

Kuvakaappaukset Tynkkysen videolta. Vasemmalla näkyy poliisiryhmä, joka käy ottamassa Tynkkysen päälle käyneet miehet kiinni. Oikealla Tynkkynen kertomassa tilanteesta tuoreeltaan. / Youtube
Välikohtaus suorassa lähetyksessä, miehet hyökyivät Tynkkysen kimppuun – ”elokapinalaiset käyttävät väkivaltaa jopa kansanedustajia kohtaan”
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen joutui tänään välikohtaukseen hänen tehdessään suoraa Youtube-lähetystä Elokapinan mielenosoituksesta. Tilanne tallentui osittain Tynkkysen omalle videolle. Tilanne laukesi, kun useampi poliisi säntäsi paikalle ja korjasi päällekävijät talteen.
Tynkkynen twiittaa: ”Kaksi elokapina-aktivistia kävivät päälleni, työpaikkani pihalla. Ensin yrittivät töniä, kaksi kerralla tulivat päälle. Näkyy striimillä. Eivät ihan kenttään saaneet kaadettua, kun useampi poliisi ryntäsi takaa ja koppasivat aktivistit. Kysyivät, onko mulla vaatimuksia. Ei ole.”
2 #elokapina-aktivistia kävivät päälleni, työpaikkani pihalla.
Ensin yrittivät töniä, 2. kerralla tulivat päälle. Näkyy striimillä.
Eivät ihan kenttään saaneet kaadettua, kun useampi poliisi ryntäsi takaa ja koppasivat aktivistit. Kysyivät, onko mulla vaatimuksia. Ei ole.
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) September 29, 2021
Tynkkynen kuvaa tapahtumia myös videolla: ”Se lähti siitä, että olin tässä eduskuntatalon pihan nurmella, niin siinä kaksi jätkää rupesivat ensin tönimään molemmilta puolilta. Lähdin siitä muutaman metrin eteenpäin. He seurasivat perässä ja alkoivat sitten oikeasti käymään käsiksi ja yrittivät taklata minua maahan. Horjahdin siitä ja olin kaatumassa. Poliisi huomasi tilanteen ja poliiseja ryntäsi ottamaan nämä kiinni.”
Tilanne tallentui Tynkkysen videostreamiin:
Välikohtaus sattui sen jälkeen, kun poliisi ensin oli ottanut kiinni kaikki Mannerheimintietä tukkineet kapinalliset, ja Paleface esiintyi jäljelle jääneille mielenosoittajille. Videolla kohta 3 tuntia 10 minuuttia 43 sekuntia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Britanniassa elokapinoidaan eristämisen puolesta tukkimalla teitä – protestit johtaneet rähinöintiin

Tynkkysen kimppuun käytiin: ”Kysyi, olenko Sebastian, ja sen jälkeen löi aivan täysillä minua nyrkillä naamaan” (video)

Kansanedustaja Tynkkystä iskettiin naamaan Lahden yössä – tekee rikosilmoituksen: ”En suostu olemaan nyrkkisäkki”

Antikainen: Onko poliittinen väkivalta hallituksen mielestä ongelma silloinkin, kun se kohdistuu oppositioon kotimaassamme?

Elokapina tukkii Helsingin ydinkeskustan hermopisteen, Tynkkyseltä jälleen tiukkasävyistä kommenttia paikan päältä (suora lähetys)
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














