

LEHTIKUVA
Talibanien ote tiukkenee yliopistoissa: Kabulissa opiskellaan kirjaimellisesti huppu silmillä
Yksityiset yliopistot avasivat jälleen ovensa toissa maanantaina Kabulissa. Uusien vallanpitäjien myötä korkeakouluissa koitti uusi aika erityisesti naisille. Naisilta ei ole viety oikeutta opiskeluun, mutta tiedon ja sivistyksen hinta on kova.
Ja näin se menee Afganistanin islamilaisen emiraatin opetusministeriön tuliterien ohjeiden mukaan:
Yliopistojen on palkattava naispuolisia opettajia naispuolisille opiskelijoille. Jos naislehtoria ei ensihätään löydy, opinahjon on palkattava lisäksi ”vanhempia opettajamiehiä, jotka on todettu kunniallisiksi”.
Naisten ja miesten on käytettävä erillisiä sisään- ja uloskäyntejä luentorakennuksissa. Koska naiset ja miehet eivät saa oleskella samoissa tiloissa, naisten on kanssakäymisen estämiseksi saavuttava opiskelutiloihin viisi minuuttia ennen miehiä. Naisten on myös odotettava kärsivällisesti, että miehet ovat ehtineet poistua rakennuksesta oppitunnin jälkeen.
Naisopettajien puute näkyy
Opiskelutilat on jaettava miesten ja naisten puoliin ja jos erillisiä huoneita ei ole käytettävissä, tila on jaettava vähintäänkin verholla. Opiskelun apuna on käytettävä mahdollisuuksien mukaan tietotekniikkaa siten, että opettajan etäisyys erityisesti naispuolisiin oppilaisiin säilyy.
– Käytännössä tämä kaikki on hyvin vaikeasti järjestettävissä, sillä meillä ei ole tarpeeksi naispuolisia opettajia, eikä myöskään riittävästi tiloja naisten erottamiseksi omaksi joukokseen, sanoo professori, joka haluaa pitää nimensä omana tietonaan.
Silmät voi sulkea todellisuudelta
Vaikka ohjeissa ei niin suoranaisesti edellytetä, niqab verhoaa valtaosaa opiskelijoista. The Telegraph kuvailee artikkelissaan Kabulin yliopiston naisten pukeutumista Taliban-hallintoa puolustavan mielenosoituksen yhteydessä. Ilta-Sanomat siteeraa kyseistä artikkelia, jossa kerrotaan, että ”yleisössä ja puhujina nähtiin naisia, joilla vaikutti olevan kokonaan myös silmät peittävä kaapu”.
Kokoomustaustainen Seida Sohrabi kommentoi IS:n juttua Twitterissä näin:
Jos nämä kuvat eivät ole kauhuelokuvasta, niin en tiedä naisten arvosta mitään. Nainen. Säkitetty jäte. Tällaista irvokkuutta ei pitäisi koskaan ja missään suvaita. Aasikin on arvokkaampi kuin nainen tässä ideologiassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sukupuolten erottelu professori lehtori Afganistanin islamilainen emiraatti opettaja Kabul segregaatio korkeakoulu Opetusministeriö Niqab Yliopisto Seida Sohrabi Tasa-arvo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taliban: ”Me otamme rikoksiin syyllistyneet afgaanit takaisin”

Tieto on talibaneille tykkejäkin tärkeämpää – islamistijärjestö nuuskii vihollisia paenneen hallinnon sähköposteista ja tietokannoista

Taliban tuli ja otti vallan – mikä muuttuu Afganistanissa?

Purra tyrmää sisäministeri Ohisalon esityksen: Muutaman sadan ihmisen pyörittely pakolaiskiintiössä on tekopyhää itsekorostusta

Purra: Afganistanin tytöt ja naiset olivat heikossa asemassa jo ennen Talibania – afgaanimiesten asenteet tai kulttuuriset piirteet eivät poistu asuinmaata vaihtamalla

”Tuntemattomat sotilaat” uhmaavat Talibanin valtaa – sunnien ja shiiojen konflikti jatkuu Afganistanissa

Talibanien medialinjaus: Naiset pois tv-sarjoista ja draamoista Afganistanissa
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

Saksalaismiehen autoisku vaati Leipzigissa useita uhreja
Viranomaiset eivät ole todenneet Leipzigin paljon uhreja vaatineessa ihmisjoukkoon ajamisessa poliittisia tai uskonnollisia motiiveja. Saksassa oikeus käsittelee parhaillaan myös kahta muuta autolla tehtyä tuhoisaa attentaattia. Toisessa niistä tekijä sanoo saaneensa käskyn Allahilta ja haluneensa tulla marttyyriksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













