

Trump otti selkeän voiton New Hampshiren esivaalissa – Haley vannoo jatkavansa kamppailua
Trumpin haastaja sai New Hampshiressa ensimmäiseltä äänestysalueelta täydet 100 prosenttia äänistä, mutta Trump sai lopulta selkeän voiton. Nyt ihmetellään enää sitä, kuinka kauan Nikki Haley jaksaa vielä sinnitellä kisassa.
Floridan kuvernööri Ron DeSantis vetäytyi republikaanien presidenttikisasta sunnuntaina ja ilmoitti siirtyvänsä Donald Trumpin tukijaksi. Tämän jälkeen esivaaleista tuli Trumpin ja Nikki Haleyn kaksinkamppailu.
Nikki Haleylle ennustettiin New Hampshiren esivaaleissa huomattavasti parempaa kannatusta kuin Ohiossa. Niin myös kävi: Haley pärjäsi jopa gallupeja paremmin saaden vajaat 44 prosenttia äänistä. Mutta hän ei saanut sitä yllätysvoittoa, jonka hän olisi tarvinnut pitääkseen rahoittajansa tyytyväisinä.
Donald Trump sai yli 54 prosenttia äänistä, mutta hän ei saanut kaipaamaansa tyrmäysvoittoa, jolla olisi saanut Haleyn kokonaan pois kisasta. Ovensuukyselyjen mukaan tärkeimmät poliittiset kysymykset Trumpin äänestäjille olivat maahanmuutto ja talous.
Täyspotti ensimmäiseltä äänestysalueelta
New Hampshiren esivaalit alkoivat Haleyn kannalta lupaavasti: hän sai täydet 100 prosenttia äänistä ensimmäiseltä tuloksensa julkaisseelta äänestysalueelta. Dixville Notch -nimisessä kylässä on 1960-luvulta asti järjestetty esivaalit heti vuorokauden vaihduttua puolen yön jälkeen.
Aikoinaan Balsams Grand Resort -hotellissa pidetty äänestys oli suuri mediatapahtuma. Nyt lomahotelli on suljettu ja koko kylässä on enää puolisen tusinaa äänioikeutettua, mutta heistä jokainen antoi äänensä Nikki Haleylle. Neljä äänestäjistä oli rekisteröitynyt republikaanien kannattajiksi ja kaksi sitoutumattomiksi.
Bidenin kannattajiakin äänestämässä
Yhdysvaltain vaalijärjestelmän erikoisuus on, että äänioikeutettuja vaaditaan rekisteröitymään äänestäjiksi. Säännöt vaihtelevat osavaltioittain, mutta yleensä henkilön on ilmoitettava rekisteröityessään, onko hän demokraattien vai republikaanien äänestäjä vai sitoutumaton äänestäjä.
Rekisteröityessä ilmoitettu puoluekanta ei kuitenkaan sido äänestäjää varsinaisena vaalipäivänä, mutta osavaltiosta riippuen se voi rajoittaa hänen mahdollisuuttaan osallistua puoluekohtaisiin esivaaleihin. New Hampshiressa demokraattien äänestäjäksi rekisteröitynyt ei saa äänestää republikaanien esivaaleissa, mutta sitoutumaton äänestäjä saa.
Tämä mahdollistaa sen, että demokraattien kannattaja voi ilmoittaa olevansa sitoutumaton ja antaa äänensä republikaanien esivaaleissa Nikki Haleylle ihan vain kampittaakseen Trumpin pääsyä presidenttiehdokkaaksi. Varsinaisissa vaaleissa sama henkilö voi sitten äänestää Bidenia. Gallupien mukaan Haleyn odotettiin saavan Trumpia enemmän ääniä nimenomaan sitoutumattomilta äänestäjiltä, ja niin myös tapahtui.
New Hampshiressa pidettiin samaan aikaan myös demokraattien esivaalit, joissa oli listalla vähemmän tunnettuja ehdokkaita, joilla ei ole mitään mahdollisuutta päästä demokraattien presidenttiehdokkaaksi. Istuva presidentti Joe Biden ei ollut New Hampshiren esivaaleissa virallisesti edes ehdolla puolueen sisäisten organisointisotkujen takia.
Trump: ”Kohta ehdokkaita on enää yksi”
New Hampshiren esivaalituloksen jälkeen kysymys on enää siitä, kuinka kauan Haley jaksaa vielä sinnitellä kisassa. Trump oli maanantaina kampanjatilaisuudessa pitämässään puheessa luottavainen sen suhteen, että hän olisi kohta ainoa ehdokas.
– Republikaanisesta puolueesta tulee päivä päivältä yhtenäisempi, Trump sanoi.
– Alussa kilpailevia ehdokkaita oli 13 ja nyt meitä on vain kaksi. Luulen, että huomisen jälkeen on vain yksi.
Trumpin toive ei vielä toteutunut, mutta kaikille alkaa olla selvää, että presidentinvaalit käydään Joe Bidenin, 81, ja Donald Trumpin, 77, välillä. Haley sanoi puheessaan, että tämä ”uusintaottelu 80-vuotiaiden ehdokkaiden kesken” on sellainen, jota useimmat amerikkalaiset eivät haluaisi.
Miljardöörit Haleyn tukena
Nikki Haley on saanut kampanjansa tukijoiksi useita miljardöörejä, koska hänet nähtiin ainoana ehdokkaana, jolla on todelliset mahdollisuudet Trumpin kaatamiseen. Vaalirahaa on kerätty viime vuodesta lähtien jo yli 40 miljoonaa dollaria. Ohion esivaalien pettymyksen jälkeen osa tukijoista alkoi kuitenkin perua puheitaan: rahoitus loppuisi, jos New Hampshiressa ei tulisi menestystä.
Vielä New Hampshiren tuloksen julkistamisen jälkeenkin Haley vakuutti, että hän tulisi pysymään mukana kisassa ainakin kotiosavaltionsa Etelä-Carolinan 24. helmikuuta pidettäviin esivaaleihin asti. Hänen kampanjatiiminsä on varannut Etelä-Carolinasta mainosaikaa jo puolella miljoonalla.
Haley toimi kaksi kautta Etelä-Carolinan kuvernöörinä vuosina 2010-2017. Toisen kauden hän jätti kesken, kun silloinen presidentti Donald Trump nimitti Haleyn Yhdysvaltain YK-suurlähettilääksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Etelä-Carolina Dixville Notch Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 New Hampshire Ron DeSantis Nikki Haley esivaalit Joe Biden Donald Trump YK
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Useat USA:n uutiskanavat: Trumpin puheita ei enää näytetä suorana – maahanmuutto on liian arka aihe

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää