

Vihreät lietsoo miesvihaa somessa: ”Miehet, lopettakaa naisten tappaminen” – tutkimusten mukaan Suomi on yksi maailman turvallisimmista maista naisille
Vihreiden naisjärjestö Vihreät Naiset on viime päivinä provosoinut ja syyllistänyt somekampanjalla, jonka pohjalla on henkisesti epätasapainoinen taustaolettama siitä, että suomalaismiehet muka olisivat laajemmin ryhtyneet surmaamaan naisia. Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.
Vihreät Naiset ry jakoi sosiaalisessa mediassa viikonloppuna päivityksen, jossa lainattiin tamperelaisen perheenäidin kyltin tekstiä “Miehet, lopettakaa naisten tappaminen”.
Ulostulon taustalla on viime viikolla monia järkyttänyt tapaus, jossa mies ampui pientä lasta sylissään kantaneen raskaana olleen naisen Hämeenkadulla Tampereella. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan tekijä oli uhrin ex-kumppani.
Tapahtuman jälkeen naisiin kohdistuva väkivalta nousi suureksi puheenaiheeksi. Helsingin Sanomat kertoi Tampereen Hämeenkadulle tuodun kyltin, jossa oli viesti “Miehet, lopettakaa naisten tappaminen”.
Turhaa miesten syyllistämistä
Vihreiden julistus on kerännyt runsaasti tykkäystä, mutta myös negatiivista huomiota, koska monet miehet kokevat sen syyllistävän vain toista sukupuolta ja yleistävän asian koskemaan kaikkia miehiä. “En ole koskaan aloittanut naisten tappamista”, moni kommentoi.
Vihreiden naisten ulostuloa on kommentoitu vilkkaasti sosiaalisessa mediassa. Vastaanotto on ollut tyrmistynyt.
Me tosiaan usein kavereiden kanssa keskustelemme siitä, miten vaimojemme tappaminen on väärin.
— Hannu Järvinen (@HannuJarvinenPS) September 17, 2024
Yritämme päästä eroon siitä.
Saisiko Vihreiltä apua ja neuvoja?@vihreat@VirtaSofiapic.twitter.com/uEdodRWpGF
Suorasukaista miesvihaa tihkuva vihreiden julistus on myös ohjannut somekäyttäjiä hirtehishuumorin pariin, jossa muka pohdiskellaan ”naisten tappamisen lopettamista”. Lapin yliopiston prosessioikeuden professori Mikko Vuorenpää tuumailee sarkastisesti suurten elintapojen muutosten edellyttävän aina vakaata harkintaa.
Vihreiden naisten esittämän näkemyksen vuoksi olen alkanut ihan vakavasti miettimään, pitäisikö minun todellakin lopettaa naisten tappaminen. Ehkä kuitenkin jatkan vielä pari vuotta. Tällaiset suuret elintapojen muutokset kun vaativat aina perusteltua ja tarkkaa harkintaa.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) September 15, 2024
Parisuhdetappojen määrä laskussa
Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.
Naisiin kohdistuvaa väkivaltaa maailmassa tietenkin esiintyy, Suomessakin, ja joskus väkivalta voi johtaa kuolemaan. Asiaa voidaan pohtia useista näkökulmista ja erilaisista rajauskulmista.
Valtioneuvoston kanslian uudehkossa tutkimuksessa tarkastelukulmana on parisuhdetapot. Tutkimuksesta selviää, että parisuhdetappojen määrä on kokonaisuutena vähentynyt 2000-luvun aikana, joskin lasku on viime vuosina tasaantunut.
2000-luvun ensimmäisellä kymmenyksellä keskimäärin 22 naista kuoli vuosittain parisuhdeväkivallan uhrina, 2010-luvulla keskimäärin 15. Tutkimuksen seurannan loppuvuosina lasku näyttää kuitenkin pysähtyneen. Tutkimuksesta myös selviää, että parisuhdetappojen taustalla on usein sosiaalisia ongelmia.
Kuusi vuotta sitten Laurea-ammattikorkeakoulussa valmistuneen opinnäytetyön mukaan naisten henkirikoskuolleisuus oli Suomessa hetkellisesti koholla 1990–luvun alkupuolella. 2000–luvulle tultaessa naisiin kohdistuva henkirikollisuus alkoi kuitenkin laskea, ja vuosina 2010–2015 kuolleisuuden taso oli 0,9 uhria 100 000 naista kohti. Riski tulla surmatuksi oli naisilla vuosina 2010-2014 jopa 40 prosenttia matalampi kuin 1990-luvulla.
Kansainvälisesti turvallinen maa
Kansainvälisen tutkimuksen mukainen yleiskatsaus ei myöskään näyttäisi antavan tukea vihreiden naisten pelon ja miesvihan lietsonnalle.
Georgetown Institute for Women, Peace and Security -instituutin keräämän aineiston perusteella koottu visuaalinen raportti Best Countries for Women in 2023 nostaa Suomen jopa kärkiviisikkoon, sijalle 4 maana, jossa olosuhteet siis ovat naisille parhaat mahdolliset. Suomea edellä ovat vain Sveitsi ja Ruotsi sekä vertailun ykköseksi nostettu Tanska.
Vertailussa on nostettu esiin 10 naisille parasta maata maailmassa käyttämällä listaukseen indeksipisteitä, jotka kuvaavat osallisuutta, oikeusturvaa sekä naisten kokemaa fyysistä turvallisuutta. Fyysisen turvallisuuden indeksoinnissa on huomioitu lähisuhdeväkivalta, yhteisöturvallisuus, naisiin kohdistuva poliittinen väkivalta ja konfliktien läheisyys.
Ykköseksi sijoittunut Tanska sai erityisen hyvät pisteet osallisuuden, kuten taloudellisen osallisuuden ja parlamentaarinen edustuksen mittareissa, mutta Ruotsi ja Suomi ovat lähestulkoon samoissa pisteissä. Kaiken kaikkiaan naisille parhaiden maiden kärkikymmenikössä on alhainen äitiyskuolleisuus, korkea koulutusaste sekä naisiin kohdistuva väkivalta on vähäistä.
Suomi on menestynyt samassa vertailussa hyvin myös aiemmin, esimerkiksi 2021. Tuolloin vertailu kertoi muun muassa, että niiden naisten osuus, jotka tuntevat olonsa turvalliseksi kävellessään yksin yöllä kaupungissaan tai asuinalueellaan, oli noussut Suomessa jopa yli 11 prosenttiyksikköä vuoden 2017 vertailuun nähden.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa

Financial Times: sukupuolten poliittinen erkaantuminen on globaali ilmiö – nuoret naiset liukuvat vasemmalle, nuoret miehet oikealle

Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia – israelilainen vasemmistojohtaja kritisoi maailman vasemmistolaisia islamismin ja terrorismin myötäilystä

Intersektionaalinen feminismi ja antirasismi ajavat juutalaisvihamielisyyttä valtavirtaan
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.