

LEHTIKUVA
Trump sai aikalisän takuiden maksamiseen – oikeudenkäynti pornotähden kanssa tulossa
Trump sai kaipaamansa lievennyksen häneltä vaadittuun takuusummaan. Pilvenpiirtäjät ovat toistaiseksi turvassa New Yorkin osavaltion pääsyyttäjän takavarikkoaikomuksilta, mutta uusia oikeusjuttuja on tulossa. Huhtikuussa alkava rikosoikeudenkäynti tulee saamaan paljon julkisuutta, koska yhtenä osapuolena on kuuluisa pornotähti, joka sai rahaa vaikenemisesta.
Uudelleen Yhdysvaltain presidentiksi pyrkivä Donald Trump sai maanantaina pyytämänsä helpotuksen, kun vetoomustuomioistuin laski Trumpilta vaaditun 454 miljoonan dollarin takuusumman ”vain” 175 miljoonaan. Nyt Trumpilla on kymmenen päivää aikaa saada rahat kasaan. Monet demokraattien kannattajat ovat ilmaisseet raivonsa takuusumman leikkaamisesta.
Vetoomustuomioistuimen päätökseen tyytyväinen Trump oli luottavainen sen suhteen, että rahat tähän pienennettyyn takuusummaan löytyvät. Maksamalla takuun Trump pystyy estämään New Yorkin osavaltion pääsyyttäjää takavarikoimasta hänen kiinteistöomaisuuttaan, ennen kuin valitusoikeudenkäynti on saatu päätökseen.
Uusi, pienempi takuusummakin on silti korkea jopa Amerikan mittapuulla. Hudson Institute -tutkimusjärjestön tutkija Rebeccah Heinrichs vertaa Trumpilta vaadittua takuuta muihin paljon julkisuutta saaneisiin petostapauksiin. Kryptovaluuttapetoksista epäillyn ja sittemmin tuomitun Sam Bankman-Friedin takuusumma oli 250 miljoonaa. Pyramidihuijauksesta 150 vuoden vankeuteen tuomittu Bernie Madoff päästettiin vastaamaan syytteisiin vapaalta jalalta vain 10 miljoonan dollarin takuuta vastaan.
– Näiden henkilöiden rikoksissa oli uhreja, Rebeccah Heinrichs korostaa.
Trumpin tapauksessa kenellekään ei koitunut vahinkoa. Pankki sai Trumpille lainaamansa rahat takaisin ajallaan ja korkojen kera. Deutsche Bank ei esittänyt mitään vaatimuksia Trumpia kohtaan.
Uusia oikeusjuttuja alkamassa
Donald Trumpia vastaan on vireillä ja meneillään useita erilaisia oikeudenkäyntejä eri osavaltioissa. Huhtikuun puolivälissä alkaa oikeudenkäynti, jossa on kyse Trumpin asianajajan pornotähdelle maksamasta korvauksesta. Asianajaja Michael Cohen maksoi vuoden 2016 presidentinvaalien alla 130 000 dollaria pornotähti Stormy Danielsille.
Rahojen väitetään olevan maksu siitä, että pornotähti pitäisi suunsa kiinni hänen ja Trumpin välillä mahdollisesti vuonna 2006 olleesta seksisuhteesta. Tällaisen vaikenemiskorvauksen maksaminen ei sinänsä ole laitonta, mutta nyt käydään oikeutta siitä, maksoiko asianajaja korvauksen Trumpin käskystä ja käytettiinkö siihen mutkan kautta vaalirahoitusta.
Vaalikelpoisuuteen liittyvä kampitus väistetty
Loputtomat oikeusjutut aiheuttavat tietenkin Trumpille ajanhukkaa ja valtavia kuluja, mutta edes henkilökohtainen konkurssi ei estäisi häntä jatkamasta presidenttikampanjaansa, koska vaalikampanjan rahat tulevat lahjoittajilta Trumpin kannatusyhdistyksille.
Suurin Donald Trumpin ehdokkuuteen kohdistunut uhka väistyi maaliskuun alussa, kun Yhdysvaltain korkein oikeus totesi yksimielisesti, että osavaltioilla ei ole oikeutta kieltää Trumpia asettumasta ehdolle presidentinvaaleissa.
Kolme demokraattien johtamaa osavaltiota oli yrittänyt estää Trumpia asettumasta ehdolle vedoten Yhdysvaltain sisällissodan jälkeen tehtyyn perustuslain lisäykseen, jossa todetaan, että ”kapinaan osallistuneet” viranhaltijat menettävät virkakelpoisuutensa. Säädös oli kohdistettu etelävaltioiden riveissä taistelleisiin upseereihin ja virkamiehiin.
Coloradon osavaltion korkein oikeus oli katsonut Trumpin ”osallistuneen kapinaan” Capitolin valtauksen yhteydessä. Liittovaltion korkein oikeus ei ottanut kantaa siihen, voidaanko Trumpin toimintaa Capitolin valtauspäivänä pitää ”kapinaan osallistumisena”, mutta totesi yksimielisesti, että osavaltioilla ei ole oikeutta päättää ehdokkaiden vaalikelpoisuudesta liittovaltion vaaleissa, varsinkaan presidentinvaaleissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Stormy Daniels Michael Cohen Bernie Madoff Rebeccah Heinrichs Letitia James Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Sam Bankman-Fried Donald Trump Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trumpin kohtalonhetki: Löytyykö puoli miljardia käteistä vai viekö syyttäjä pilvenpiirtäjät?

Trump otti murskavoiton esivaaleissa – suomalaistoimittajat pettyneitä

Trump tuomittiin satojen miljoonien korvauksiin – syyttäjä uhkaa ulosmitata Trumpin pilvenpiirtäjän

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: ”Tämä on Bidenin invaasio”

Korkein oikeus kumosi demokraattien yrityksen estää Trumpin ehdokkuus
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Kolumni: Suomen Pankki liputtaa liittovaltion puolesta, ja siitäkös demarit tykkäävät
KOLUMNI | Talous on niin kuralla, että vain suostumalla EU:n liittovaltiohankkeisiin voi seuraava hallitus välttyä kovilta leikkauksilta ja veronkorotuksilta. SDP:n vaalilupaus on Suomen itsenäisyyden myyminen hetken käyttörahoista, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














