

LEHTIKUVA
Zuckerberg myöntää Bidenin hallinnon painostaneen Facebookia sensuuriin
Facebookia pyörittävän Meta-yhtiön toimitusjohtaja Mark Zuckerberg myöntää yrityksensä harjoittaneen perusteetonta sensuuria presidentti Bidenin hallinnon painostuksesta. Bidenin pojan korruptioepäilyjä koskevat jutut sensuroitiin "Venäjän disinformaationa", vaikka ne perustuivat tosiasioihin. Zuckerberg myöntää nyt Facebookin tehneen väärin.
Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta on ryhtynyt tutkimaan somejättien harjoittamaa sensuuria. Mark Zuckerberg on vastineena tähän tutkintaan lähettänyt lakivaliokunnalle kirjeen, jossa hän myöntää Facebookin harjoittaneen sensuuria presidentti Bidenin hallinnon painostuksesta. Zuckerbergin johtama Meta-yhtiö omistaa muun muassa Facebookin ja Instagramin.
Edustajainhuoneen lakivaliokunnan republikaanit julkaisivat Zuckerbergin lähettämän kirjeen, jota he pitävät ”suurena voittona sananvapaudelle”. Republikaanien mukaan ”Mark Zuckerberg myönsi juuri kolme asiaa:
1. Bidenin-Harrisin hallinto ’painosti’ Facebookia sensuroimaan amerikkalaisia.
2. Facebook sensuroi amerikkalaisia.
3. Facebook pyrki vaientamaan Hunter Bidenin läppärin tiedoista nousseen kohun.”
Suomen Uutiset kertoi lokakuussa 2020 miten New York Postin juttu Joe Bidenin pojan Hunter Bidenin kytköksistä ukrainalaiseen liikemieheen estettiin Facebookissa ja Twitterissä. Tämä tapahtui juuri Yhdysvaltain edellisten presidentinvaalien alla.
”Bidenin hallinnon korkeat virkamiehet painostivat”
Kirjeessään lakivaliokunnalle Zuckerberg myöntää, että ”Bidenin hallinnon korkeat virkamiehet – Valkoinen talon mukaan lukien – toistuvasti painostivat” Meta-yhtiötä sensuroimaan koronavirukseen liittyvää sisältöä vuonna 2021. Poistettavaksi vaadittu sisältö sisälsi myös ”huumoria ja satiiria”.
– Hallituksen harjoittama painostus oli vääryys, Zuckerberg kirjoitti. Kadun, että emme tuoneet asiaa esille aiemmin.
– Teimme [sensuuri]päätöksiä, joita emme jälkikäteen katsoen ja uuden tiedon valossa tekisi enää tänä päivänä.
Bidenin pojan liiketoimista kertonut juttu sensuroitiin
Mark Zuckerberg myöntää myös, että Hunter Bidenia käsitelleiden juttujen sensuroiminen oli virhe. Hänen mukaansa Meta oli saanut FBI:ltä etukäteisvaroituksen ”mahdollisesta Venäjän disinformaatio-operaatiosta”, joka koski Bidenin sukua ja ukrainalaista energiajätti Burismaa, jonka hallituksessa Hunter Biden tuolloin istui.
Zuckerberg kirjoittaa, että myöhemmin on tullut selväksi, että korruptioväitteitä sisältänyt jutti ei ollutkaan Venäjän disinformaatiota, joten sitä ei olisi pitänyt sensuroida. Hän vakuuttaa lakivaliokunnalle, että vastaavaa sensurointia ei tule jatkossa tapahtumaan.
Myös Twitter oli mukana sensuroimassa
Facebookin toimitusjohtaja Zuckerberg jättää kuitenkin mainitsematta, että ainakin kolme Facebookin työntekijää osallistui kaksi kuukautta kohujuttua aiemmin pidettyyn koulutukseen, jossa somejättien ja lehdistön edustajille opetettiin vaihe vaiheelta, miten Hunter Bidenia koskevaan tietovuotoon tulisi vastata.
Tieto kyseisestä koulutuksesta tuli esille sen jälkeen, kun Elon Musk osti Twitterin ja julkisti suuren määrän Twitterin sisäistä kirjeenvaihtoa. Kuten Suomen Uutiset kertoi jutussaan vuonna 2022, FBI maksoi Twitterin työntekijöille mielipidevaikuttamisesta 3,5 miljoonaa dollaria ja sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla “venäläisenä disinformaationa”, vaikka juttu perustui faktoihin.
Vaalivaikuttamista?
Edellisissä presidentinvaaleissa Zuckerberg käytti yli 400 miljoonaa dollaria paikallisten vaalijärjestelyjen tukemiseen. Republikaanien mielestä nämä rahat menivät pääasiassa demokraattien hyväksi ja olivat vaalivaikuttamista. Zuckerberg kertoo haluavansa olla puolueeton, joten näissä vaaleissa hän ei tule tekemään vastaavaa lahjoitusta.
Presidenttiehdokas Donald Trump pitää Zuckerbergin paljastuksia osoituksena siitä, että somejätit pyrkivät vaikuttamaan edellisten vaalien tulokseen Bidenin hallinnon painostuksesta. Elon Muskin mielestä kuulostaa siltä, että perustuslain takaamaa sananvapautta on rikottu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- X Burisma some-alustat Meta Hunter Biden Covid-19 disinformaatio koronavirus Joe Biden nettisensuuri Mark Zuckerberg Instagram Yhdysvaltain presidentinvaalit Elon Musk Facebook Donald Trump Sensuuri Twitter Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Internet-jättien monopolivalta huolestuttaa viestinnän asiantuntijoita

Musk julkaisi todisteet Twitterin puolueellisuudesta presidentinvaalien alla – lisäpaljastuksia tulossa

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












