

Kuva on Suomen Uutisten haastatteleman henkilön ottama.
Mistä Puolan itsenäisyysmarssissa oli kyse – nyt puhuu kulkueeseen osallistunut suomalainen
Perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari onnitteli viime viikonloppuna Twitterissä Puolaa ja sen itsenäisyyden puolesta marssinutta 60 000 ihmistä. Valtamedia nosti Huhtasaaren hehkutuksesta kohun, koska sen mielestä Varsovassa järjestetty kulkue oli äärioikeistolainen. Puolassa asuva suomalainen kertoo, mitä marssilla todellisuudessa tapahtui.
Valtamedia niin Suomessa kuin muuallakin Euroopassa suhtautuu Puolan nykyiseen hallitukseen äärimmäisen kielteisesti. Erityisen vihamielisesti media suhtautui Puolan itsenäisyyspäivänä 11. marraskuuta järjestettyyn kansallismieliseen kulkueeseen.
Yleisradion toimittaja Eero Mäntymaa ylitti kaikki nolouden rajat puhumalla potaskaa kaksi kertaa peräkkäin yrittäessään leimata Laura Huhtasaaren natsien ystäväksi. Ensin Mäntymaa linkkasi kuvan, jonka piti esittää Varsovan marssilla valkoisten ylivaltaa julistavia natseja. Todellisuudessa kuvassa oli unkarilaisia marssimassa Puolassa vuonna 2015. Toisessa twiitissä Mäntymaa väitti, että Varsovan kulkueessa olisi rukoiltu holokaustia muslimeille. Sekin tieto osoittautui virheelliseksi.
Kulkueen järjestäjät julistautuneet kristillisiksi
Suomessa syntynyt, sekä suomea että puolaa puhuva ja nyt Puolassa asuva henkilö kertoo Suomen Uutisille, millainen kulkue todellisuudessa oli. Hän ei halua nimeään julkisuuteen, joten kutsukaamme häntä Pawełiksi.
– Olin mukana ensimmäistä kertaa viime vuonna. Järjestäjät nimeävät itsenäisyysmarssille aina uuden teeman. Viime vuonna se oli ”Puola, Euroopan bastioni” vedoten pakolaiskriisiin, tänä vuonna taas ”tahdomme Jumalaa”, Paweł kertoo.
Järjestäjät ovat julistaneet itsensä alusta asti kristinuskoisiksi. Viimevuotinen teema keräsi kuitenkin vielä enemmän marssijoita, peräti 100 000.
– Kummallakaan kerralla en havainnut aggressiivista käytöstä. Tunsin oloni turvalliseksi.
Marssiessa pääkaupungin katuja pitkin väkijoukko huutelee puolaksi rimmaavia lausahduksia, kuten ”Ylistys ja kunnia, sankareille”, ”Roman Dmowski, Puolan vapahtaja” sekä puolalaiset perinnearvot kiteyttävää ”Jumala, kunnia ja isänmaa”.
– Tunnelma on siis melko kansallisromanttinen, Paweł sanoo.
Ennen tämän vuoden marssin alkua Solidaarisuus-liikkeen perustajan Anna Walentynowiczin lapsenlapsi Piotr Walentynowicz piti puheen. Aiheena olivat vuoden 1989 tapahtumat ja se, kuinka kommunistit jäivät 1989 vallankumouksen jälkeen korkeisiin asemiin yhteiskunnassa.
Valtaosa kulkueesta oli 20-40-vuotiaita
Pawełin mukaan valtaosa osallistujista oli ikäluokaltaan 20-40-vuotiaita.
– Mukana oli kuitenkin myös paljon lapsiperheitä ja keski-ikäisiä. Noin yleissilmäyksellä samanlaisia ihmisiä, joihin törmää kadullakin.
Yhtä selvää provokaatiovälikohtausta lukuunottamatta marssi sujui rauhallisesti ilman väkivaltaisuuksia, Paveł kertoo. Ääriliikkeistä mukana oli äärioikeistolainen ONR ja Helsingin Sanomien otsikoissa mainitut, rasistisia kylttejä kantavat huppupäät.
– Kyseinen 50 hengen joukkue joutui kuitenkin itse järjestäjien paheksunnan kohteeksi ja poliisi on aloittanut tutkintansa heitä kohtaan. Provokaatio ei ole poissuljettu. Molempina vuosina mukana oli joitakin italialaisia, slovakialaisia, ruotsalaisia ja unkarilaisia.
Pawełin mukaan Varsovan itsenäisyyskulkuetta kommentoineet valtamediat harvoin suhtautuvat Puolaan asiallisesti ja puolueettomasti.
– Tämäkään aihe ei ollut poikkeus. Enemmän tai vähemmän puolueellisissa artikkeleissa tuotiin esiin harvalukuisia rasistisia lausahduksia ikään kuin ne olisivat marssin mottoja.
Pawełia ärsyttää nykymediassa se, että mielipiteet tuodaan valmiiksi esiin.
– Ei esitetä faktoja vaan mitä mieltä asiasta kuulu olla. Useasti kanta ilmaistaan erittäin voimakkaasti tai muuten vaan ala-arvoisen röyhkeästi.
Itsenäisyyspäivän kulkueen organisoi kansalaisjärjestö Marsz Niepodległości, joka koostuu kahdesta yhdistyksestä: Młodzież Wszechpolska eli konservatiivisen nuorison järjestö sekä ONR.
– Jälkimmäistä voisi kutsua äärioikeistoksi, Paweł myöntää.
– Valtaosa osallistujista oli kuitenkin aivan tavallista kansaa, joka ei kuulu kumpaakaan järjestöön.
Valtamedioissa otsikoihin nostetut rasistit ja ksenofobit eivät Pavełin mukaan edes olleet ONR:n joukkoja. Järjestäjä lupasi olla päästämättä mukaan rasistisia mielenosoittajia ensi vuoden marssiin.
– On siis kohtuutonta yleistää 60 000 ihmistä äärioikeistoksi tai varsinkaan fasisteiksi. Eihän pakolaisiakaan saa yleistää terroristeiksi vaikka iskuja on ollut jo useita, Paweł hämmästelee.
Puolan oikeuslaitoksessa rehottaa korruptio
Puolan tuomioistuimien riippumattomuus on ollut se kivi, joka on eniten Euroopan Unionin ja eurooppalaisen valtamedian kengässä hiertänyt. Suomessa ja muualla Euroopassa Puolan nykyinen hallitus on yksioikoisesti leimattu oikeusvaltion viholliseksi.
Solidaarisuus-liikkeen perustaja Anna Welntynowiczin lapsenlapsi Piotr Walentynowicz totesi puheessaan, että vuoden 1989 tapahtumien jälkeen kommunistit jäivät korkeisiin asemiin varsinkin oikeuslaitoksissa. Puolan ulkopuolella ymmärretään huonosti, että tämä jänne on korjattava tavalla tai toisella.
– Sen verran mitä olen tutustunut aiheeseen asiat ovat melko tulkinnanvaraisia. Edellinen hallitus oli nimennyt yhdellä asetuksella perustuslakituomioistuimeen viisi uutta tuomaria. Näistä kaksi oli nimetty laittomasti ja samalla uusi hallitus totesi koko asetuksen laittomaksi, Paweł selittää.
– Kansa on joka tapauksessa pitkään odottanut korruptoituneiden oikeusjärjestelmien uudistusta. Nykyhallituksen kannatus on ennätyslukemissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tämän nolommaksi ei enää mene: Huhtasaarta jahtaava Ylen toimittaja Eero Mäntymaa jää kiinni valheesta – kahdesti peräkkäin

Yle väistelee keskustelua Mäntymaan Twitter-sekoilusta – Esimies: ”Haluatko tutustua Ylen sosiaalisen median toimintaohjeisiin?”
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat
Suomi ei nouse sillä, että leimaamme eri mieltä olevia ideologioiden kannattajaksi ja asemuotoisten tarinoiden levittäjiksi, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









