

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo vastaili kansalaisten esittämiin kysymykseen perussuomalaisten kyselytunnilla. Haastattelijana poliittinen suunnittelija Riikka Purra. / SUOMEN UUTISET
Slunga-Poutsalo veikkaa perussuomalaisten yllättävän ensi kevään eduskuntavaaleissa: ”Pääsemme taas tilanteeseen, jota gallupit eivät osanneet ennustaa”
– Koska tiedän, mihin puolueen jäsenistö pystyy, niin tiedossa on positiivinen yllätys meille, mutta ehkä negatiivinen yllätys muille, puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoo ensi kevään eduskuntavaaleista. Hän lähtee myös itse ehdolle.
Monet kansalaiset olivat lähettäneet perussuomalaisten kyselytunnille puoluesihteerille kysymyksiä koskien ensi kevään vaaleja.
Millaiseen kannatukseen eduskuntavaaleissa olisit itse tyytyväinen?
– Aina pitää tietysti tavoitella parempaa kuin edellisellä kerralla. Olisi itsensä huijaamista, jos vain toteaisi tyytyvänsä rimaa hipoen siihen, missä pysyttiin viimeksi. Mutta mikä oikeastaan on se viime kerta? Olisi kiva saada 37 kansanedustajaa. Ymmärrän kuitenkin, että viime vuoden Jyväskylän puoluekokouksen jälkeinen hässäkkä on saattanut aiheuttaa liikehdintää. En kuitenkaan usko, että kovin suurta, Slunga-Poutsalo sanoo.
Hän tyytyy veikkaamaan arvoituksellisesti, että perussuomalaisten kannatus seuraavissa eduskuntavaaleissa tulee jälleen kerran olemaan yllätys kaikille.
– Koska tiedän, mihin meidän jäsenistömme pystyy, niin tulossa on positiivinen yllätys meille, mutta ehkä vastaavasti negatiivinen yllätys muille. Pääsemme siis jälleen kerran siihen tilanteeseen, mitä gallupit eivät osanneet ennustaa.
Milloin perussuomalaiset on pääministeripuolue? Minkä puolueen kanssa voisimme mennä hallitukseen?
– Vastaan samoin kuin puheenjohtaja Jussi Halla-aho: kyse ei välttämättä ole siitä, minkä puolueiden kanssa hallitukseen pitäisi lähteä vaan ratkaisun määrittelee se, millainen hallitusohjelma on.
– Olisi äänestäjien aliarvioimista lähteä kahdeksan kuukautta ennen vaaleja profiloimaan sitä, kuka kelpaa hallituskumppaniksi ja kuka ei, koska äänestäjät lopulta ratkaisevat asian. Samoin äänestäjät ratkaisevat sen, koska perussuomalaiset on pääministeripuolue. Ohjelma siis ratkaisee, asiat ratkaisevat ja vaalitulos ratkaisee.
Olet itsekin halukas siirtymään Arkadianmäelle. Onko joitakin yhteiskunnan osa-alueita, joihin liittyviä asioita erityisesti haluaisit ajaa?
– Totta kai. Olen itse lähtenyt politiikkaan nimenomaan erityisopetuksen ja koulutuspolitiikan takia. Ne asiat ovat lähellä sydäntäni edelleen. Myös sote-asiat ovat itseäni lähellä ja samoin erityishaasteita omaavien lasten pärjääminen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho perussuomalaisten puolueneuvoston kokouksessa: Poliitikkojen oman edun tavoittelu ja takinkäännöt ovat myrkkyä demokratialle

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Halla-aho: ”Perussuomalaisten linjasta on tulossa valtavirtaa Euroopan politiikassa”

Vaikuttaako ruotsidemokraattien vahva nousu myös Suomen politiikkaan? – Perussuomalaisten puoluesihteeri: ”Seuraavista eduskuntavaaleista tulee maahanmuuttovaalit”
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














