Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Wihonen: Hallitusohjelma ajautumassa talouden matalapaineeseen

18.06.2019 |11:10

Hallitus on rakentanut ohjelmansa talous- ja työllisyyskasvun varaan. Kasvuun liittyvät odotukset eivät vaikuta toteutuvan ja tämä aiheuttaa kasvavia paineita hallitusohjelman toteutukselle, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen.

– Ohjelma on kunnianhimoinen ilmastotavoitteiden kanssa, joka kuitenkin maksaa liian paljon koko yhteiskunnalle. Uhkana on tavallisen ihmisen tarpeellisen käyttöenergian kallistuminen verotuksen kautta, Jussi Wihonen varoittaa.

– Nousevatko kustannukset ja lämmityskulut esim. pieneläkeläisille enemmän, kuin mahdolliset eläkkeiden korotukset?

Verotusinto ei pysäytä ilmastonmuutosta

Talouden hiipuessa ja ilmastoon liittyvien verojen kiristyessä herää epäilys, että hallitus joutuu äkkijarrutuksen jälkeen peruttamaan ohjelmansa kanssa.

– Kansalaisten verottaminen ei ratkaise ilmastollisia haasteita, sillä suomalaiset ovat viisasta kansaa, joka haluaa oppia ja muuttaa itse luonnolle sekä ilmastolle syntyvää rasitetta, Wihonen muistuttaa.

– Hallitusohjelmasta syntyvä ilmastoon liittyvä pakkoaktiivimalli ei ole tasa-arvoinen koko maalle ja pienten maakuntien asukkaat jäävät helposti sen jalkoihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
5.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää