

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Valelääkäri teki ympärileikkauksia juottopistoolilla – sai ehdollisen tuomion
Valelääkäri suoritti poikien ympärileikkauksia tavallisella, harrastuksista ja rakennuksilta tutulla juottopistoolilla ja aiheutti uhreilleen kivuliaita vammoja. 30-vuotias mies Gävlestä todettiin syylliseksi pahoinpitelyyn ja ruumiinvamman tuottamiseen, kertoo SVT.
Mies itse väitti, että hänellä on Syyriasta hankittu lääketieteellinen koulutus ja siten oikeus tehdä ympärileikkauksia. Miehen operoimat lapset kertoivat tapausta selvittäville lääkäreille, etteivät itsekään uskoneet ympärileikkaajan ammattitaitoon, sillä jälki oli vähintäänkin huolimatonta.
Kipujen takia osa potilaista ei pystynyt kävelemään operaation jälkeen.
Syyttäjä vaati vankeusrangaistusta
Ympärileikkaukset tehtiin poikien omaisten pyynnöstä ja niistä maksettiin valelääkärille 2 000 kruunua.
Valelääkärin tuomio on ehdollinen, sisältäen 180 päivää yhdyskuntapalvelua. Korvauksia tuli maksettavaksi 55 000 kruunua (5 416 euroa). Syyttäjä oli vaatinut miehelle kahden vuoden vankilatuomiota. On mahdollista, että tuomiosta valitetaan.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omaisten ehdoilla ruumiinvamman tuottaminen yhdyskuntapalvelu ehdollinen tuomio juottopistooli juottokolvi Gävle valelääkäri poikien ympärileikkaukset korvaukset Ympärileikkaus Uskonto Pahoinpitely Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kouluilla kehnot mahdollisuudet estää tyttöjen ympärileikkauksia

Ympärileikkauskielto etenee eduskunnassa – Perussuomalaiset: pitäisi koskea myös poikia

Poikavauva ympärileikattiin salaa, äidin kielloista huolimatta – voiko tämä olla laillista?

Immonen: Poikien ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset kiellettävä lailla

Kansalaisaloite kieltäisi poikien ympärileikkaukset – Bergbom: ”Turha sukuelinkirurgia on lapsen pahoinpitelyä”

Kansalaisaloitteella yli 22 000 allekirjoitusta: ”Tyttöjä ei saa silpoa, miksi poikia saisi?”
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.














