Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Lastensairaalan hoitojono lyhennettävä jo tämän vuoden aikana

25.10.2022 |09:19

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen Helsingissä sijaitsevan lastensairaalan hoitojonon purkamisesta. Tavio vaatii, että hoitojono lyhennetään hoitotakuuajan puitteisiin jo tämän vuoden aikana.

– Asiantuntijoiden työryhmä kartoittaa vaihtoehtoja tilanteen ratkaisemiseksi, mutta sen raportin luovuttamisen aikaraja on vasta vuodenvaihteessa. Toimenpiteisiin pitää ryhtyä nopeammin kuin ensi vuonna, Ville Tavio linjaa.

Tärkeysjärjestys hukassa

Tavio pitää pöyristyttävänä, että Suomesta on jouduttu leikkausjonojen ja hoitajapulan takia kuljettamaan vakavasti sairaita lapsia Ruotsiin hoitoon.

– Valtion prioriteetit ovat hukassa, jos edes sairaille lapsille ei ole resursseja, Tavio moittii.

Hoitojonot kasvavat

Osa lapsista on ollut leikkausjonossa yli vuoden. Hoitotakuun mukainen aikaraja on puoli vuotta. Tavio arvioi, että jos uusia erityisammattilaisia Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiriin ei ole nopeasti saatavilla, kannattaa apuvoimia hankkia muista sairaanhoitopiireistä.

– Lastensairaalassa kaksi kolmesta tehohoitolapsesta on muualta kuin Uudeltamaalta, joten tämä on koko Suomen ongelma. Siksi nimenomaan hallituksen on puututtava siihen, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää