Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Tavio esittää vankipaikkojen lisäämistä

01.10.2018 |09:46

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavion mielestä vankipaikkoja on Suomessa lisättävä, jotta maassa voidaan toteuttaa oikeudenmukaisempaa rikosseuraamuspolitiikkaa ja tuomita vakavien rikosten tekijät nykyistä pidempiin vankeusrangaistuksiin.

Tavion mukaan uusia vankipaikkoja kannattaa luoda mieluummin olemassa olevia vankiloita laajentamalla kuin kokonaan uusilla laitoksilla. Tavio onkin jättänyt eduskunnassa talousarvioaloitteen siitä, että valtio ohjaisi ensi vuoden budjetissaan kymmenen miljoonaa euroa Turun vankilan laajentamiseen.

– Turun vankilassa on hyvä laajennuspotentiaali. Tunnen paikan hyvin, sillä olen työskennellyt vanginvartijana siellä, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
7.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää