

KUVAKAAPPAUS/YLE
Sisäministeri Rantanen: Itäraja pysyy kiinni niin kauan kuin suomalaisten turvallisuus sitä vaatii
Suomen itäraja on ollut suljettuna jo noin vuoden. Sisäministeri Mari Rantanen muistuttaa, että rajasulku perustuu kansalliseen turvallisuuteen kohdistuvan uhan torjumiseen ja toimet perustuvat viranomaisarviointiin. - Meidän on oltava tyytyväisiä siihen, että toimet ovat olleet tehokkaita. Rajan tilanne on tällä hetkellä vakaa ja siltä osin Suomen turvallisuustilanne on hyvä, Rantanen sanoo.
Viime viikolla julkisuuteen nousivat SDP:n kansanedustajan Kimmo Kiljusen aiemmat spekuloinnit itärajan avaamisesta. Kiljunen menetti puheidensa vuoksi äkkiä luottamuksen toimia eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana, ja niinpä Kiljunen pyysi itse eroa tehtävästä.
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan itärajan pysymiselle kiinni ovat edelleen voimassa samat perusteet kuin aiemminkin.
– Laki toteaa, että meidän tulee torjua kansallisen turvallisuuden uhat. Vaikka tällä hetkellä tilanne on vakaa, ei voida sanoa, että varsinaisesti turvallisuusuhan osalta mikään olisi muuttunut. Näin ollen raja on edelleen kiinni, Rantanen sanoo.
Hän oli eilen Ylen A-studiossa keskustelemassa rajan tilanteesta.
Ylen juontaja tivasi uskomusväitteestä
Ylen juontaja Annika Damström tivasi sisäministeriltä, ”mihin perustuu uskomusväite”, että turvallisuustilanne ei ole muuttunut, minkä vuoksi raja on edelleen pidettävä kiinni.
Rantanen korjasi Ylen juontajaa ja huomautti, että uskomuksista ei suinkaan ole kyse.
– Nyt puhutaan niistä arvioista, mitä turvallisuusviranomaiset antavat meille päättäjille. Arviot eivät siis perustu uskomuksille, vaan viranomaistietoon.
– Mikä se tieto sitten on? Damström tivasi.
– Rajaa ei voida avata sen vuoksi, että on olemassa suuri riski siitä, että välineellistetty maahantulo jatkuisi, Rantanen vastasi.
”Me emme siis keksi näitä päästämme”
Rantanen korostaa, että sekä valtioneuvosto että turvallisuusviranomaiset arvioivat tilannetta koko ajan.
– Käymme keskustelua siitä, voidaanko sulkua jatkaa vai pitäisikö rajoja avata. Meidän on oltava tyytyväisiä siihen, että toimet ovat olleet tehokkaita: rajan tilanne on tällä hetkellä vakaa, ja siltä osin Suomen turvallisuustilanne on hyvä.
– Sisäministerinä huolehdin suomalaisten turvallisuudesta. Valtioneuvoston toiminta perustuu turvallisuusviranomaisten arvioon. Me emme siis keksi näitä päästämme.
Demarien pyörittely jatkuu
SDP:n kansanedustajan Tytti Tuppuraisen mukaan rajan avaamiseen tulisi mahdollisuuksien mukaan silti pyrkiä, vaikka Suomella onkin oikeus puolustautua Venäjän painostukselta.
– Samalla olemme sitä mieltä, että turvallisuustilanteen salliessa, jos rajavartiolaitoksen tilannekuva sen mahdollistaa, tulisi pyrkiä eroon tästä kestämättömästä tilanteesta, Tuppurainen sanoo.
Ylen juontaja kysyi uudelleen Rantaselta, kuinka pitkään raja voi olla kiinni.
– Raja on pidettävä kiinni niin kauan kuin suomalaisten turvallisuus sitä vaatii. Rajan kiinni pitäminen tai avaaminen ei ole itseisarvo, vaan koska olemme sotaa käyvän maan naapurivaltio, meidän on katsottava tarkasti rajan osalta tulevia vaikutuksia.
– Rajan osalta arvio on, että raja pysyy toistaiseksi kiinni, kunnes turvallisuusviranomaisten arvio uhan vähenemisestä tai poistumisesta tulee tietoon, Rantanen painotti.
Raja pidetään niin kauan kiinni, kun se suomalaisten turvallisuuden kannalta on tarpeellista. pic.twitter.com/Z0RT3NHI4E
— PS:n eduskuntaryhmä (@PS_ekryhma) December 4, 2024
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallinen turvallisuus turvallisuusviranomaiset itäraja Kimmo Kiljunen Tytti Tuppurainen Mari Rantanen Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti vahvisti poikkeuslain – itäraja pysyy toistaiseksi kiinni

Turvapaikkajärjestelmästä on tullut elintasosiirtolaisuuden kanava – ”Vanhentuneita sopimuksia ja kansainvälistä lainsäädäntöä pakko uudistaa radikaalisti”

Tomi Immonen Venäjän vaikutuksesta Suomen turvallisuuteen: ”Venäjä ei ole koskaan niin heikko tai niin voimakas kuin se antaa ymmärtää”
Ensimmäisen kauden kansanedustaja Tomi Immonen kiersi kuluneena lauantaina pohjoista Keski-Suomea yhdessä Perussuomalaisten Keski-Suomen piirijärjestön kanssa. Immonen kävi kiertueen aikana keskusteluja keskisuomalaisten kanssa muun muassa Suomen turvallisuustilanteesta.

Entinen hovioikeudenneuvos, emeritusprofessori Jukka Kemppinen: ”Aikaisempaan oikeuskäytäntöön perustuen Kimmo Kiljunen olisi pantava syytteeseen maanpetoksesta”
Emeritusprofessori ja eläkkeellä oleva hovioikeudenneuvos Jukka Kemppinen kirjoittaa blogissaan kansanedustaja Kimmo Kiljusesta, joka on pyytänyt eroa ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan tehtävästä.

PS-Nuoriso: SDP:n kytkökset Venäjään selvitettävä
Perussuomalainen Nuoriso vaatii entisten itäblokkimaiden tapaista lustraatiota SDP:n Venäjä-kytkösten selvittämiseksi perinpohjin.
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












