Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tukholman rikollisjengit yrittivät aselepoa – hallitus koventaa jengirikoksista luettavia tuomioita

22.07.2023 |09:10

Rikollisjengit yrittivät heinäkuun alussa saada aikaan aselevon Tukholmassa viime joulukuusta asti riehuneeseen jengisotaan. Aseet eivät kuitenkaan vaienneet. Koko maassa ammuskeluita on edelleen lähes päivittäin ja nyt ruotsidemokraattien tukema hallitus ottaa kovemmat keinot käyttöön.

Tukholman merkittävimmät rikollisverkostot ”Dalen” ja ”Foxtrot” saivat SVT:n mukaan aikaan jonkinlaisen aselevon heinäkuun alussa. Nykyaikaiseen kriisiviestinnän tyyliin rikollisverkostojen jäsenet vastaanottivat joukkotekstarin, jossa kehotettiin olemaan ampumatta ”sukulaisia” (anhöriga).

Aselevosta uutisoitiin 7. heinäkuuta ja jo samana iltana Tukholman Farstassa ammuttiin kohti asuntoa. Aamulla 10.7. Ulvsundassa 30-vuotias mies ammuttiin kuoliaaksi parvekkeelleen ja saman päivän iltana Bandhagenissa tulitettiin asunnon ulko-ovi täyteen reikiä.

Muualla Ruotsissa ammuskeluja sekä räjäytyksiä on sattunut lähes päivittäin.

Viimeisin kuolemaan johtanut ampuminen tapahtui perjantai-iltana 21.7. Eskilstunassa. Ammuskelujen määrä on kokonaisuudessaan hieman edellisvuotta alemmalla tasolla. Loukkaantuneita on enemmän ja kuolleita vähemmän.

Tuplarangaistus jengirikollisille

Ruotsidemokraattien tukema hallitus aikoo vastata yhteiskuntaa jäytävään jengirollisuuteen seitsemällä eri keinolla. Keskiviikon tiedotustilaisuudessa hallitus ilmoitti muun muassa tuplaavansa jengeihin liittyvistä rikoksista annettavat tuomiot.

Rangaistusasteikko on muutenkin tarkoitus kiristää. Tuomioita aiotaan yhdistellä siten, että elinkautinen rangaistus on mahdollinen, vaikka yhdestäkään tuomioon sisältyvästä yksittäisestä rikoksista sellaista ei seuraisikaan.

Uhrin asema ja oikeudet keskiöön

Ehdollisista vankeustuomioista aiotaan päästä eroon enenevässä määrin. Lievästä skaalasta luovutaan ja tuomiot julistetaan keskimääräisen tai ankaran asteikon mukaisesti. Vangittujen määrä tulee kasvamaan ja lisää laitospaikkoja tarvitaan.

Kaiken kaikkiaan rikosten seuraamuksissa pyritään ottamaan huomioon myös uhrin asema ja oikeudet. Siksi rikoksentekijän henkilökohtainen tilanne ei tule enää vaikuttamaan tuomioon lieventävästi.

Selvityksen rangaistusten koventamiseksi tekee valtakunnansyyttäjä Petra Lundh ja sen tulee olla valmis heinäkuun loppuun mennessä vuonna 2025.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää