

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo vastaili kansalaisten esittämiin kysymykseen perussuomalaisten kyselytunnilla. Haastattelijana poliittinen suunnittelija Riikka Purra. / SUOMEN UUTISET
Slunga-Poutsalo veikkaa perussuomalaisten yllättävän ensi kevään eduskuntavaaleissa: ”Pääsemme taas tilanteeseen, jota gallupit eivät osanneet ennustaa”
– Koska tiedän, mihin puolueen jäsenistö pystyy, niin tiedossa on positiivinen yllätys meille, mutta ehkä negatiivinen yllätys muille, puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoo ensi kevään eduskuntavaaleista. Hän lähtee myös itse ehdolle.
Monet kansalaiset olivat lähettäneet perussuomalaisten kyselytunnille puoluesihteerille kysymyksiä koskien ensi kevään vaaleja.
Millaiseen kannatukseen eduskuntavaaleissa olisit itse tyytyväinen?
– Aina pitää tietysti tavoitella parempaa kuin edellisellä kerralla. Olisi itsensä huijaamista, jos vain toteaisi tyytyvänsä rimaa hipoen siihen, missä pysyttiin viimeksi. Mutta mikä oikeastaan on se viime kerta? Olisi kiva saada 37 kansanedustajaa. Ymmärrän kuitenkin, että viime vuoden Jyväskylän puoluekokouksen jälkeinen hässäkkä on saattanut aiheuttaa liikehdintää. En kuitenkaan usko, että kovin suurta, Slunga-Poutsalo sanoo.
Hän tyytyy veikkaamaan arvoituksellisesti, että perussuomalaisten kannatus seuraavissa eduskuntavaaleissa tulee jälleen kerran olemaan yllätys kaikille.
– Koska tiedän, mihin meidän jäsenistömme pystyy, niin tulossa on positiivinen yllätys meille, mutta ehkä vastaavasti negatiivinen yllätys muille. Pääsemme siis jälleen kerran siihen tilanteeseen, mitä gallupit eivät osanneet ennustaa.
Milloin perussuomalaiset on pääministeripuolue? Minkä puolueen kanssa voisimme mennä hallitukseen?
– Vastaan samoin kuin puheenjohtaja Jussi Halla-aho: kyse ei välttämättä ole siitä, minkä puolueiden kanssa hallitukseen pitäisi lähteä vaan ratkaisun määrittelee se, millainen hallitusohjelma on.
– Olisi äänestäjien aliarvioimista lähteä kahdeksan kuukautta ennen vaaleja profiloimaan sitä, kuka kelpaa hallituskumppaniksi ja kuka ei, koska äänestäjät lopulta ratkaisevat asian. Samoin äänestäjät ratkaisevat sen, koska perussuomalaiset on pääministeripuolue. Ohjelma siis ratkaisee, asiat ratkaisevat ja vaalitulos ratkaisee.
Olet itsekin halukas siirtymään Arkadianmäelle. Onko joitakin yhteiskunnan osa-alueita, joihin liittyviä asioita erityisesti haluaisit ajaa?
– Totta kai. Olen itse lähtenyt politiikkaan nimenomaan erityisopetuksen ja koulutuspolitiikan takia. Ne asiat ovat lähellä sydäntäni edelleen. Myös sote-asiat ovat itseäni lähellä ja samoin erityishaasteita omaavien lasten pärjääminen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho perussuomalaisten puolueneuvoston kokouksessa: Poliitikkojen oman edun tavoittelu ja takinkäännöt ovat myrkkyä demokratialle

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Halla-aho: ”Perussuomalaisten linjasta on tulossa valtavirtaa Euroopan politiikassa”

Vaikuttaako ruotsidemokraattien vahva nousu myös Suomen politiikkaan? – Perussuomalaisten puoluesihteeri: ”Seuraavista eduskuntavaaleista tulee maahanmuuttovaalit”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












