

Uuden Suomen kirjoitus Yle Areena -episodista. / US, kuvakaappaus
Uuden Suomen väite siitä, ettei Halla-ahon Yle-twiitti kestäisi päivänvaloa, ei kestä päivänvaloa
KOMMENTTI | Päätoimittaja Markku Huusko väittää tänään Uudessa Suomessa, Kauppalehdessä ja Talouselämässä, että puheenjohtaja Jussi Halla-ahon (ps.) Yle Areenaa koskeva twiitti ei kestäisi päivänvaloa. Väiteellä ei ole pohjaa. Suomen Uutiset kirjoitti asiasta Areena-kohusta eilen.
Huuskon mukaan Halla-aho ”pani Ylen polvilleen väittämällä ihan omiaan”.
Huuskon kritiikki kohdistuu Halla-ahon twiittiin, joka kuuluu seuraavasti: ”Alkaa olla vaikea uskoa omia silmiään. Yle on poistanut Areenasta minun vaalitenttini. Katseluaika on kuulemma loppunut. Muiden puheenjohtajien tentit ovat tallella.”
Huuskon ulostulo on vähintäänkin kummallinen, ja useat lukijat ovat huomauttaneet kirjoittajalle asiasta.
Halla-aho ei ole ”väittänyt omiaan”, eikä hänen twitissään ole mitään väärää. Se pitää kaikilta osin paikkansa.
Yle todellakin poisti Halla-ahon vaalitentin. Twiitissä ei oteta kantaa siihen, millä tavalla se poistettiin. Yleisradio selitti tapahtunutta järjestelmäpäivityksellä, mutta tällä ei ole asian kannalta merkitystä. Ylen toimet johtivat yhtä kaikki siihen, että tentti poistui näkyvistä.
Ylen eri järjestelmien tekniset virheet eivät ole ulkopuolisten vastuulla. Mikäli Ylen vaalikone antaa vääriä tuloksia Halla-ahon kohdalla, ei jää muuta mahdollisuutta kuin huomauttaa asiasta. Ja mikäli Ylen Areena ei syystä tai toisesta näytä perussuomalaisten vaalitenttiä samalla tavalla kuin muiden, on täysin normaalia huomauttaa siitä.
Episodi johti Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttilan anteeksipyyntöön. Jos Halla-aho pisteli omiaan, niin miksi Ylä-Anttila sitten pyysi anteeksi?
On erikoinen ajatus, että politiikan julkisuudessa työtään tekevien pitäisi välttää ehdoin tahdoin julkisuutta.
Toivottavasti Huuskon tämänpäiväisellä, selvästi virheellisellä ulostulolla ei ole yhteyttä hänen vahvan näkemyksensä kanssa siitä, että Halla-ahon ei pitäisi olla hallituksessa lainkaan mukana.
Olisi tärkeää, että polittisia analyyseja tekevät toimittajat eriyttäisivät omat mieltymyksensä tai antipatiansa faktoista.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.















