Artikkeli kuva

Teemu Keskisarja: Vihapuhe ja häpeämätön kehupuhe

KOLUMNI | Kirjakielemme sanaa ”vihapuhe” on yleensä pidetty Aleksis Kiven luomuksena. Nummisuutareissa (1864) viinaanmenevä suutari Topias sanoo: ”Tämä on vale ja vihapuhe kateudesta nousnut.”

Asiayhteys ei ole hyytävä vaan hupaisa. Edellisessä repliikissä on toinen kiva yhdyssana: ”pilkkahistorija”. Äidinkielinero Kivi heristi aina korviaan tupien, kievareiden ja nuotiopiirien puheensorinalle. Luultavasti hän ei keksinyt vihapuhetta omasta päästään.

Kotimaisten kielten keskuksen varhaisnykysuomen korpus paljastaa varhaisemmankin esiintymän kirjallisuudessa. Savolaismielinen Carl Axel Gottlund kirjoitti jo vuonna 1832: ”Mutta hään sai häneltä vihapuheita, vuan ei vettä.”

Ennen digihömpötyksiä vihapuhe ei merkinnyt oikeustieteessä yhtään mitään. Sisällissodan ja terrorin historian kirjoittajille riittivät hyvin agitaation ja propagandan kaltaiset käsiteet.

Vihaiset puheet ja kirjoitukset eivät edusta mitään uutta auringon ja Pohjantähden alla. Vaikea on vain osoittaa niitä väkivallan juurisyyksi tai esinäytökseksi verilöylylle.

Kirjoitettujen vihapuheiden määrä on tänään takuulla kaikkien aikojen tapissa. Nettiin ryöppyää päivässä saman verran kuin lahtareiden ja punikkien sanomalehtiin vuodessa. Silti rauha suhtkoht vallitsee. Henkirikoksia sattuu 2020-luvun Suomessa ihmeen vähän.

Miljardit merkit eivät muutu luodeiksi. Vaikutus on jopa vaimentava. Digitaalinen keinoelämä passivoi potentiaalisia päällekarkaajia. Kyhjöttäminen on harmittomampaa kuin kadulla riehuminen.

Vihapuhe ei ole kansanruumiin aivokasvain. Diagnosoin sen pikemmin kihomadoksi.

Lapsiperheille tuttu pikku loinen tarttuu herkästi, mutta katoaa reseptivapaalla lääkkeellä. Hoitamattomanakin se on vaaraton. Vihapuhe ei vaadi lainsäätäjältä kirurgin veistä eikä sädehoitoa. Takapuolen kutina ja raapiminen on vähän noloa. Ei siihen kuole.

Aapelin Siunatussa hulluudessa vilahtaa sanonta ”häpeämätön kehupuhe”. Ehkä siinä on (ajatus)rikosnimekkeen aineksia? Häpeämätön kehupuhe tarkoittaisi esimerkiksi kansanryhmän ylistämistä vastoin pahempaa tietoa yliedustuksesta rikollisuudessa.

Suosittelen sekä vihapuhujille että kehupuhujille samaa itsehoitoa. Astu ulos ”tietoyhteiskunnan” vankilasta! Raittiissa ilmassa kihomadot eivät kauan kiemurtele.

TEEMU KESKISARJA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää