

LEHTIKUVA
Soini: Mihin vastuisiin meidät on uitettu?
Valtiovarainministeri Antti Rinteeltä (sd.) ei löytynyt kunnon vastausta kysymykseen, joutuvatko suomalaiset pankkien asiakkaat ja veronmaksajat Venäjän talouskriisin maksumiehiksi pankkiunionin kautta.
Asiasta kysyi eduskunnan kyselytunnin aluksi perussuomalaisten kansanedustaja Maria Lohela.
– VM:n ennusteet ovat näyttäneet Suomen tilanteesta liian hyvää kuvaa. Ruplan romahdus ei voi olla vaikuttamatta Suomen tilanteeseen. Suomen tilanne ei parane muutamassa kuukaudessa. Venäjä vie vähäisenkin kasvun eväät, Lohela pohjusti.
– Mutta Suomen heikkoa kehitystä ei voi selittää vain globaaleilla vaikutuksilla. Olette kyllä yrittäneet, mutta ette ole onnistuneet tekemään tarvittavia toimia Suomen kääntämiseen kasvu-uralle. Aiotteko ryhtyä konkreettisiin, nopeisiin ja tehokkaisiin toimiin Suomen suunnan muuttamiseksi, ja mitä ne toimet ovat?
Rinne vastasi, että taustalla on seitsemän vuoden heikko kehitys. Vuoden 2009 romahduksesta ei ole toivuttu ja aiemmasta trendistä jäädään nyt 30 miljardia jälkeen. Rinne sanoi, että ennen vaaleja tulee vielä toimia, joita VM valmistelee.
Lohela: 100 miljardin velat
Lohela muistutti, että Venäjällä on runsaasti uhanalaisia velkoja, jotka voivat kaatua eurooppalaisten pankkien ja viime kädessä veronmaksajien hoidettaviksi.
Kuva: Maria Lohela ja Ville Vähämäki.
– Länsieurooppalaisilla pankeilla on erilaisia saatavia Venäjältä yli 100 miljardia euroa ja suurin osa on Ranskassa. Nyt näiden sijoitusten ja pankkien kohtalo on kyseenalainen.
– Yhteisvastuullinen EU:n pankkiunioni, jota perussuomalaiset vastusti, takaa, että suomalaiset veronmaksajat pääsevät jatkossakin maksamaan laskuja. Nämä kauniit periaatteet, ettei pankkikriisejä anneta veronmaksajien vaan suursijoittajien maksettaviksi, unohtuivat esimerkiksi Kreikan kohdalla. Onko se mielestänne oikein? Ja kuinka suureksi summa voi kasvaa Venäjän kohdalla? Lohela kysyi.
Soini: Toinen pankkitukikierros edessä?
Rinne vastasi, että Venäjän talouskehitys on laskenut vuodesta 2012 asti. Suomen talouskasvua se heikentää puolesta yhteen prosenttiyksikköä.
– Meillä on tarkka tieto siitä, millä tavalla eri maissa on pankeilla riskejä, jotka liittyvät Venäjään. Nyt näyttää, että ne voidaan hallita pankkien omin toimin, Rinne väitti.
Tässä vaiheessa Rinteen väitteisiin puuttui perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
– Te ette vastannut Lohelan kysymykseen. Siteeraan palkittua toimittaja Jan Hurria: Europäättäjät naamioivat nämä yhteensä satojen miljardien tukipaketit euromaiden pelastuspaketeiksi. Venäjällä tätä temppua ei voi sellaisenaan toistaa, koska se ei ole euromaa eikä edes EU:n jäsenmaa, vaan päinvastoin, Venäjä on EU:n epäsuosioon joutunut ja pakotteiden painostama ulkovalta.
– Voitteko te nyt taata suomalaisille veronmaksajille, ettemme lähde nyt toiselle pankkitukikierrokselle pelastamaan ranskalaisia ja italialaisia pankkeja? Ja voitteko kertoa, millainen pankkiunioni on sellaisille EU-maille, jotka eivät ole eurossa, kuten Tanska, Ruotsi ja Iso-Britannia? Mihin vastuisiin meidät on uitettu pankkiunionin kautta? Soini kysyi.
Kreikka jälleen kädet ojossa
Rinteen mielestä pankkiunioni tarkoittaa sitä, että tavalliset suomalaiset eivät joudu maksamaan, vaan sijoittajat maksavat ja sen lisäksi pankit kantavat itse vastuunsa.
Perussuomalaisten Kauko Tuupainen muistutti, että vuonna 2010 EU-maat tukivat Kreikkaa 110 miljardilla ja seuraavana vuonna 140 miljardilla. Kreikalle myönnettiin 30 vuotta maksuaikaa.
– Miten on mahdollista, että nyt näyttää EU olevan taas tukemassa Kreikkaa?
Pankin asiakaskin
on veronmaksaja
Mauri Pekkarinen (kesk.) kysyi, joutuuko suomalainen pankin asiakas Pihtiputaallakin osallistumaan pankkien pelastamiseen Portugalissa.
– Pankkiunioni rakennettiin siksi, ettei tavallinen suomalainen joudu maksamaan, Rinne selitteli.
Soini palautti Rinteen maan pinnalle.
– Onko suomalainen tallettaja veronmaksaja? On – niin Pihtiputaalla kuin joka puolella. Sanottiin, että pankkiunioni estää nämä kriisit, mutta ei se estä, vaan se löytää niille maksajat. Onko tämä teistä oikein, että maksamme kriisejä, joita emme ole aiheuttaneet? Soini kysyi.
Kreikka voi päästä
eurosta ulos
Rinne toisti taas, että pankkiunioni on tehty takaamaan, etteivät tavalliset suomalaiset joutuisi maksamaan.
Ben Zyskowicz (kok.) kysyi vielä, antaako Rinne mahdollisuuden Kreikalle lähteä eurosta ulos, jos se ei täytä sitoumuksiaan.
– Jos tulee likainen exit, niin ilman muuta, Rinne vastasi.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroalueen yhteisvastuullinen kriisinratkaisurahasto PS:lle liikaa – epäluottamusesitys hallitukselle

Taas rapsaistiin miljardi euroa suomalaisilta, Sipilän joukot istuivat vaiti – pelkäsikö keskusta pilkkaa?

Soini tylytti Rinteen Kreikka-suitsutusta: ”Saako suomalainen sadan vuoden lainan nollakorolla?”

Kreikan hallitus kaatui presidentinvaalien takia

Kreikan vaaleissa pelataan kovan luokan pokeripeliä – jonkun on annettava periksi
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää