
SU
Tomi Immonen Venäjän vaikutuksesta Suomen turvallisuuteen: ”Venäjä ei ole koskaan niin heikko tai niin voimakas kuin se antaa ymmärtää”
Ensimmäisen kauden kansanedustaja Tomi Immonen kiersi kuluneena lauantaina pohjoista Keski-Suomea yhdessä Perussuomalaisten Keski-Suomen piirijärjestön kanssa. Immonen kävi kiertueen aikana keskusteluja keskisuomalaisten kanssa muun muassa Suomen turvallisuustilanteesta.
Kansanedustaja Tomi Immosen kiertue ylsi yhteensä kuudelle paikkakunnalle: Saarijärvelle, Kannonkoskelle, Kivijärvelle, Kyyjärvelle, Karstulaan sekä Viitasaarelle.
Kiertue käynnistyi aamuyhdeksältä Saarijärveltä, josta nykyisin Laukaassa asuva Immonen on itsekin alkujaan kotoisin. Piirijärjestön mukana kulkevalla soppatykillä riitti jonoa jo aamutuimaan.
Paikkakunnilla kansalaisilla oli aiheita laidasta laitaan: Donald Trumpin valinnan vaikutus Suomen turvallisuuteen, montako sukupuolta on olemassa, tuulivoima, apteekkien tulevaisuus, suurpedot ja laajakaistayhteydet.
– Trumpin valinta tuli kaikkien koteihin television välityksellä, vaikka ei olisi vaaleja erityisemmin seurannutkaan, ja luonnollisesti toimittajien ja asiantuntijoiden pohdinta vaaleista näkyy huolena myös kotien kahvipöytäkeskusteluissa, toteaa Immonen.
Venäjän vaikutus turvallisuustilanteeseen
Yksi kansanedustajan oleellisimmista tehtävistä on viestiä omaan maakuntaansa, miten ja millaisia päätöksiä eduskunnassa tehdään ja miten ne heijastuvat suomalaisten elämään.
– Nykyisellä hallituksella onkin osoittaa lukuisia konkreettisia tekoja suomalaisten ja keskisuomalaisten elämän helpottamiseksi, vaikka oppositio yrittääkin parhaansa mukaan viestiä aivan toisenlaista kuvaa Arkadianmäeltä. Esimerkiksi vesihuollon yksityistäminen estetään, maakuntalentojen jatkuvuus varmistetaan ja poliisin määrärahoja katu- ja jengirikollisuuden torjumiseen lisätään huomattavasti, luettelee Immonen.
Keski-Suomen väkiluvultaan toiseksi pienimmällä paikkakunnalla Kivijärvellä arvioitiin Venäjän vaikutusta Suomen turvallisuuteen.
– Venäjä ei ole koskaan niin heikko tai niin voimakas kuin se antaa ymmärtää, kuvailee Immonen käytyjen keskustelujen antia.
Päätöksenteon oltava läpinäkyvää
Kiertuepäivän viimeisenä etappina toimi Viitasaari, jossa illan pimetessä nousivat esille pohjoisen Keski-Suomen laajakaistahankkeet, joiden yhteydessä oli myynnin edistämiseksi esitetty jopa virheellisiä tietoja.
– Kun kunta käyttää veronmaksajien rahoja esittääkseen elinvoimaisuutta, tulee kaiken päätöksenteon olla läpinäkyvää ja myös faktojen olla aina tarkistettavissa. Tietoa ei saa pimittää, pohtii Immonen.
Kotimaakunnassa vietetyn viikonlopun jälkeen Immonen palaa vielä työntäyteiseksi viikoksi eduskuntaan, jonka päätteeksi on tiedossa vuoden viimeinen Kanadaan suuntautuva ulkomaanmatka Naton parlamentaarisen yleiskokouksen (NATO PA) Suomen valtuuskunnan puheenjohtajan ominaisuudessa.
Vaikka erityisesti puolustusvaliokunnan jäsenyys sekä NATO PA:n valtuuskunnan puheenjohtajuus vievät Immosta työmatkoille tasaisin väliajoin, lupaa Immonen kuitenkin, että aikaa löytyy jatkossakin omalle kotimaakunnalle.
– Keski-Suomen asiaa pidetään eduskunnassa vahvasti esillä, ja esimerkiksi eduskunnan jakovarasta eli niin kutsutuista joululahjarahoista on tulossa jälleen resursseja erinäisille hankkeille myös omaan maakuntaan, huomauttaa Immonen.
Suomen Uutiset
Lue myös
Perussuomalaiset: Ukraina taistelee myös meidän puolestamme
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Perussuomalaisten Keski-Suomen piiri sukupuolten lukumäärä katurikollisuus Tomi Immonen suurpedot laajakaista maakuntalennot apteekit vesihuolto turvallisuustilanne Jengirikollisuus Donald Trump Puolustusvaliokunta Keski-Suomi Tuulivoima Venäjä nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Venäjän varjolaivasto seilaa nyt Pohjoisella jäämerellä – ympäristökatastrofi vain ajan kysymys
Länsimaiden pakotteet pakottivat Venäjän kyhäämään kokoon varjolaivaston, jotta öljy- ja kaasurahat kilisisivät edelleen kleptokratian sotakassaan. Öljykatastrofi on vain ajan kysymys, sillä alukset ovat vanhoja, vakuuttamattomia ja monet vailla jäävahvistusta. Riski on erityisen suuri Pohjoisella jäämerellä, jossa öljyvahinkojen siivoaminen on lähes mahdotonta.

Halla-aho Krimin foorumissa: Riittämätön ja rajoitettu apu Ukrainalle vain rohkaisee Venäjää
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho osallistuu Krimin foorumin parlamentaariseen huippukokoukseen Riiassa 23.–24. lokakuuta. Foorumissa käyttämässään puheenvuorossa Halla-aho painotti länsimaiden päättäväisyyden tärkeyttä Ukrainan tukemisessa.

Venäjä harjoittaa laaja-alaista vaikuttamista EU:ssa – Suomi on varautunut hyvin erilaisiin uhkiin
Suomessa on varauduttu laajalla rintamalla vastaamaan erilaisiin ulkopuolisen toimijan vaikuttamisyrityksiin. Keskeisiä tekijöitä ovat ajan tasalla oleva ja päivittyvä lainsäädäntö, ennakoiva ohjaus ja valvonta sekä tiivis viranomaisyhteistyö, joka kattaa myös yhteistyön elinkeinoelämän suuntaan. Kyberturvallisuudessa Suomi on jo nyt yksi maailman huippumaita.

Mikkeliin sijoitettava Nato-esikunta tuo Etelä-Savoon turvallisuutta, vahvistaa taloutta ja lähettää Venäjälle selkeän viestin – Jaana Strandman: ”Erinomainen asia”
Suurimman Nato-maan Yhdysvaltojen tuella Mikkeliin perustetaan Yhdysvaltojen Norfolkin päämajan alaisuudessa toimiva Naton maavoimien alaesikunta. Näin Naton maavoimien Pohjois-Euroopan toimintaa suunnitellaan ja johdetaan lähivuosina Etelä-Savosta.

Venäjän oppositio: ”Hyökkäyssodan häviäminen on aina ollut suurin muutosvoima Venäjällä”
Elokuussa vankienvaihdon yhteydessä vapautetut venäläiset opposition edustajat kiertävät maailmaa ja antavat haastatteluja Putinin ajasta, jonka he soisivat pian päättyvän. Muutos kuplii jo pinnan alla ja kun aika on kypsä, tapahtumat etenevät nopeasti. Muutos voi tapahtua vain, jos Ukrainaa ei unohdeta.
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














