Artikkeli kuva

Viikon 46/2024 luetuin

Tynkkynen: Portugalin nuorille aikuisille EU-tukipaketeilla veroparatiisimainen etu, jopa 10 vuoden asteittainen verovapaus – ”On tämä härski kuvio”

11.11.2024 |00:16

Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) moittii Portugalille syydettyjä kohtuuttomia etuja.

Tynkkynen kirjoittaa:

”Inhottavia, mutta välttämättömiä lukuja tiedotettavaksi.

2010-luvun alussa Portugalille kasattiin EU-vetoisesti yhteensä 78 miljardin euron lainapaketti, jolla pelastettiin maan huonosti hoidettu talous.

Kymmenen vuotta myöhemmin Portugalille päätettiin antaa EU:n elpymispaketista lainoina ja tulonsiirtoina yhteensä 22 miljardia euroa. Elpymispaketin osalta Portugali on koko EU:n neljänneksi suurin edunsaaja väkilukuun nähden.

Sitten tullaan vuoteen 2024. Nyt Portugalissa ollaan tekemässä uudistusta, joka tarjoaa veroparatiisimaiset edut nuoriksi luokiteltaville aikuisille.

Portugalin hallitus kaavaili jo keväällä uudistusta, jonka ansiosta suurin osa 18‒35-vuotiaista olisi maksanut tuloveroa keskimäärin vain noin 4‒8% ansioistaan.

Jotta esitys olisi saanut maan parlamentin enemmistön tuen, sitä rukattiin uuteen uskoon.

Nyt alle 35-vuotiaille portugalilaisille ollaan antamassa 28 000 euron vuosituloihin asti asteittainen verovapaus jopa kymmenen vuoden ajaksi. Keskimääräinen vuositulo Portugalissa on noin 20 000€, joten verovapautukset koskevat hyvin suurta osaa palkansaajista.

Nyt esitetyn uudistuksen myötä ensimmäiseltä työvuodelta veroja ei tarvitsisi maksaa lainkaan, seuraavan kolmen vuoden ajan verovapaus olisi 75%, sitä seuraavalta kolmelta vuodelta 50% ja loput kolme vuotta se olisi 25%.

On tämä härski kuvio.

Portugali on saanut lyhyen ajan sisään EU-paketeista valtaisat summat rahaa, koska maan talous on ollut huonosti hoidettu. Ja nyt maalla onkin yhtäkkiä varaa tehdä satumaiset verohelpotukset.

Suomea ja muita EU-nettomaksajia on vedetty taas kunnolla höplästä.

Tässä yksi ajatus: Mitä jos lopettaisimme jatkossa rahan lappamisen Etelä-Eurooppaan, niin voisimme säästyneillä rahoilla toteuttaa verokevennyksiä vaikkapa omassa maassamme?”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää