

LEHTIKUVA
Tukholman joukkoampuminen vaati jo toisen uhrin – keski-ikäinen mies kuoli sairaalassa
Lauantai-iltana Tukholman Farstassa rynnäkkökiväärin luotisateeseen joutunut 45-vuotias mies on kuollut sairaalassa, ilmoitti Tukholman poliisi maanantaina aamulla. Mies on ulkomaan kansalainen, eikä hänen omaisiaan ole vielä tavoitettu.
Poliisi uskoo hänen olleen sivullinen, muttei ole vielä vahvistanut asiaa. Lauantai-illan joukkoampumisessa Farstassa kuoli myös 15-vuotias poika, saman ikäinen poika haavoittui, kuten myös 65-vuotias nainen.
Poliisi pidätti jo lauantai-iltana takaa-ajon jälkeen kaksi noin 20-vuotiasta miestä. Heitä syytetään nyt kahdesta murhasta ja kahdesta murhan yrityksestä. Tekopaikalta löytyi tiettävästi 21 hylsyä ja sisäministeri onkin puhunut joukkoampumisesta ”kotimaisena terrorismina”.
Tähän on tultu
Paikalliset asukkaat Farstassa ovat ottaneet murhat ihonsa alle, eikä turtumisesta jatkuvaan ammuskeluun ja tappamiseen näy enää missään. Myös esteet suoralle puheelle ovat kaatumassa ja pikkuhiljaa asioista aletaan puhua niiden oikeilla nimillä.
– En todellakaan odottanut tällaista, Mutta kun he elävät siinä helvetin yhteiskunnassa ja heillä on paskat esikuvat, tilitti ammuskelussa surmansa saaneen pojan entinen opettaja järkyttyneenä Dagens Nyheterissä.
– Väki on vihaista, koska kaikki tapahtui päivällä, kun niin monet olivat liikkeellä ja nuori ihminen on kuollut, melkein lapsi vielä, suri kriisituessa työskentelevä paikallinen sunnuntaina.
– Niin kauan kuin he (rikollisjengit) rekrytoivat kolme jäsentä päivässä, tuhat vuodessa, ei Ruotsin poliisi pysty estämään tällaisia tapahtumia, toteaa puolestaan poliisiylijohtaja Anders Thornberg.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- automaattiiase sotilasase joukkoampuminen Farsta tukholman poliisi jengien rekrytointi kriisituki esikuva Anders Thornberg murhan yritys jengirikolliset sivullinen rynnäkkökivääri ampumiset poliisiylijohtaja yhteiskunta rikollisjengit Ammuskelu Murha
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: “Karut vaikutukset joka sektorille”

Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Jengipomon perhe häädettiin vuokra-asunnosta pojan rikosten takia – Ruotsissa linja tiukkenee

Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”

Tukholman rikollisjengit yrittivät aselepoa – hallitus koventaa jengirikoksista luettavia tuomioita
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.