Artikkeli kuva

Jengirikollinen ampui poliisia Göteborgin ongelmalähiössä. / LEHTIKUVA

The Economist kertoo karusti epäonnistuneesta integraatiosta – laatulehden kuva Ruotsista tuo mieleen helvetin esikartanon

10.09.2021 |13:49

Riita moposta johtaa satojen miesten tappeluun Göteborgin ongelmalähiössä. Pian sen jälkeen jengirikollinen ampuu poliisin viereisessä ongelmalähiössä. Ja sama jatkuu tauotta, sillä syrjäytyneet nuoret äänestävät Ruotsissa nyt aseillaan, kertoo The Economist.

The Economist nostaa jälleen voimalla esille sen, että Ruotsista on viimeisen 15 vuoden aikana tullut Euroopan väkivaltaisin maa, jos mittapuuna pidetään aseilla tehtyjä surmatöitä. Analyysi perustuu Eurostatin ja WHO:n tilastoihin kaikkiaan 22 Euroopan maasta.

Ruotsi nousi surullisen surmatilaston kärkeen vuonna 2018. Uhrit ovat tutkija Klara Hradilova-Selinin selvityksen mukaan useimmiten 20-29-vuotiaita miehiä. Ruotsissa kuolee luoteihin 2,5-kertaa niin paljon ihmisiä kuin keskimäärin vertailumaissa.

Sopeutumattomuus johtaa väkivaltaan

Economistin kuvauksen mukaan ampumiset ovat seurausta maahanmuuttajien huonosta sopeutumisesta ja siitä seuraavasta huono-osaisuudesta, rikollisuudesta sekä huumeista. Erityisen ongelmallinen tilanne on Pohjois-Afrikasta ja Lähi-Idästä saapuneilla.

Economist lyö vielä lisää löylyä ja kertoo poliisin otteen kirvonneen ongelmalähiöistä, joissa valtaa pitävät nyt gangsterit. Laatulehti muistuttaa lopuksi, että vielä vuonna 1980 poliisi selvitti 80 prosenttia Göteborgin henkirikoksista. Tänään murhista ja tapoista selviää 20 prosenttia.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää