Artikkeli kuva

Wille Rydman perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmän jäseneksi

16.01.2023 |17:50

Perussuomalaisten valtuustoryhmä on hyväksynyt kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Wille Rydmanin valtuustoryhmän jäseneksi vuosikokouksessaan 15.1.2023. Ryhmän päätös oli yksimielinen. Valtuustoryhmän koko kasvaa näin ollen kymmeneen valtuutettuun.

– On todella mukava päästä jäseneksi ryhmään, jossa voin kokea olevani tervetullut. Toisenlaisestakin kohtelusta minulla on kokemusta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän jäsenenä pystyn jälleen osallistumaan täysipainoisesti Helsingin kaupunginvaltuuston työskentelyyn. Tämän uskon ilahduttavan myös äänestäjiäni, kertoo kaupunginvaltuutettu Wille Rydman.

Vuosikokouksessaan ryhmä valitsi kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Mari Rantasen ryhmän puheenjohtajaksi. Valtuutettu Nuutti Hyttinen jatkaa ryhmän varapuheenjohtajana ja Samuli Voutila ryhmän sihteerinä.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää