

Syyttäjä epäilee kunniamurhaa: veljekset ajoivat äitinsä päälle jalkakäytävällä – toinen syytetyistä puhkesi nauramaan kuultuaan oikeuden päätöksen
Göteborgissa auto kurvasi yllättäen jalkakäytävälle, kiihdytti voimakkaasti ja törmäsi pahaa aavistamattomaan pariskuntaan. Nainen kuoli ja mies loukkaantui vakavasti. Epäillyt on vangittu ja syyttäjä epäilee yhtenä mahdollisuutena teon motiiviksi kunniamurhaa.
Viime lauantaina mies ja nainen jäivät auton alle jalkakäytävällä Hisingenin lähiössä Göteborgissa. 40-vuotias nainen kuoli myöhemmin samana päivänä vammoihinsa ja saman ikäinen mies loukkaantui vakavasti. SVT:n mukaan mies oli naisen uusi kumppani.
Poliisi otti pian kiinni neljä henkilöä. Kaksi heistä on surmansa saaneen lapsia ja kaksi muuta lähisukulaisia. Veljekset saavat syytteen murhasta ja murhayrityksestä. Kaksi muuta saavat syytteen törkeästä rikoksentekijän suojelemisesta.
Pikkuveli puhkesi oikeudessa kyyneliin
Murhasta epäillyistä veljeksistä toinen on 20-vuotias ja toinen alle 18-vuotias. Vangitsemisoikeudenkäynnissä vanhempi veljeksistä puhkesi nauruun kuultuaan oikeuden päätöksen. Nuorempi veli alkoi itkeä.
Tapahtumat saivat aikaan kiihkeitä reaktioita salissa olleissa epäiltyjen sukulaisissa. Epäilty kunniamurha on herättänyt voimakkaita tunteita ja saanut huomattavasti palstatilaa myös Ruotsin mediassa.
Isovanhempia epäillään suojelurikoksesta
Kunniamurhaan viittaa se, että poikien isoisää ja isoäitiä epäillään osallisuudesta rikokseen. Kuusikymppiset veljesten isän vanhemmat saivat syytteen törkeästä rikoksentekijän suojelemisesta.
Isoisä sai syytteen myös törkeästä uhkauksesta, joka tiettävästi liittyy surmansa saaneeseen naiseen.
Rikostutkimukset keskittyvät nyt sosiaalisessa mediassa julkaistuihin videoihin ja kirjoituksiin, joissa surmatun naisen on esitetty loukanneen perheen kunniaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheen kunnia törkeä uhkaus isoäiti isoisä kiihkeät reaktiot suojelurikos lähisukulaiset veljekset kunniarikos Hisingen vangitsemisoikeudenkäynti murhayritys kunniamurha videot Murha Sosiaalinen media Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuori nainen kuoli Iranin ”huntupoliisin” käsittelyssä – naiset riisuvat huntunsa protestiksi

Kunniamurha on totaalisen kontrollin väline – partiarkaalisessa yhteisössä naista pidetään miehen omaisuutena
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.














