

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Valelääkäri teki ympärileikkauksia juottopistoolilla – sai ehdollisen tuomion
Valelääkäri suoritti poikien ympärileikkauksia tavallisella, harrastuksista ja rakennuksilta tutulla juottopistoolilla ja aiheutti uhreilleen kivuliaita vammoja. 30-vuotias mies Gävlestä todettiin syylliseksi pahoinpitelyyn ja ruumiinvamman tuottamiseen, kertoo SVT.
Mies itse väitti, että hänellä on Syyriasta hankittu lääketieteellinen koulutus ja siten oikeus tehdä ympärileikkauksia. Miehen operoimat lapset kertoivat tapausta selvittäville lääkäreille, etteivät itsekään uskoneet ympärileikkaajan ammattitaitoon, sillä jälki oli vähintäänkin huolimatonta.
Kipujen takia osa potilaista ei pystynyt kävelemään operaation jälkeen.
Syyttäjä vaati vankeusrangaistusta
Ympärileikkaukset tehtiin poikien omaisten pyynnöstä ja niistä maksettiin valelääkärille 2 000 kruunua.
Valelääkärin tuomio on ehdollinen, sisältäen 180 päivää yhdyskuntapalvelua. Korvauksia tuli maksettavaksi 55 000 kruunua (5 416 euroa). Syyttäjä oli vaatinut miehelle kahden vuoden vankilatuomiota. On mahdollista, että tuomiosta valitetaan.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omaisten ehdoilla ruumiinvamman tuottaminen yhdyskuntapalvelu ehdollinen tuomio juottopistooli juottokolvi Gävle valelääkäri poikien ympärileikkaukset korvaukset Ympärileikkaus Uskonto Pahoinpitely Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kouluilla kehnot mahdollisuudet estää tyttöjen ympärileikkauksia

Ympärileikkauskielto etenee eduskunnassa – Perussuomalaiset: pitäisi koskea myös poikia

Poikavauva ympärileikattiin salaa, äidin kielloista huolimatta – voiko tämä olla laillista?

Immonen: Poikien ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset kiellettävä lailla

Kansalaisaloite kieltäisi poikien ympärileikkaukset – Bergbom: ”Turha sukuelinkirurgia on lapsen pahoinpitelyä”

Kansalaisaloitteella yli 22 000 allekirjoitusta: ”Tyttöjä ei saa silpoa, miksi poikia saisi?”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










