

Yleltä hämmästyttävä nyökkäys poliittiselle väkivallalle – ministeri oudoksuu
Elinkeinoministeri Wille Rydman kummeksuu Yleisradion uutista, joka vaikuttaa kannattavan poliittista väkivaltaa.
Yleisradio julkaisi keskiviikkona ”hyvin sanottu”-jutun, jonka sanavalinnat eivät ole tavanomaisia:
– ”Tulee myös viha kaikkia päättäjiä kohtaan ja viha kaikkia hyväosaisempia kohtaan.”
– ”Sadat köyhät saivat tarpeekseen hallituksen leikkauksista, ja osa haaveilee nyt jopa väkivallasta”
– ”Joillakin kyselyyn vastanneilla on itsetuhoisia ajatuksia, toisille viha antaa voimaa selviytyä talousvaikeuksien keskellä.”
– ”Pitääkö ottaa itsensä hengiltä?”
Yle kysyy lukijoiltaan: ”Onko sinusta ymmärrettävää, jos köyhien ihmisten tuntema viha purkautuu väkivaltana?” Lukijoilla oli mahdollisuus valita yksi kolmesta vastausvaihtoehdosta. Niistä kaksi loi vahvaa mielikuvaa poliittisen väkivallan hyväksymisestä:
Suomessa ei ole aivan tavanomaista, että kyselyt tai gallupit tarjoavat vastausvaihtoehdoiksi rikoksia.
Asiantuntija oudoksuu
Viestinnän asiantuntija Katleena Kortesuo kiinnitti huomiota Ylen uutisen poikkeukselliseen sävyyn:
– Väkivaltaa ei kuitenkaan tuomita, eikä haastateltavien kommentteja kyseenalaisteta lainkaan, Kortesuo kirjoitti.
– Ymmärrän hyvin ihmisen epätoivon, mutta tällaiset haaveet pitäisi silti kontekstoida eikä vain heittää niitä lukijalle, aivan kuin asia olisi OK. Julkaisisiko Yle vastaavia haaveita yhteiskunnan täydellisestä romahtamisesta, jos ne tulisivat äärioikeiston tai ääri-islamistien suusta? Olisivatko nekin julkaisukelpoisia tuosta noin vaan sinällään, vai osaisiko toimittaja kyseenalaistaa niitä. Kortesuo kysyy.
Tiedotusvälineillä suuri vastuu
Elinkeinoministeri Wille Rydman nosti asian esille. Hän muistutti myös sukuaan kohdanneesta tragediasta:
”Syksyllä mielenosoittajat Suomessa vaativat ministereiden päitä leikattavaksi. Eilen Ylen uutisessa kerrottiin päättäjiin kohdistuvista väkivaltahaaveista ymmärtävään sävyyn.
Slovakian pääministeriin kohdistunut murhayritys on järkyttävä tapaus. Toivottavasti hän selviää hengissä.
Samalla Slovakian tapaus on karmea esimerkki siitä, mihin väkivaltaa hyväksyvä, ymmärtävä tai siihen neutraalisti suhtautuva kirjoittelu voi johtaa.
Poliittinen väkivalta ei kuulu demokraattiseen yhteiskuntaan. Sille ei ole ainuttakaan hyväksyttävää syytä. Kaikkien on kyettävä se tuomitsemaan aivan yksiselitteisesti.
Erityisen iso vastuu on tiedotusvälineiden toiminnalla. Oma sukulaiseni ammuttiin kotiovelleen runsaat sata vuotta sitten. Murhaaja perusteli tekoaan sillä, mitä lehdissä oli henkirikoksen uhrista kirjoitettu. Jutut olivat olleet täyttä pötyä, mutta niitä ei koskaan oikaistu. Ei edes pahoiteltu.
Toivottavasti sellaista, mitä Slovakiassa eilen nähtiin, ei tarvitse enää ikinä nähdä Suomessa. Kehityssuunta on silti todella huono, ja sen kääntämiseksi olisi kaikkien syytä tehdä oma osansa.”
Syksyllä mielenosoittajat Suomessa vaativat ministereiden päitä leikattavaksi. Eilen Ylen uutisessa kerrottiin päättäjiin kohdistuvista väkivaltahaaveista ymmärtävään sävyyn.
Slovakian pääministeriin kohdistunut murhayritys on järkyttävä tapaus. Toivottavasti hän selviää…
— Wille Rydman (@willerydman) May 16, 2024
Ylen väkivaltauutisesta kirjoitti ensimmäisenä Verkkouutiset.
Ylellä aiemminkin outoa suhtautumista väkivaltaan
Suomen Uutiset kirjoitti taannoin perussuomalainsta kansanedustaja Sebastian Tynkkyseen kohdistuneesta hyökkäyksestä. Kaksi elokapina-aktivistia kävi Tynkkysen päälle.
Siinä kun muut suomalaiset tiedotusvälineet uutisoivat päällekarkauksen asiaankuuluvalla vakavuudella, Yle kuittasi hyökkäyksen parilla sähkeuutisen rivillä.
Yhtiön vakiokasvo, Ylellä puheohjelmaa pitävä suomen kielen dosentti Vesa Heikkinen päätti viskata tapahtumat päälaelleen. Hän ensinnäkin kiisti tapahtumat ylipäätään. Tämä on erikoista, koska tilanne ja sitä seurannut pidätys tallentuivat videolle. Heikkinen syytti lisäksi Tynkkystä itseään häiriköinnistä.
Heikkinen tunnetaan vimmattuna perussuomalaisten kriitikkona.
Vesa Heikkisen taannoisissa kommentteissa on ikävän paljon samaa kaikua kuin Ylen tuoreessa ”hyvin sanottu”-väkivaltauutisessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vesa Heikkinen Yleisradio Poliittinen väkivalta Wille Rydman Journalismi Sebastian Tynkkynen Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Analyysi: Ylen hallitukseen kuuluu Matti Apusen lisäksi Mikko Alatalo, ja heidän molempien pitäisi valvoa tiukasti Ylen johtoa – mutta käykin juuri päinvastoin

Punavihreän Ylen päätoimittaja ei löydä Ylestä punavihreää kuplaa – ei vakuuta somea: ”Kalakaan ei näe akvaarion ulkopuolelle ja luulee, että puheet vedettömästä maailmasta ovat ääriainesten juttuja”

Väitti oppositio mitä tahansa – tosiasiassa maanantaina äänestetään Orpon hallituksen jatkosta

Elokapinan perustaja Roger Hallam tuomittiin vuosiksi vankeuteen moottoritien tukkimisesta
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











