Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Wihonen: Hallitusohjelma ajautumassa talouden matalapaineeseen

18.06.2019 |11:10

Hallitus on rakentanut ohjelmansa talous- ja työllisyyskasvun varaan. Kasvuun liittyvät odotukset eivät vaikuta toteutuvan ja tämä aiheuttaa kasvavia paineita hallitusohjelman toteutukselle, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen.

– Ohjelma on kunnianhimoinen ilmastotavoitteiden kanssa, joka kuitenkin maksaa liian paljon koko yhteiskunnalle. Uhkana on tavallisen ihmisen tarpeellisen käyttöenergian kallistuminen verotuksen kautta, Jussi Wihonen varoittaa.

– Nousevatko kustannukset ja lämmityskulut esim. pieneläkeläisille enemmän, kuin mahdolliset eläkkeiden korotukset?

Verotusinto ei pysäytä ilmastonmuutosta

Talouden hiipuessa ja ilmastoon liittyvien verojen kiristyessä herää epäilys, että hallitus joutuu äkkijarrutuksen jälkeen peruttamaan ohjelmansa kanssa.

– Kansalaisten verottaminen ei ratkaise ilmastollisia haasteita, sillä suomalaiset ovat viisasta kansaa, joka haluaa oppia ja muuttaa itse luonnolle sekä ilmastolle syntyvää rasitetta, Wihonen muistuttaa.

– Hallitusohjelmasta syntyvä ilmastoon liittyvä pakkoaktiivimalli ei ole tasa-arvoinen koko maalle ja pienten maakuntien asukkaat jäävät helposti sen jalkoihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää