Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Tavio: EU:n tahto on demareille tärkeämpää kuin äänestäjille annetut lupaukset – ”SDP:n vaaliohjelma lupasi vastustaa yhteisvelkaa”

14.05.2021 |13:56

Sosialidemokraattinen puolue asetti viime eduskuntavaaleissa yhdeksi EU-tavoitteistaan, että ”ylläpidetään periaatetta, että jokainen jäsenmaa on vastuussa omista veloistaan”.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmettelee, miksi pääministeripuolue SDP ei noudata oman ohjelmansa tavoitetta vaan kannattaa EU:n ensimmäisen yhteisvelan hyväksymistä.

– Yhteisvelka ja tulonsiirrot rikkovat periaatteen, että jokainen jäsenmaa vastaa omista veloistaan, Tavio sanoo.

SDP suostuu mihin tahansa

Tavion mukaan vaaliohjelman jättäminen huomiotta on osoitus siitä, että SDP on valmis suostumaan mihin tahansa, mitä EU esittää.

– EU:n tahdon toteuttaminen näkyy olevan SDP:lle tärkeämpi asia kuin äänestäjille annetut lupaukset puolueen linjasta, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
5.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
7.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
8.
Suomen uutiset logo

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille

14.12.2025 |13:21

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää