Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio huolissaan ambulanssien tavoitesaapumisajoista: ”Sairauskohtauksessa muutamakin minuutti voi olla ratkaiseva”

11.05.2018 |13:03

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen ensihoidon tavoittavuudesta.

Tavio on huolissaan siitä, että ambulanssien tavoitesaapumisajoissa on merkittäviä alueellisia eroja yliopistosairaaloiden erityisvastuualueiden välillä. Aika, jossa avun pitäisi saapua potilaan luokse, vaihtelee yli kymmenellä minuutilla.

Ensihoidon tarve kasvanut

Ensihoidon tarve ja työmäärä on kasvanut. Hätäkeskuslaitoksen vuosilta 2010–2014 kokoaman aineiston mukaan ensihoidon tehtävien lukumäärä kasvoi viiden vuoden tarkastelujaksolla sairaanhoitopiiristä riippuen 1,3-tavoite8,5 %.

Tehtävien määrä yksikköä kohden kasvoi varsinkin pienissä sairaanhoitopiireissä.

Syrjäseutujen asukkaat heikommassa asemassa

Tavio kirjoittaa kirjallisessa kysymyksessään, että syrjäisten alueiden asukkaat ovat heikommassa palveluasemassa ja että kaupunkien keskustoissa ensihoidon tavoiteaika on lyhyempi.

– Sairauskohtauksessa muutamakin minuutti voi olla potilaalle ratkaiseva, Tavio korostaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
6.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää