

Turkin ja Syyrian rajalla käy kuhina. / LEHTIKUVA
Syyrian pakolaiset eivät halua Ruotsista kotimaan epävarmuuteen – sen sijaan paluumuuttajien virta Turkista Syyriaan kiihtyy
Suhtautuminen pakolaisiin on muuttunut Euroopassa ja se näkyy jo politiikan valtasuhteissa. Siksi johdon vaihtuminen Syyriassa nosti välittömästi esiin kysymyksen maasta paenneiden kotiinpaluusta. Esittämättä on kuitenkin jäänyt retorinen kysymys siitä, miksi kukaan haluaisi muuttaa hyvinvointivaltion runsaudesta kotimaan leivättömän pöydän ääreen. Syyrian jälleenrakentamisen maksajasta ei ole tietoa, vaikka sormi perinteisesti osoittaakin EU:n suuntaan.
Södertäljen monikulttuurisen kaupungin asukkaista 8,1 prosenttia on syyrialaisia. Tavalla tai toisella Syyriaan liitoksissa olevia assyrialaisia ja syriaaneja on heitäkin paljon. Ulkomailla syntyneistä ruotsalaisista itse asiassa suurin osa on lähtöisin Syyriasta, lähes 200 000 ihmistä.
Ruotsi on monen muun Euroopan maan tavoin laittanut syyrialaislähtöisten turvapaikkahakemusten käsittelyn tauolle ja se on herättänyt huolta niiden kaupunkilaisten keskuudessa, jotka ovat saaneet karkotuspäätöksen tai joiden turvapaikkaprosessi on kesken.
Avustukset pitävät Pohjoismaissa
Exodus pohjoismaisesta hyvinvointivaltiosta sisällissodan raunioille on käytännössä tuskin luultavaa ja ihan inhimillisistä syistä. Paluu Syyriaan tietäisi monessa tapauksessa tukien sekä avustusten loppua ja siten epävarmuutta elannosta.
– Olen saanut useita puheluita ja kysymyksiä ja siitä, miltä tilanne nyt näyttää ja millaisia oikeudellisia näkemyksiä on olemassa, sanoo juristi Marie Barsoum SVT:n uutisissa.
Suojelun tarve muuttunut
Syyrian vallankumous tapahtui tilanteessa, jossa Ruotsin turvapaikkapolitiikkaan on odotettavissa suuria muutoksia. Tämän takaavat Tidö-puolueet eli ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson huomauttikin heti Syyrian vallankumouksen jälkimainingeissa, että Ruotsissa on paljon ihmisiä, jotka iloitsivat täysin rinnoin vallan vaihdoksesta. Hänellä oli viesti riemuitsijoille:
– Tässä olisi teille tilaisuus lähteä kotiin.
Åkessonin mukaan olisi aiheellista ottaa tarkasteluun myös sellaisten henkilöiden tilanne, joilla on jo myönnetty Ruotsissa turvapaikka Syyrian heikon ihmisoikeustilanteen vuoksi. Suojelun tarve on Åkessonin mukaan nyt selvitettävä muuttuneen tilanteen pohjalta.
Syyrialaiset poistuvat Turkista
Syyrian sisällisodan puhkeamisen jälkeen maasta on paennut Turkkiin kolme miljoonaa ihmistä. Varsinkin viime vuosina pakolaisten ja turkkilaisten välillä on ollut paljon kitkaa ja jopa suoranaisia väkivaltaisuuksia. Siitäkin huolimatta paluu mietityttää:
– Siellä ei ole, työtä, sähköä tai vettä. Eikä johtajaa, kukahan sekin lienee, ei aavistustakaan, pohdiskelee Mahmut Cabul AP:n uutisissa. Hän pakeni kymmennen vuotta sitten Alepposta Syyrian hallituksen ja sekalaisten vastarintajoukkojen väkivaltaa.
Joulukuun loppuun mennessä Turkista oli Bashar Assadin hallinnon kaaduttua kuitenkin poistunut yli 30 000 pakolaista. Jopa kolmannes heistä on syntynyt Turkissa. Päivittäin rajan on ylittänyt 5 000 paluumuuttajaa.
Syyrialaisten kotiinpaluuta on helpotettu siten, että he voivat käydä Turkissa kolme kertaa kotiin paluutaan seuraavan puolen vuoden aikana.
“Köyhän miehen kokaiini”
Assadin ajan talous perustui Syyriassa mitä ilmeisimmin Iranin ja Venäjän tukeen sekä huumeiden valmistukseeen ja kauppaan. Huumekaupan tulot Assadin eliitille ja rikollisliigoille olivat vuosittain luokkaa 5 miljardia euroa.
Tulot olivat peräisin amfetamiinin kaltaisen Captagonin valmistuksesta. Tuotetta kutsuttiin Lähi-idässä myös nimellä “köyhän miehen kokaiini”, koska myös arabimaiden työväestöllä oli varaa sen käyttöön.
Ahmed al-Sharaan vallankumoushallinto on luvannut tuhota huumeisiin liittyvän liiketoiminnan Syyriassa. Kun muutkin valtion ja kansan tulonlähteet ovat ilmeisen kortilla, herää tietysti kysymys, kuka kustantaa Syyrian jälleenrakennuksen sekä maahan palaavien pakolaisten elon ja olon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Captagon Syyrian jälleenrakennus paluumuuttajat Mahmut Cabul Marie Barsoum syriaanit pakolaiset Euroopassa Syyrian vallankumous Ahmed al-Sharaa Tidö-puolueet pakolaisten kotiinpaluu Bashar al-Assad assyrialaiset turvapaikkahakemus karkotukset huumekauppa Jimmie Åkesson oleskelulupa Ruotsidemokraatit Turkki
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.
















