

LEHTIKUVA
Britanniassa elokapinoidaan eristämisen puolesta tukkimalla teitä – protestit johtaneet rähinöintiin
Britanniassa elokapinalliset ovat viime viikkoina häirinneet työmatkaliikennettä tukkimalla valtaväyliä aamuruuhkan aikana. Protestoijat väittävät, että autoteiden tukkimisen tarkoituksena on parantaa brittitalojen energiatehokkuutta. Mielenosoitukset ovat johtaneet rähinöintiin, kun suivaantuneet autoilijat ovat ryhtyneet omatoimisesti poistamaan tientukkoja.
Eristäkää Britannia -kampanja ei liity brexitiin eikä muusta maailmasta eristäytymiseen, vaan aivan konkreettiseen ehdotukseen, että maan asuinrakennusten lämpöeristystä pitäisi parantaa. Kampanjan nettisivuilla kerrotaan, että brittien asuinrakennukset ovat eristykseltään ja energiatehokkuudeltaan kaikkein kehnoimmasta päästä koko Euroopassa.
Järjestö on muun muassa käynnistänyt kansalaisaloitteen, jossa vaaditaan, että kaikki julkisrahoitteiset vuokratalot on lämpöeristettävä vuoteen 2025 mennessä. Suuresta julkisuudesta huolimatta kansalaisaloite on tähän mennessä kerännyt vain kuutisen tuhatta allekirjoitusta.
Tiet tukitaan rakennusten lämpöeristämisen nimissä
Eristäkää Britannia -kampanja on yksi Elokapinan (Extinction Rebellion) alahaaroista. Se on päättänyt ajaa sinänsä hyviä tavoitteitaan häiritsemällä ihmisten työmatkaliikennettä aamuisin. Eristyskapinallisten mielenosoitukset ovat aiheuttaneet tuntikausien tukoksia muutenkin ruuhkaisilla teillä. Tientukkimiset jatkuvat jo neljättä viikkoa, kertoo Guardian.
Monin paikoin mielenosoitukset ovat johtaneet kärhämiin, kun turhautuneet autoilijat ovat yrittäneet omin voimin poistaa tientukkijoita. Guardian-lehden videolta näkyy, miten autoilijat ja ambulanssimiehistö yrittivät poistaa mielenosoittajia eräästä risteyksestä tehdäkseen tilaa ambulanssille.
Kansan sympatiat menetetty
Ruuhkiin jumittuneet autoilijat kertoivat Daily Mail -lehdelle menettäneensä kaiken sympatiansa elokapinallisia kohtaan, koska nämä häiritsevät tavallisia ihmisiä sen sijaan, että kohdistaisivat protestinsa hallitukseen, joka tekee ympäristöä koskevat päätökset.
Poliisi on ottanut kiinni kymmenittäin mielenosoittajia ja hallitus on uhkaillut tientukkijoita kovemmilla rangaistuksilla. Daily Mail -lehden tietojen mukaan monet mielenosoittajista ovat protestoimisen puoliammatilaisia, jotka ovat aiemmin osallistuneet moniin eri aihepiirien mielenilmauksiin.
Taustahahmona häärii kuuluisa Roger Hallam
Eristäkää Britannia -kampanjan neuvonantajana toimii Roger Hallam, joka on tunnetuin Extinction Rebellion -liikkeen alkuperäisistä perustajista. Aiemmin luomuviljelijänä toiminut Hallam syyttää ilmastonmuutosta siitä, että hänen luomutilansa meni konkurssiin.
Viimeisinpien mielenosoitusten jälkeen Hallam totesi haastattelussa, että hän jatkaisi tien tukkona olemista, vaikka edessä olisi hengenvaarassa olevaa potilasta kuljettava ambulanssi. Hallamin lausunto herätti Britanniassa kovan kohun.
Äärivasemmistolainen Hallam on aiemmin ehdottanut muun muassa poliitikkojen ja yritysjohtajien ampumista, koska he ovat vastuussa ilmastonmuutoksesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiatehokkuus ruuhkat lämpöeristys Eristäkää Britannia -kampanja Roger Hallam Extinction Rebellion Elokapina Kansalaistottelemattomuus Brexit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapinan pomoporras paniikissa kohuvideosta – vaatii omien kasvojensa sumentamista, vaikka tuuppii itse lapsia mielenosoitustensa tykinruoaksi

Melko härskiä – poliisin käskyjä tahallaan rikkova Elokapina pyytää poliisia estämään vastamielenosoituksen toimintaa

Immonen: Ohisalo ei uskalla tuomita Elokapinan laittomuuksia – ”Ei ole paljon vaadittu, että sisäministeri toteaa lain rikkomisen olevan väärin”

Välikohtaus suorassa lähetyksessä, miehet hyökyivät Tynkkysen kimppuun – ”elokapinalaiset käyttävät väkivaltaa jopa kansanedustajia kohtaan”

Elokapinan perustaja Roger Hallam: kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi ampua
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.















