

Syyttäjä epäilee kunniamurhaa: veljekset ajoivat äitinsä päälle jalkakäytävällä – toinen syytetyistä puhkesi nauramaan kuultuaan oikeuden päätöksen
Göteborgissa auto kurvasi yllättäen jalkakäytävälle, kiihdytti voimakkaasti ja törmäsi pahaa aavistamattomaan pariskuntaan. Nainen kuoli ja mies loukkaantui vakavasti. Epäillyt on vangittu ja syyttäjä epäilee yhtenä mahdollisuutena teon motiiviksi kunniamurhaa.
Viime lauantaina mies ja nainen jäivät auton alle jalkakäytävällä Hisingenin lähiössä Göteborgissa. 40-vuotias nainen kuoli myöhemmin samana päivänä vammoihinsa ja saman ikäinen mies loukkaantui vakavasti. SVT:n mukaan mies oli naisen uusi kumppani.
Poliisi otti pian kiinni neljä henkilöä. Kaksi heistä on surmansa saaneen lapsia ja kaksi muuta lähisukulaisia. Veljekset saavat syytteen murhasta ja murhayrityksestä. Kaksi muuta saavat syytteen törkeästä rikoksentekijän suojelemisesta.
Pikkuveli puhkesi oikeudessa kyyneliin
Murhasta epäillyistä veljeksistä toinen on 20-vuotias ja toinen alle 18-vuotias. Vangitsemisoikeudenkäynnissä vanhempi veljeksistä puhkesi nauruun kuultuaan oikeuden päätöksen. Nuorempi veli alkoi itkeä.
Tapahtumat saivat aikaan kiihkeitä reaktioita salissa olleissa epäiltyjen sukulaisissa. Epäilty kunniamurha on herättänyt voimakkaita tunteita ja saanut huomattavasti palstatilaa myös Ruotsin mediassa.
Isovanhempia epäillään suojelurikoksesta
Kunniamurhaan viittaa se, että poikien isoisää ja isoäitiä epäillään osallisuudesta rikokseen. Kuusikymppiset veljesten isän vanhemmat saivat syytteen törkeästä rikoksentekijän suojelemisesta.
Isoisä sai syytteen myös törkeästä uhkauksesta, joka tiettävästi liittyy surmansa saaneeseen naiseen.
Rikostutkimukset keskittyvät nyt sosiaalisessa mediassa julkaistuihin videoihin ja kirjoituksiin, joissa surmatun naisen on esitetty loukanneen perheen kunniaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheen kunnia törkeä uhkaus isoäiti isoisä kiihkeät reaktiot suojelurikos lähisukulaiset veljekset kunniarikos Hisingen vangitsemisoikeudenkäynti murhayritys kunniamurha videot Murha Sosiaalinen media Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuori nainen kuoli Iranin ”huntupoliisin” käsittelyssä – naiset riisuvat huntunsa protestiksi

Kunniamurha on totaalisen kontrollin väline – partiarkaalisessa yhteisössä naista pidetään miehen omaisuutena
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.