

LEHTIKUVA
Musk julkaisi todisteet Twitterin puolueellisuudesta presidentinvaalien alla – lisäpaljastuksia tulossa
Twitterin uusi omistaja on julkaissut sisäisiä asiakirjoja, jotka todistavat somealustan harjoittaneen erittäin puolueellista sensuuria Yhdysvaltain presidentinvaalien alla. Bidenin suvun hämäristä liiketoimista kertovan lehtijutun linkittäminen Twitterissä estettiin kokonaan, vaikka juttu perustui tosiasioihin. Nyt Bidenin suvun toimia tutkimaan on perustettu Yhdysvaltain kongressin tutkimuskomitea, joka on erityisen kiinnostunut presidentin yhteyksistä Kiinaan. Musk lupaa, että lisää paljastuksia Twitterin kulisseista on tulossa.
Äskettäin Twitterin ostanut Elon Musk julkisti perjantaina joukon sähköpostiviestejä ja muita Twitterin sisäisiä asiakirjoja, jotka todistavat somealustan harjoittaneen puolueellista sensuuria Yhdysvaltain vuoden 2020 presidentinvaalien alla.
Twitter muun muassa esti käyttäjiä linkittämästä New York Post -lehden juttua, jossa kerrottiin Joe Bidenin pojan tietokoneelta löytyneistä sähköposteista, jotka kytkivät silloisen presidenttiehdokkaan perheen epämääräisiin liikesuhteisiin Ukrainassa ja Kiinassa.
Muskin mukaan nyt julkistetut asiakirjat osoittavat, että Twitterin henkilöstö sovelsi ”varsin erilaisia standardeja republikaanien ehdokkaisiin verrattuna demokraattien ehdokkaisiin”. Elon Musk toivoo tämän paljastuksen johtavan siihen, että muutkin somealustat toimivat jatkossa rehellisemmin.
Demokraateilla oli ”kuuma linja” sensuuriosastolle
Twitterin sisäisiä asiakirjoja Muskin toimeksiannosta tutkinut Matt Taibbi kertoo, että presidentinvaalien alla Joe Bidenin kampanjatoimiston väki pyysi säännöllisesti Twitterin henkilökuntaa poistamaan tiettyjä viestejä tai käyttäjätilejä, ja nämä pyynnöt täytettiin. Demokraateilla oli siis tavallaan ”kuuma linja” Twitterin sensuuriosastolle.
Kampanjatyöntekijöiden yhteydet Twitteriin eivät kuitenkaan olleet virallisia, vaan tapahtuivat henkilötasolla. Taibbi kertoo, että myös silloisen istuvan presidentin kampanjatyöntekijät olivat yhteydessä Twitteriin pyytäen viestien poistamisia, mutta Donald Trumpin tiimillä ei ollut läheskään yhtä hyviä henkilökohtaisia yhteyksiä Twitterin työntekijöihin.
– Tämä [sensuuripyyntöihin liittyvä] systeemi ei ollut tasapainossa, koska se perustui kontakteihin, Matt Taibbi kertoo.
Koska ylivoimaisesti suurin osa Twitterin henkilöstöstä on demokraattien kannattajia, Bidenin kampanjalla oli paljon laajemmat mahdollisuudet käyttää yhteyksiään Twitterin sensuuriosastoon. Vaalirahoitusta tutkiva järjestö kertoo, että vuoden 2020 presidentinvaaleissa 98,5 prosenttia Twitterin henkilöstön tekemistä vaalirahalahjoituksista meni Bidenin kampanjalle.
Massiivinen salailuoperaatio
Kun Hunter Bidenin sähköpostit tulivat julki, somejätit reagoivat paljastuksiin yrittämällä estää niiden leviämisen somessa. Esimerkiksi Facebook ilmoitti rajoittavansa Hunter Bideniin liittyvien juttujen näkyvyyttä alustallaan.
Twitter meni sensuurissaan kaikkein pisimmälle jäädyttäen New York Post -lehden Twitter-tilin 16 päiväksi ja estämällä ihmisiä linkittämästä paljastusjuttuihin edes yksityisviesteissä. Yleensä näin tiukkaa sensuuria sovelletaan vain lapsipornolinkkeihin. Twitter myös jäädytti Valkoisen talon lehdistösihteerin Kayleigh McEnanyn tilin, kun tämä yritti jakaa Bidenia koskevia paljastustietoja.
Matt Taibbin mukaan päätös sensuroida Hunter Bidenin sähköposteihin liittyvät twiitit ja linkit tehtiin yhtiön ylimmässä johdossa, mutta silloisen toimitusjohtaja Jack Dorseyn tietämättä. Ratkaisevassa roolissa sensuuriosastolla olivat johtava juristi Vijaya Gadde ja turvallisuusjohtaja Yoel Roth, jotka molemmat ovat sittemmin saaneet potkut.
Kyse ei ollut vain alastonkuvien sensuroinnista
Muskin esille tuomia todisteita Twitterin aiemmasta, puolueellisesta sensuuripolitiikasta pyritään Bidenin kannattajien toimesta vähättelemään. Yksi suosittu spinnausyritys on väittää, että kyse oli vain Hunter Bidenin alastonkuvien sensuroimisesta.
Esimerkiksi Ylen toimittaja Egan Richardson yrittää esittää, että sensuurikohussa olisi kyse Hunter Bidenin peniskuvista (”dick pics”) eikä Bidenin suvun hämäristä liikeyhteyksistä Ukrainaan ja Kiinaan.
– Näin, että jotain peniskuvia oli pyydetty poistettaviksi, ja ne poistettiin. Missä se valtava skandaali on, Ylen toimittaja Egan Richardson kyselee twiitissään.
Viranomaisten, somejättien ja valtamedian ’epäpyhä liitto’
Sensuroinnin kohteeksi joutunut New York Post -lehti kirjoittaa, että kaiken taustalla on laajempi ilmiö, joka liittyy Yhdysvaltain viranomaisten ja somejättien yhteistyöhön. Tai pikemminkin viranomaisten poliittissävyiseen painostukseen somejättejä kohtaan ja valtamedian vaikenemiseen tästä.
Yhdysvalloissa paljastui äskettäin, että liittovaltion poliisi FBI on pitänyt viikottaisia palavereja somejättien kanssa liittyen disinformaatioon ja moderointiin. New York Post -lehden kolumnisti Michael Goodwin vinoilee, että FBI:n määritelmä ”disinformaatiolle” on välillä ollut niin laaja, että se on kattanut kaiken mikä saa Joe Bidenin tai demokraattipuolueen näyttämään pahalta.
Facebookin omistaja Mark Zuckerberg on myöntänyt, että FBI:n hänen yhtiölleen antama varoitus vaalien alla odotettavissa olevasta ”Venäjän propagandasta” vaikutti Facebookin päätökseen rajoittaa New York Postin paljastusjutun näkyvyyttä.
Hunter Bidenin sähköpostien tultua julkisuuteen 51 entistä tiedustelupalvelun työntekijää lähetti lehdistölle avoimen kirjeen, jossa he kirjoittivat, että tämä paljastus täyttää kaikki Venäjän disinformaation tunnusmerkit, vaikka kukaan allekirjoittaneista ei ollut itse nähnyt Hunter Bidenin tietokonetta, josta viestit oli löydetty. Valtamedia julkaisi tämän avoimen kirjeen laajalti ja Joe Biden käytti sitä hyväkseen vaaliväittelyssä mitätöidäkseen poikansa sähköposteista nousseen kohun.
Tutkintakomitea kiinnostunut Bideneiden Kiina-yhteyksistä
Bideneiden suvun toimintaa selvittämään on perustettu kongressin edustajainhuoneen tutkintakomitea, jonka puheenjohtaja on kansanedustaja James Comer. Tutkinnan kohteena tulevat olemaan erityisesti presidentti Bidenin energiapolitiikka ja hänen yhteytensä Kiinaan.
Comerin mukaan Bidenin pojan sähköpostit todistivat, että Joe Biden valehteli Yhdysvaltain kansalle kiistäessään olleensa mitenkään mukana poikansa hämärissä bisneksissä Ukrainassa ja Kiinassa. Todellisuudessa Joe Biden oli aktiivisesti mukana kuviossa, jossa Bidenin suku teki rahaa myymällä eri tahoille mahdollisuutta keskustella senaattorina, varapresidenttinä ja nyttemmin presidenttinä toimivan Joe Bidenin kanssa.
James Comer sanoo, että kaikkein huolestuttavinta on se, että tällaista mahdollisuutta vaikuttaa poliittisesti Joe Bideniin kaupiteltiin Venäjälle, Ukrainalle ja erityisesti Kiinalle. Tällainen toiminta muodostaa uhan Yhdysvaltain kansalliselle turvallisuudelle esimerkiksi energiaan liittyen. Comerin mukaan Bidenin suku on yrittänyt auttaa Kiinaa ostamaan maakaasun porauslupia Yhdysvalloissa.
Lisää paljastuksia tulossa – joko valtamedia herää?
Elon Muskin perjantaina paljastamissa tiedoissa ei ollut mitään maailmaa mullistavaa. Pikemmin kyse oli siitä, että Musk todisti sen mitä kaikki muutenkin arvelivat, mutta eivät olleet tätä ennen pystyneet todistamaan.
Harvat lehdet – konservatiivien äänenkannattajia lukuun ottamatta – ovat uutisoineet Muskin paljastuksista, vaikka Muskin muut teot ovat säännöllisesti ylittäneet uutiskynnyksen. Tämä ihmetyttää jopa joitakin toimittajia.
– Tähän asti Suomen sanomalehdistössä on raportoitu Twitterin viime aikojen käänteet huikealla tarkkuudella, toimittaja Ivan Puopolo kirjoittaa Twitterissä.
– Siihen nähden on jännä juttu, ettei paljastus ”Team Bidenin” suorasta vaikutuksesta Twitterin sensurointipäätöksiin kiinnosta ollenkaan!
Ehkäpä uusien paljastusten myötä mediankin mielenkiinto herää. Musk on lupaillut, että lisää materiaalia on tulossa pikapuoliin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- James Comer dick pics Egan Richardson Yoel Roth Vijaya Gadde Matt Taibbi New York Post somejätit Jack Dorsey Kayleigh McEnany Hunter Biden disinformaatio Joe Biden nettisensuuri Yhdysvaltain presidentinvaalit Ivan Puopolo USA lahjonta Elon Musk Facebook Propaganda Donald Trump Sensuuri Twitter Kiina Ukraina Energiapolitiikka Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikekumppani vahvistaa: Joe Biden oli mukana poikansa Kiina-diileissä

Vaalit ovella, Bobulinski-kohu kiihtyy: Bidenin perheen Kiina-suhteet päivänvaloon, Pulizer-voittajaa vaadittiin poistamaan jutustaan Biden-kritiikki – irtisanoutui

Nauhoitukset paljastavat median äärimmäisen härskit toimintatavat Yhdysvalloissa – megauutisia kätkenyt CNN toimi vaalien alla kuin Bidenin kampanjaorganisaatio

USA myi öljyä varmuusvarastoistaan Kiinaan – ostajalla yhteyksiä presidentin poikaan

Vasemmisto ja media kauhistelevat Elon Muskin aikomuksia palauttaa Twitterin jäädyttämiä tilejä ja tehdä selonteko yhtiön aikaisemmasta poliittisesta manipuloinnista

Toinen Twitter Files -paljastus julki: alustalla harjoitettu konservatiivien systemaattista varjobannaamista

Uusin Twitter Files -paljastus: FBI pyysi Twitteriä puuttumaan jopa vitseihin ja parodiatileihin

Lisää Twitter-paljastuksia: FBI maksoi Twitterille miljoonia, vaalivaikutti rajusti, sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla ”venäläisenä disinformaationa”

Presidentti Biden välttelee toimittajien kysymyksiä – samalla kun Bidenin suvun oudoista liiketoimista tipahtelee uusia tietoja
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.















