

Laitaoikeistosta varoitellut ranskalaisjalkapalloilija Kylian Mbappé kelpasi Ylen mannekiiniksi, mutta massamaahanmuuton ongelmista puhunut saksalaisfutari ei ylittänyt uutiskynnystä. / LEHTIKUVA
Viikon 28/2024 luetuin
Yle intoili, kun jalkapallotähti varoitti laitaoikeistosta – ja vaikeni, kun toinen arvosteli massamaahanmuuttoa
Jalkapallossa jylläävät suuret tunteet ja Saksan EM-kisoissa ne ovat yltäneet poliittisiin kannanottoihin asti. Kylian Mbappé antoi äänestysohjeita Ranskan parlamenttivaalien toiselle kierrokselle ja Toni Kroos otti puolestaan kantaa maahanmuuton ongelmiin kotimaassaan Saksassa. Yle kiinnostui tietysti vain toisesta.
Ranskan parlamenttivaalien toisen kierroksen alla media suitsutti jalkapallosuuruus Kylian Mbappén näkemyksiä siitä, keitä vaaleissa pitäisi äänestää.
Ja ennen kaikkea sitä, keitä vaaleissa ei pidä äänestää. Eli maahanmuuttokriittistä Kansallista rintamaa ei suin surminkaan pidä päästää valtaan.
– On hätätilanne. Emme voi jättää maatamme näiden ihmisten käsiin. Tämä on tärkeää. Mielestäni olemme nähneet tuloksen. Tämä on katastrofaalista, supertähti sanoi vaalien ensimmäisen kierroksen jälkeen Ilta-Sanomien mukaan.
Ja Yleisradiokin tietysti innostui aiheesta.
Yle sivuutti toisen tähden
Muitakin mielipiteitä jalkapallomaailmaan mahtuu. Somessa on huomioitu muun muassa erään saksalaislegendan ulostulo kotimaassaan harjoitettavasta maahanmuuttopolitiikasta:
– Yle teki ison jutun kun ranskalainen Kylien Mbappe otti kantaa politiikkaan. Hehkutettiin tämän rohkeutta puhua tärkeistä asioista. No tässä olisi Ylelle huomattavasti suuremman jalkapallolegendan mietteitä julkistettavaksi, kirjoittaa Lasse viestipalvelu X:ssä ja viittaa Toni Kroosin sanomisiin Saksan hävittyä Espanjalle 1-2.
Yle teki ison jutun kun ranskalainen Kylien Mbappe otti kantaa politiikkaan. Hehkuttettiin tämän rohkeutta puhua tärkeistä asioista.
No tässä olisi Ylelle huomattavasti suuremman jalkapallolegendan mietteitä julkistettavaksi. https://t.co/uNoDzrFS5P
— Lasse 🚴♂️ (@Laspaa1) July 9, 2024
“Maahanmuuton vaikutuksia vähätelty”
Espanjassa asuva Kroos pohtii haastattelussa mm. sitä, kummassa maassa hän uskaltaisi päästää teini-ikäisen tyttärensä illalla ulos: Saksassa vai Espanjassa – ja vastaa: tällä hetkellä Espanjassa. Tytär on vasta 7-vuotias, mutta kotimaansa kasvaneen katuväkivallan vuoksi jalkapalloilija miettii jo tulevaa.
– Massamaahanmuuton takia Saksa ei ole enää sama maa kuin 10 vuotta sitten, kun lähdin täältä ja tilanne ei ole hallinnassa. Ongelmia on kaikkialla, väkeä on tullut aivan liikaa, maa on ääriään myöten täynnä, Kroos totesi podcastissa ja sanoi jäävänsä Espanjaan ainakin toistaiseksi.
Kroos kuitenkin kertoi suhtautuvansa periaatteessa positiivisesti maahanmuuttoon, Saksassa se vain on lähtenyt käsistä ja maahanmuuton vaikutuksia on vähätelty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jalkapallolegendat poliittiset kannanotot äänestysohjeet Jalkapallon EM-kisat Toni Kroos Kylian Mbappé Ranskan vaalit 2024 maahanmuuton ongelmat hallitsematon maahanmuutto Maahanmuuttokriittisyys Vaalivaikuttaminen massamaahanmuutto Kansallinen rintama Ranska Saksa Espanja
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Saksan hallitukselta vaaditaan vastatoimia Putinin siirtolaisilla käymälle hybridisodalle ja rajua muutosta turvapaikkapolitiikkaan

Perussuomalaiset: Vasemmistolla ei ole veto-oikeutta Yleen

Massasiirtolaisuus on noussut eurooppalaisten nuorten suurimmaksi peloksi ilmaston ja ympäristön sijasta

Yle on taulukoinut joidenkin vieraidensa sukupuolen, etnisen taustan, kehon ja mielen – ministeri Wille Rydman: ”Nyt on sakeaa”

Punavihreän Ylen päätoimittaja ei löydä Ylestä punavihreää kuplaa – ei vakuuta somea: ”Kalakaan ei näe akvaarion ulkopuolelle ja luulee, että puheet vedettömästä maailmasta ovat ääriainesten juttuja”

Hämeen Sanomat kirjoittaa Yleisradiosta: ”Valtionmediaa tarvitaan – muttei tällaista jättipullukkaa”

Teemu Keskisarja: Valehteliko Yle myös parlamentaariselle työryhmälle?
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
















