

LEHTIKUVA
Tanskademokraatit nousussa ennen tiistain parlamenttivaaleja – maahanmuuttokriittisyys leimaa Tanskan poliittista kenttää
Tanskan tiistaisiin parlamenttivaaleihin osallistuu 14 puoluetta. Oikeisto- ja vasemmistopuolueet ovat lähes tasoissa, joten enemmistöhallituksen muodostaminen voi olla hankalaa. Kuninkaantekijäksi saattaakin nousta tuliterä tanskademokraatit, maan ehkä kiistellyimmän poliitikon ja entisen maahanmuuttoministerin luomus.
Tanskassa järjestetään tiistaina ennenaikaiset kansankäräjävaalit. Toisin kuin taannoisissa Ruotsin valtiopäivävaaleissa, selkeää sisäpoliittista kiistakapulaa vaaleissa ei ole. Rikollisuudesta tai maahanmuutosta ei enää ole teemaksi, sillä jopa demarit suhtautuvat nuivasti hallitsemattomaan maahanmuuttoon.
Ennenaikaisiin vaaleihin jouduttiin, koska sosialidemokraattisen pääministeri Mette Frederiksenin hallitus halusi lopullisesti eroon mahdollisesti koronaa levittävistä minkeistä. Päätös todettiin myöhemmin lain vastaiseksi ja vähemmistöhallituksen tukipuolue Radikale venstre veti tukensa Frederikseniltä.
Vaalituloksen ennustaminen on hankalaa, koska vaaleihin osallistuu 14 puoluetta ja kaksi niistä on aivan uusia. Oikeisto ja vasemmisto ovat mielipidemittausten mukaan lähes tasoissa, joten enemmistöhallituksenkin muodostaminen voi olla tukalaa.
Tanskademokraatit tulevat
Entiset keskustaliberaalisen Venstre-puolueen konkarit ovat perustaneet kaksi uutta puoluetta: tanskademokraatit ja moderaatit. Kummankin gallupkannatus liikkuu vaalien alla 7–10 prosentin tienoilla.
Tanskademokraatit on entisen rohkeista liikkeistään tunnetun ja Tanskan ehkä kiistellyimmän poliitikon Inger Støjbergin (kuvassa) aikaansaannos. Hän toimi Tanskan maahanmuuttoministerinä vuosina 2015–2019 ja sai sittemmin potkut kansankäräjiltä pyrkiessään lopettamaan alaikäisten turvapaikanhakijoiden pakkoavioliitot.
Støjberg itse ei ole innostunut vertailuista ruotsidemokraatteihin ja kiistää puolueensa olevan kopio Ruotsin vastaavasta. Tanskademokraatit on ehkä enemmänkin maan maanmuuttokeskustelua 20 vuotta hallinneen Tanskan kansanpuolueen henkinen perillinen.
– Tämä on tanskalainen puolue, Støjberg painottikin taannoin Tanskan yleisradiossa.
Tanskan kansankäräjillä on 179 paikkaa, joista kaksi edustajaa valitaan Färsaarilta ja kaksi Grönlannista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alaikäisten pakkoavioliitot minkki tanskademokraatit Tanskan moderaatit ennenaikaiset vaalit vaalit 2022 Venstre Inger Støjberg Tanskan kansankäräjät Covid-19 korona Mette Frederiksen Maahanmuuttokriittisyys Tanska Turvapaikanhakijat pakolaiset turkistarhaus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan ja Ruotsin vankilat täynnä – rangaistuslaitosten rakentaminen ulkomaille kaatumassa VIP-kohtelun hintaan

Tanska tarkastaa ulkomailla lomailevien sosiaalituet lentokentällä

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Tanskan entinen maahanmuuttoministeri Inger Støjberg puuttui lasten pakkoavioliittoihin – sai 60 päivää vankeutta

Tanskalaisministerin eroon johtanut tuomio tuli alaikäisten turvapaikanhakijoiden erottamisesta – Yle jätti alaikäisyyden mainitsematta kahdesti pääuutislähetyksessään

Grönlantilaisten äänet ratkaisivat Tanskan parlamenttivaalit: Sosialidemokraatit voittoon – tanskademokraateille kelpo tulos
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.















