

LEHTIKUVA
Talibaneille jäivät amerikkalaisten modernit aseet – enää puuttuvat kyky, varaosat ja polttoaine
Talibanit saivat haltuunsa pakoon pötkineen Afganistanin armeijan mahtavan amerikkalaisperäisen asearsenaalin. Modernin aseistuksen käyttöä vaikeuttavat monet käytännön ongelmat, joista osaamisen ja varaosien puute eivät SVT:n haastatteleman asiantuntijan mukaan ole vähäisimpiä.
Amerikkalaisviranomaiset eivät ole kertoneet tarkasti, kuinka paljon ja millaisia aseita Afganistaniin jäi. USA:n jälleenrakennusvirasto Afganistanissa (Sifar) laskee, että Yhdysvaltain armeija toimitti vuosina 2003-2016 Afganistanin puolustusvoimille muun muassa 600 000 käsiasetta ja 200 ilma-alusta, mukaan lukien Black Hawk -helikoptereita.
Kun Afganistanin armeijan Potemkinin kulissit sitten kaatuivat ja sotilaat pötkivät käpälämäkeen, koko asebasaari jäi talibanien käyttöön.
– Talibanit ovat nyt ehdottomasti paremmin varustettuja kuin koskaan aikaisemmin, sanoo Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun dosentti Ilmari Käihkö.
– Paremmin kuin Isis julistaessaan kalifaatin Irakissa ja Syyriassa vuonna 2014.
Talibaneille länsimaiset rynnäkkökiväärit
Talibanit voivat nyt vaihtaa AK-74 Kalasnikovit amerikkalaisiin, useiden länsimaiden erikoisjoukkojenkin käyttämiin Colt APC M4-rynnäkkökivääreihin. Riemua riittää niin pitkälle, kuin ex-armeijan varastoista löytyy sopivaa kaliiberia lippaaseen.
Talibanien aseohjesääntö näyttäisi olevan sen verran joustava, että patruunankulutuskin on oletettavasti huimasti suurempaa kuin demokraattisten maiden rauhanajan joukko-osastoissa.
Muitakin uhkakuvia henkilökohtaisten aseiden vaihto-operaatioon liittyy: Käyhkön mukaan modernien rynnäkkökiväärien huolto ja kenttäkelpoisuus tulevat olemaan kysymysmerkkejä huolettomaan sissikäyttöön soveltuvaan Kalasnikoviin verrattuna.
Ankara pula polttoaineista
Amerikkalaiset sotilasasiantuntijat ovat tulleet analyyseissaan siihen tulokseen, että talibanien haltuunsa saamat taisteluhelikopterit vastaavat lähinnä peurantrofeita seinällä. Taistelukentälle niillä ei ole asiaa. Uusilta isänniltä puuttuvat sekä tekniset taidot, että varaosat.
– Ei pidä myöskään unohtaa, että monet Afganistanin armeijan helikopteripilotit äänestivät roottoreillaan ja lensivät koneensa Uzbekistaniin. Ja jotkut liittyivät koptereineen talibanien vastaiseen taisteluun Panjshirin laaksossa.
Talibaneille jäi myös noin 2 000 panssaroitua ajoneuvoa. Talibanit partioivat usein median kuvissa Kabulin kaduilla amerikkalaisissa Humvee-monikäyttöajoneuvoissa.
– Afganistanissa on parhaillaan ankara pula polttoaineista ja Humveet sekä miinasuojatut ajoneuvot kuluttavat reippaasti. Siksi talibanit ajelevat arkisin ehkä mieluummin avolavoilla, koska ne ovat paljon taloudellisempia, Käihkö arvelee.
Uhkana Pakistanin ja Iranin apu talebaneille
Julkisuudessa on ollut tietoja, että talibaneilla olisi käytössään myös ilmatorjunta- ja tykistöjärjestelmiä. Kyse onkin siitä, onko kalifaatti kykenevä käyttämään niitä.
– Pakistan ja aiemmin Iran ovat tukeneet Taliban-liikettä huomattavastikin. Jos he saavat nyt riveihinsä ulkomaisia sotilasneuvonantajia, heidän kykynsä kasvaa huomattavasti.
Käihkön mielestä on kuitenkin kyseenalaista, mihin talibanit edes tarvitsevat modernia ja raskasta aseistusta. Historian valossa sille ei ole tarvetta.
– Juuri nyt heidän täytyy vakiinnuttaa asemansa Afganistanissa. Kalasnikovit riittävät siihen mainiosti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- HumVee Ilmari Käihkö Panjshirin laakso Black Hawk Colt APC M4 AK-74 Kalasnikov Sifar sotasaalis Afganistanin armeija amerikkalaisjoukot US Army talibanit Afganistanin islamilainen emiraatti Taliban Pakistan Iran Irak ISIS Afganistan Syyria Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuinka varmistetaan, ettei Afganistanista Suomeen evakuoiduilla henkilöillä ole yhteyksiä terroristijärjestöihin?

Meri: Keitä Afganistanista ollaan hakemassa? – ”Suomella ei ollut aiemminkaan tapana hakea lomailijoita – ei ainakaan sotilasoperaation avulla”

Yhdysvaltalaiset aseet ja ammukset jäivät Talibanin käsiin – tutkimusjohtaja uskoo vakaasti aseistuksen päätyvän terroristijärjestöille

Ronkainen EU:n uusimmasta ajatuksesta luoda yhteistä armeijaa: ”Puolustuspolitiikan tulisi lähteä puhtaasti kansallisista tarpeista ja ratkaisuista”

Talibanien ote tiukkenee yliopistoissa: Kabulissa opiskellaan kirjaimellisesti huppu silmillä
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.















