

LEHTIKUVA
Taliban: ”Me otamme rikoksiin syyllistyneet afgaanit takaisin”
Useat EU-maat ovat keskeyttäneet kaikki käännytykset ja karkotukset Afganistaniin. Heinäkuussa Afganistanin edellinen hallitus ilmoitti, että maa kieltäytyy vastaanottamasta pakkopalautettavia Euroopasta kolmeksi kuukaudeksi. Nyt valtaan noussut Taliban lupaa ottaa vastaan kaikki EU-maista palautettavat kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet tai rikoksiin syyllistyneet Afganistanin kansalaiset.
Talibanin tiedottaja Zabihullah Mujahid (kuvassa kättelemässä) kertoo Itävallan laajalevikkisimmän lehden Kronen Zeitungin haastattelussa, että Talibanin tavoitteena on hallituksen perustaminen ja paluu normaaliin. Hän sanoo Afganistanin olevan jo suurilta osin turvallinen maa.
Toimittaja Shams Ul-Haq viittaa Kabulin lentokentän terrori-iskuun ja toteaa, että maa ei vaikuta turvalliselta. Hän kysyy, miksi niin monet afganistanilaiset haluavat pakoon kotimaastaan.
– Monet pelkäävät propagandan takia. He haluavat pois, vaikka olemme taanneet heidän turvallisuutensa, Talibanin tiedottaja sanoo.
– Jotkut puolestaan haluavat vain muuttaa Eurooppaan tai Amerikkaan. Siinä ei ole mitään uutta.
Taliban haluaa afganistanilaisten jäävän kotimaahansa
Zabihullah Mujahid pitää nuorten intoa muuttaa Eurooppaan ongelmana Afganistanille. Hän lupaa kuitenkin, että kaikki halukkaat päästetään muuttamaan pois maasta, mikäli heillä on passi ja viisumi kunnossa.
– Meidän tavoitteemme on, että afganistanilaiset eivät jättäisi kotimaataan lähteäkseen pakolaisiksi. Me tiedämme, että pakolaisten tilanne Euroopassa ei ole ruusuinen.
– Afganistan on meidän yhteinen maamme, Zabihullah Mujahid sanoo.
Talibanin tiedottaja lupailee, että maan talous tulee paranemaan ja uusia työpaikkoja luodaan. Hänen mukaansa turvallisuustilanne on jo vakaa.
Myös pakkopalautettavat otetaan vastaan
EU-maiden kannalta tärkein lupaus on se, että Taliban sitoutuu ottamaan vastaan EU-maista karkotettavat tai käännytettävät Afganistanin kansalaiset. Myös rikoksiin syyllistyneet.
Afganistanin edellinen hallitus ilmoitti heinäkuussa, että maa kieltäytyy vastaanottamasta pakkopalautettavia Euroopasta kolmeksi kuukaudeksi. Monet EU-maat olivat jo sitä ennen päättäneet lopettaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden tai rikoksiin syyllistyneiden afganistanilaisten palautukset maan huonontuneen turvallisuustilanteen takia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Shams Ul-Haq Zabihullah Mujahid Taliban käännytykset karkotukset pakkopalautukset Turvapaikanhakijat Afganistan
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Keitä Afganistanista ollaan hakemassa? – ”Suomella ei ollut aiemminkaan tapana hakea lomailijoita – ei ainakaan sotilasoperaation avulla”

Purra: Turvapaikkajärjestelmä toimii oudosti – ”Maahan tuodaan sotilaiden turvaamana Suomesta turvapaikan saaneita ihmisiä, ovat lähteneet Afganistaniin lomailemaan”

Itävaltakin Purran linjalle: ”Ei enää ainuttakaan pakolaista Afganistanista”

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta

Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Talibanien ote tiukkenee yliopistoissa: Kabulissa opiskellaan kirjaimellisesti huppu silmillä

Huippumullah linjaa talibanien oikeuskäytäntöjä: ”Seuraamme islamia ja lakimme perustuvat Koraaniin”

”Tuntemattomat sotilaat” uhmaavat Talibanin valtaa – sunnien ja shiiojen konflikti jatkuu Afganistanissa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää