

PS ARKISTO
Ranne: ”Älyllisesti epärehellinen ratkaisu ei pysty enemmistöpäätöksenäkään muuttamaan todellisuutta toiseksi”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne suri tänään 14.5. täysistunnossa elpymisvälineeseen liittyvää älyllistä epärehellisyyttä. – Demokratiat ajautuvat kriiseihin eri puolilla maailmaa, koska poliittiseen päätöksentekoon hiipinyt älyllinen epärehellisyys on kuin elimistöön rikastuva myrkky. Se leviää ja lopulta tappaa. Pahinta on, että myrkky leviää ja tarttuu järjestelmistä toisiin.
Lulu Ranne kuvailee yhteiskunnan rakenteissa ja prosesseissa olevan tietysti luonnollisia puutteita, jotka johtuvat suuresta kirjosta erilaisia tahattomia syitä. Tällaiset puutteet tulevat yleensä avoimesti tunnistetuiksi ja niitä ainakin pyritään jatkuvasti korjaamaan.
Sen sijaan ideologisten tavoitteiden ja todellisuuden välistä toimimattomuuden kuilua yritetään usein paikata älyllisesti epärehellisillä ratkaisuilla, Ranne jatkaa.
Ratkaisuja peitellään ja kierretään
Ranteen mukaan yhteiskunnan rakenteisiin ja prosesseihin pesinyt pienikin älylliseen epärehellisyyteen perustuva ratkaisu on ongelma, koska kukaan ei halua jäädä siitä kiinni ja myöntää ideologiansa toimimattomuutta ja epärehellisyyttään poliittista vastuuta ja seurauksia pelätessään.
– Siksi tällaisia ratkaisuja peitellään, kierretään ja korjataan edelleen älyllisesti epärehellisillä keinoilla ja perusteluilla. Kiihtyvä syöksykierre on valmis.
– Älyllisesti epärehellinen ratkaisu ei pysty enemmistöpäätöksenäkään muuttamaan todellisuutta toiseksi. Niin kauan kuin totuutta ei tunnisteta eikä tunnusteta, paikkausyritykset vain levittävät epärehellisen asiaintilan ja todellisuuden välistä kuilua ja kasvattavat sen synnyttämää jännitettä, Ranne sanoo.
Elpymisväline pitkän kehityksen myrkyllinen seuraus
– Käsillä oleva elpymisväline ja sen mahdollistava omien varojen päätös on myrkyllinen seuraus pitkään käynnissä olleesta, todellisuudelle vieraasta jatkumosta, jossa vanhoja huonoja päätöksiä on aina paikattu uusilla, vielä huonommilla päätöksillä.
Ranne kertoo, miten perustelut ja selitykset ovat muuttuneet patologisiksi. Kun aikaisempi selitys tai perustelu on osoitettu perusteettomaksi tai jopa totuudenvastaiseksi, on siirrytty silmää räpäyttämättä seuraavaan, aiempaa epämääräisempään ja todellisuudelle vielä vieraampaan selitykseen tai perusteluun.
– Kun Euroopasta tuli vuosi sitten ensimmäiset tiedot presidentti Emmanuel Macronin ja liittokansleri Angela Merkelin leipomasta avustuspohjaisesta paketista, ajattelin epäuskoisena, että eihän tuolla ole mitään mahdollisuuksia edetä EU:n perussopimusjärjestelmässä. Parlamentti, neuvosto, nuuka nelikko tai viimeistään Suomi tyrmää tuollaisen mahdottoman viritelmän.
Perustelut vaihtuvat pikatahtiin
Ranne muistelee miten hänen ”Missä olit silloin” -kokemuksiinsa liittyi ikuisiksi ajoiksi se, kun juuri valittu valtionvarainministeri Matti Vanhanen puolusteli ja perusteli ratkaisua sillä, että paketilla pelastetaan Suomen vienti.
– Suomen viennin pelastamisesta on sittemmin edetty silmää räpäyttämättä ainakin perussopimussaivartelun, kadotuksen partaalta pelastavan elvytyksen, kertaluonteisuuden ja tarkkarajaisuuden, solidaarisuuden, rakennemuutoksen, turvallisuuspoliittisen ratkaisun, USA-, Venäjä- ja Kiinapelon, luottamuksen menetyspelon, mainehaitalla ja sitten EU-kaaoksella uhkaamisen kautta yksipuoliseen julistukseen olla jatkossa tiukempi, Ranne luettelee.
– Ai niin, jossain välissä olivat vielä ”Suomi on ainoa änkyrä” ja ”Suomi ei voi yksin kaataa” -väitteet. Epärehellisiä selityksiä ja saivarteluja on niin paljon, että joku varmasti jäi vielä pois.
Kokoomukselta tyhjiä lausumia
Ranteen mukaan suuri valiokunta käveli ensin hallitusenemmistön turvin perustuslakivaliokunnan selkeän kannan yli, jota menettelyä ei voi puolustella millään. Sitten pääministeri Marin meni sopimaan elpymisvälineestä, vaikka tiesi perustuslakivaliokunnan kannan. Pääministerillä ei ollut asianmukaista mandaattia neuvottelutulokselleen.
– Sitten kokoomus kirjautti valtionvarainvaliokunnan mietintöön lausumia, joiden merkityksettömyyden hyvin tietää. Kokoomus on kuin metsästäjä, joka ampuu ensin, ja lupaa korjata sihtiä sen jälkeen.
Viimeisin episodi asiassa nähtiin, kun SDP yritti kyseenalaisin keinoin estää perussuomalaisten perustellun pöytäämisesityksen, Ranne listaa.
– Suomelle olisi ollut todella tärkeää tietää enemmän esim. valmisteilla olevista EU-tason veroista ja maksuista ennen omien varojen päätöksen käsittelyn jatkamista. Myös talouden todellinen tilannekuva sekä perusteelliset vaikutusarvioinnit puuttuvat edelleen.
– Masentavin älyllisen epärehellisyyden muoto on strateginen tietämättömyys, jonka hallituspuolueet ja kokoomus nyt ovat valinneet, Ranne sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- epärehellisyys EU-perussopimukset EU-elpymispaketti ideologia Emmanuel Macron Matti Vanhanen Angela Merkel Lulu Ranne Demokratia vientiteollisuus perussuomalaiset SDP hallitus Kokoomus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: EU:n tahto on demareille tärkeämpää kuin äänestäjille annetut lupaukset – ”SDP:n vaaliohjelma lupasi vastustaa yhteisvelkaa”

Ranne kokoomuksen kansanedustajille: Mitä tarvitaan, että silmänne avautuvat?

Ruotsi vaati ja sai yli miljardin euron jäsenmaksualennuksen elvytyspakettineuvotteluissa – ”Pääministeri Marin on joko neuvottelutaidoton tai käyttää mitä tahansa keinoja saavuttaakseen päämääränsä”

Ranne: EU:ta lähestyy kaikkien kriisien äiti

Elomaa: Kansan tulee tietää, mitä EU:n elpymispaketti tarkoittaa Suomelle

Kepu pettää aina – muistatko vielä, mitä ex-pääministeri Juha Sipilä vakuutti 2014? – ”Keskusta vastustaa yhteistä velkaa ja liittovaltiokehitystä”

Junnila: ”Eduskunta säätää lait, mutta tunteeko se omia lakejaan?”

Huhtasaari: Elvytyspaketti tarkoittaa säännöistä luopumista ja siirtymistä mielivaltaan

Perussuomalaiset erittäin pettyneitä äänestystulokseen: Suomelta vietiin valtavasti rahaa ja itsemääräämisoikeutta
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








