

LEHTIKUVA
Tukholman joukkoampuminen vaati jo toisen uhrin – keski-ikäinen mies kuoli sairaalassa
Lauantai-iltana Tukholman Farstassa rynnäkkökiväärin luotisateeseen joutunut 45-vuotias mies on kuollut sairaalassa, ilmoitti Tukholman poliisi maanantaina aamulla. Mies on ulkomaan kansalainen, eikä hänen omaisiaan ole vielä tavoitettu.
Poliisi uskoo hänen olleen sivullinen, muttei ole vielä vahvistanut asiaa. Lauantai-illan joukkoampumisessa Farstassa kuoli myös 15-vuotias poika, saman ikäinen poika haavoittui, kuten myös 65-vuotias nainen.
Poliisi pidätti jo lauantai-iltana takaa-ajon jälkeen kaksi noin 20-vuotiasta miestä. Heitä syytetään nyt kahdesta murhasta ja kahdesta murhan yrityksestä. Tekopaikalta löytyi tiettävästi 21 hylsyä ja sisäministeri onkin puhunut joukkoampumisesta ”kotimaisena terrorismina”.
Tähän on tultu
Paikalliset asukkaat Farstassa ovat ottaneet murhat ihonsa alle, eikä turtumisesta jatkuvaan ammuskeluun ja tappamiseen näy enää missään. Myös esteet suoralle puheelle ovat kaatumassa ja pikkuhiljaa asioista aletaan puhua niiden oikeilla nimillä.
– En todellakaan odottanut tällaista, Mutta kun he elävät siinä helvetin yhteiskunnassa ja heillä on paskat esikuvat, tilitti ammuskelussa surmansa saaneen pojan entinen opettaja järkyttyneenä Dagens Nyheterissä.
– Väki on vihaista, koska kaikki tapahtui päivällä, kun niin monet olivat liikkeellä ja nuori ihminen on kuollut, melkein lapsi vielä, suri kriisituessa työskentelevä paikallinen sunnuntaina.
– Niin kauan kuin he (rikollisjengit) rekrytoivat kolme jäsentä päivässä, tuhat vuodessa, ei Ruotsin poliisi pysty estämään tällaisia tapahtumia, toteaa puolestaan poliisiylijohtaja Anders Thornberg.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- automaattiiase sotilasase joukkoampuminen Farsta tukholman poliisi jengien rekrytointi kriisituki esikuva Anders Thornberg murhan yritys jengirikolliset sivullinen rynnäkkökivääri ampumiset poliisiylijohtaja yhteiskunta rikollisjengit Ammuskelu Murha
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Jengipomon perhe häädettiin vuokra-asunnosta pojan rikosten takia – Ruotsissa linja tiukkenee

Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”

Tukholman rikollisjengit yrittivät aselepoa – hallitus koventaa jengirikoksista luettavia tuomioita
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat

Valio laski maidon hintaa – kotimainen ruokaturva saa nyt lommoa

Sähköpotkulaudat tuovat vapauden – ja samalla kasvavan vahinkolaskun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää







