pärjää.
Östling kertoo, että maahanmuutto on asia, josta keskustellaan yhä enemmän yritysjohtajienkin parissa. Monet yritysjohtajat jakavat hänen näkemyksensä, mutta eivät uskalla ilmaista niitä julkisuudessa, koska pelkäävät vahingoittavansa yrityksensä mainetta.
Haastattelu on katseltavissa myös YouTubessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi myy itseään verkossa etujen ihmemaana

Imaami tuohtui uskonveljien vapauttamisesta Ruotsissa: ”Pöytä on katettu terroristeille”

Ruotsi läntisen Euroopan tilastohuippu: Lapset ja nuoret ampuvat toisiaan
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














