

Viikon 46/2017 luetuin
Tämän nolommaksi ei enää mene: Huhtasaarta jahtaava Ylen toimittaja Eero Mäntymaa jää kiinni valheesta – kahdesti peräkkäin
Yleisradion toimittaja Eero Mäntymaan olisi varmaankin kannattanut pysyä maanantaina poissa Twitteristä. Vimmaista natsijahtia verkossa harrastava Mäntymaa innostui Varsovassa järjestetystä 60 000 osallistujan kansallismielisestä kulkueesta siinä määrin, että alkoi nähdä pöpöjä oikein urakalla. Vauhtisokeus johti erittäin karkeisiin virheisiin.
Tapahtumaketju lähti liikkeelle presidenttiehdokas Laura Huhtasaaren julkaisemasta Varsova-kulkuetta tukevasta twiitistä. Huhtasaari kirjoitti: ”Hyvä Puola”. Tästä kehkeytyi keskustelu, jota Huhtasaari jatkoi:
”Historiaa tuntevat, tietävät mitä puolalaiset ovat joutuneet kärsimään. He ovat vihdoin vapaita kommunismista, natsismista ja aikovat olla vielä 100 vuoden päästäkin kansallinen ja kristillinen puola. He eivät enää suostu orjuuteen.”
Ylen Mäntymaalle tämä ei kelvannut. Hän linkitti twiittiketjuun kuvan natsitervehdyksen tekevästä uhkaavasta miehestä ja kirjoitti saatteeksi: ”Kuvassa tavallisia perheellisiä. Ja ei siinä, voihan uusnatsismin kannattajillakin perheitä olla.”
Verkkokeskustelija huomautti Mäntymaalle, että hänen kuvansa ei liity Varsovan kulkueeseen lainkaan. Kuva esittää unkarilaisia marssimassa Puolassa vuonna 2015.
Pieleen, ja kohta uudestaan pieleen
Mäntymaa ei väärän kuvan levittämisestä sen kummemmin hätkähtänyt, vaan jatkoi saman tien vielä raflaavammalla twiitillä:
Joo, huomasin että se on vanha kuva. Pahoittelut! Tässä sloganeita tämän päivän marssilta: “Clean Blood”. “Europe Will Be White”. ”Pray for Islamic Holocaust”. ”Tavallisten perheellisten” puheita?
Mäntymaa siis väitti twiitissään, että Varsovan kulkueessa olisi rukoiltu holokaustia muslimeille.
Jos Mäntymaa olisi viitsinyt tarkistaa väitteensä, hän olisi melko helposti voinut todeta, että väite ei pidä paikkansa. On totta, että väite on levinnyt laajalti niin sanotussa valtamediassa, mutta silminnäkijähavaintoa tai valokuvia ei ole. Holokaustiväitettä levittävät Washington Post ja Independent viittaavat CNN:n uutiseen, jonka alkuperäisessä versiossa todella kerrottiin islamic holocaust –kyltistä.
CNN on jälkikäteen korjannut uutistaan ja poistanut holokaustikylttiä koskevan väitteensä. CNN:n uutisen loppuun on lisätty korjaus, jossa hieman vaikeaselkoisesti todetaan, että ”..tekstiä on muutettu vastaamaan sisältöä, joka oli näkyvissä Varsovan kylteissä.”
Puolalainen toimittaja Tomasz Lysiak on löytänyt holokaustikyltin. Se on vuodelta 2015 – aivan kuten Mäntymaan linkittämä toinenkin feikkikuva.
Anteeksi nyt
Eero Mäntymaan maanantaihin mahtui kaksi peräkkäistä fake news -tilannetta. Se on aika paljon toimittajalle, jonka talo pitää luotettavutta ylimpänä arvonaan.
Mäntymaa jakeli valheitaan tilanteessa, jossa hän yritti tarkoituksella diskreditoida presidenttiehdokasta.
Olin jotenkin ymmärtänyt journalismin olevan sitä, että toimittajat yrittävät pitää huolta siitä, että poliitikot eivät valehtele. Onko tämä kuvio nyt sitten kääntynyt päälaelleen?
Muutos 14.11.2017 klo 10.48 – Mäntymaan ensimmäisenä julkaisema kuva esittää unkarilaisia marssimassa Puolassa vuonna 2015.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mistä Puolan itsenäisyysmarssissa oli kyse – nyt puhuu kulkueeseen osallistunut suomalainen

Voiko Yleen luottaa? Käyttää puolueellisia asiantuntijoita, salailee rahankäyttöään, saa usein moitteita Julkisen sanan neuvostolta

Yle valitsi uuden toimitusjohtajansa kaikessa hiljaisuudessa: Merja Ylä-Anttilasta tulee aviomiehensä pomo

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja: Ylen ohjelmat maksukortin taakse – ”Ne maksavat, jotka haluavat katsoa ja muut vapautetaan kaikista maksuista”

Ylen toimittaja älähti turvapaikkaturistien puolesta – Immonen: ”Veronmaksajien kustantama mielipidekirjoitus meni pahasti metsään”
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









