Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Sähkönsiirrolle hintakatto

27.05.2022 |10:58

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio esittää kansallisen hintakaton asettamista sähkönsiirtomaksuihin. Tavio on jättänyt sähkönsiirtohinnoista kirjallisen kysymyksen ministerille.

Ville Tavio katsoo, että siirtohintojen toistuvat korotukset ovat kohtuuttomia, kun kuluttajat eivät voi kilpailuttaa sähköverkkoa ja lisäksi korotusten ennakoiminen on vaikeaa.

– Suomalaiset, jotka ovat yli kymmenen vuotta sitten hankkineet asuintalon tai kesämökin, eivät mitenkään voineet tietää, kuinka kohtuuttoman osuuden sähkön siirtohinnat vievät myöhemmin heidän tuloistaan, Tavio havainnollistaa.

Kipuraja ylitetty

Siirtomaksut ovat jopa kaksinkertaistuneet sen jälkeen kun sähköverkot myytiin pois valtion käsistä Jyrki Kataisen (kok.) hallituksen aikana.

– Siirtohinnat ovat jo saavuttaneet ihmisten kipurajan. Sähkönsiirroille on syytä asettaa kansallinen hintakatto, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
6.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää