

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Uusien kansalaisten kättelystä kalabaliikki – Tanskan kansanpuolue ei anna uskonnon mennä maan lakien ja tapojen edelle
Tanskassa maan kansalaisuuden myöntämisen yhteydessä järjestetään seremonia, jossa kunnan viranomaiset kättelevät uusia tanskalaisia. Tanskan kansanpuolueen kuppi meni nurin, kun jotkut henkilöt ovat juhlallisen tilaisuuden yhteydessä kieltäytyneet kättelemästä vastakkaista sukupuolta.
– Nyt tuli loppu tälle pelleilylle, julistaa kansanpuolueen maahanmuuttovastaava Marie Krarup Twitterissä.
– Huomenna kansanpuolue marssii ministerin puheille ja vaatii, että uusien kansalaisten on käteltävä sekä miehiä että naisia tasapuolisesti. Kyyristelyn on loputtava.
Vasemmisto viisveisaa maan tavoista
Krarupin viesti sosialidemokraattiselle maahanmuutto- ja integraatioministeri Mattias Tesfayelle on hyvin yksinkertainen: jokaisen uuden kansalaisen on käteltävä sekä naisia, että miehiä. Muutoin Tanskan kansalaisuutta ei tule henkilölle myöntää.
Kyse on laajemminkin siitä, että maahanmuuttajan on kansalaisuuden saadakseen sitouduttava noudattamaan uuden kotimaansa kaikkia lakeja, asetuksia ja myös sosiaalisia normeja.
Voiko uskonto olla lakeja vahvempi
Kyse lienee perimmältään siitä, voiko uskonto mennä maan lakien ja tapojen edelle. Erilaisista näkökannoista kättelykeskusteluun kertoo Jyllands-Posten.
Hedenstedin demaripormestari Kasper Glyngø vähättelee luottamuksellisen kädenpuristuksen merkitystä ja sanoo uusien kansalaisten joka tapauksessa allekirjoittavan julistuksen, jossa lupaavat kunnioittaa demokratiaa, sanavapautta ja perustuslakia. Glyngø sanoo, ”ettei kädenpuristus ole ratkaisevaa siinä, oletko hyvä Tanskan kansalainen”.
Maassa maan tavalla
Perussuomalaisten ensimmäinen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra puuttuu Facebookissa tanskalaiskeskusteluun ja toteaa, että perussuomalaistenkin mielestä kansalaisuuden saaminen vaatii pitkää maassaoloa ja vankasti todennettavaa integroitumista.
– Mikäli tasa-arvoisessa yhteiskunnassa toisen sukupuolen kättely on ylitsepääsemättömän vaikeaa, henkilö ei voi olla riittävällä tavalla integroitunut.
– Ei sukupuolisegregaatiolle, ei naisvihalle, kirjoittaa Riikka Purra.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan poliisi: Lähes kaikilla ongelmalähiön jengirikollisilla maahanmuuttajatausta

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Kööpenhaminan poliisi haluaa kasvot tunnistavat kamerat – Tanskan kansanpuolue kannattaa

Tanskan demareilla eri ääni kellossa kuin suomalaisilla aateveljillään: Maahantulijoiden määrälle katot, paluumuuttoa edistettävä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.